stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Alternativa 2012 (7 opinii)

Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa - przedsięwzięcia, poprzez które wraz z Państwem poszukiwać będziemy dróg zdobywania wiedzy i nowych sposobów działania we wciąż zmieniającym się świecie.

Tegoroczny program obejmuje dwie wystawy główne: Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz, a także bogaty cykl wydarzeń towarzyszących w postaci wykładów, działań w przestrzeni publicznej, performance, koncertów i publikacji (informacje na bieżąco aktualizowane są na naszej stronie internetowej). Zapraszamy do spektakularnej Hali 90B oraz naszego Instytutu, do oglądania, uczestnictwa, wspólnego zastanawiania się i dyskusji!

Alternativa poszukuje nowych dróg dla sztuki i jej roli społecznej. Idea przedsięwzięcia nawiązuje do tradycji politycznych Gdańska, a także do nowych zjawisk w sztuce, które zaczęły pojawiać się w mieście w pierwszej połowie lat 80. XX wieku. Ich cechą charakterystyczną było działanie w relacji do politycznego, historycznego i miejskiego kontekstu. Ruchy te cechowała tendencja do samoorganizacji, niezależności oraz odkrywania nieznanych przestrzeni miasta - Wyspy Spichrzów, później Dolnego Miasta, a obecnie terenów postoczniowych.

WYSTAWY:

MATERIALNOŚĆ, Hala 90 B

Czym jest materia i materiał w świecie, w którym nawet komórki ciała są przedmiotem działań nauki, a zarazem obrotu komercyjnego? Otaczają nas rzeczy i substancje, używamy ich, a one wpływają na formy naszego funkcjonowania. To generuje pytanie: czym jest dzisiejszy materializm?

Wystawa Materialność zgłębia wizualne, zmysłowe, przekształceniowe, polityczne i naukowe właściwości materiałów. To swoista przestrzeń badawcza, której celem jest próba uchwycenia zjawisk namacalności, akumulacji, zagęszczania i przekształceń z punktu widzenia politycznych, naukowych, performatywnych i eksperymentalnych możliwości. Jest ona poszukiwaniem potencjału w wibracjach i cyrkulacji bezforemnego materiału oraz w sposobie, w jaki materiał ten nabiera kształtów.

Wystawa daje odbiorcy możliwość wejścia w emocjonalną relację z przedmiotem, rozmiękczenia granic pomiędzy ciałem a materiałem, a także wniknięcia w materialność ciała jako taką. Zobaczmy siebie jako część świata materii i jego wewnętrznych relacji.

Artyści: Lara Almarcegui, Rosella Biscotti i Kevin van Braak, André Cepeda i Eduardo Matos, Maureen Connor i Kadambari Baxi, Marcelo Expósito, Iñaki Garmendia, Martí Guixé, Sally Gutierrez, Lawrence Abu Hamdan, Sjef Henderickx, Arne Hendriks, Mateusz Herczka, Ernst van der Hoeven, Katarzyna Józefowicz, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Robert Kuśmirowski, MML STUDIO [Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore], Paulo Mendes, Lex Pott, Partizan Publik, Patrícia Azevedo Santos, Hito Steyerl, Michał Szlaga, Ronald van Tienhoven, Mariusz Waras, Jólan van der Wiel, Erlea Maneros Zabala, Silvia Zayas oraz Lisa Schmidt-Colinet, Alexander Schmoeger i Florian Zeyfang.

Kuratorzy projektu: Aneta Szyłak, Ines Moreira, Leire Vergara, Arne Hendriks
Współpraca kuratorska: Maks Bochenek

WYSPA.TERAZ JEST TERAZ, Instytut Sztuki Wyspa

Wyspa. Teraz jest teraz to prezentacja archiwum Fundacji Wyspa Progress uzupełnionego fragmentami archiwów artystów - dokumentacji trzydziestu lat działań artystycznych w Trójmieście, do której to tradycji odwołuje się Instytut Sztuki Wyspa. Na korpus wystawy w budynku dawnej szkoły budowy okrętów na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej składają się fotografie, wycinki prasowe, książki i magazyny, ustne i pisemne relacje, druki, teksty, dokumenty, szkice artystyczne i instytucjonalne.

Wystawa jest podzielona na dwie powiązane ze sobą części, na parterze znajduje się część stricte dokumentalna, na piętrze nawiązania do teraźniejszości. Do wystawy włączona została sama przestrzeń Instytutu Sztuki Wyspa (nie tylko budynku), jako swoiste ready made - przedmiot gotowy wykorzystany raz jeszcze i wyrażający potrzebę nasycania go co raz to inną aurą. Czymś takim są również przekształcające się nieustannie postindustrialne i neokapitalistyczne krajobrazy widoczne przez okna Wyspy, które na podobnej zasadzie określamy jako część wystawy.

W ramach wystawy odbędą się projekty efemeryczne i performatywne interwencje takich artystów jak: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mateusz Kula (we współpracy z Aleksandrą Jach i Krzysztofem Skoczylasem), Mikołaj Moskal, Konrad Smoleński, Pavel Sterec oraz Zorka Wollny.

Kuratorzy projektu: Dominik Kuryłek, Anna Ptak, Ewa Małgorzata Tatar
Współpraca kuratorska: Wojciech Orlik
Architektura wystawy: Krzysztof Skoczylas
Asystentki kuratorów: Wiktoria Kozioł, Katarzyna Nalezińska, Marta Świetlik
Oprawa graficzna wystawy: Kaja Gliwa

PROGRAM OTWARCIA:

25 maja (piątek)

12.00 - 18.00 dzień otwarty dla mediów i profesjonalistów - Hala 90 B / Instytut Sztuki Wyspa
12.00-14.00 konferencja prasowa oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawach - Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa
15.00 pokaz przedpremierowy filmu Elvina Flamingo o Alternativa 2010-2011 - Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa
17.00 Alfredo Cramerotti - Tagging and Other Amenities of Contemporary Life [Tagowanie i inne rozkosze współczesnego życia] (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem polskim) - Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.
21.00 PARIAH (R&S / London) - Klub Buffet

26 maja (sobota)

18.00 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU - Hala 90 B
20.00 Szelest Spadających Papierków - koncert, Hala 90 B
21.00 Pink Freud - koncert, Hala 90 B
22.30 after party w Klubie Buffet
wystawy czynne do godz. 24

27 maja (niedziela)

14.00 Pascal Gielen - Biennale i scena artystyczna: postinstytucja w posfordystowskiej fabryce kreatywności (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem polskim) - Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.
20.00 NILS PROJECT (Paryż) - koncert premierowy w Klubie Buffet


W trakcie trwania Festiwalu, przewidziane są wykłady i spotkania z: Hito Steyerl, Larą Almarcequi, Emilio Moreno, Marcelo Expósito, Sally Gutierrez oraz Oliverem Resslerem i Franco Berardim, Okwui Enwezorem, Miguelem Roblesem Duranem i Irit Rogoff.

Alfredo Cramerotti
- Tagowanie i inne rozkosze współczesnego życia

Wykład Alfredo Cramerotti będzie wprowadzeniem do subiektywnej serii "tagów" objaśniających ideę tego, jak używać rozmaitych systemów, które kierują/wpływają/uzupełniają/równoważą nasze życie. Są to między innymi: książki, ubiór, czas wolny, gotowanie, itd. Lista jest oczywiście długa, ale w żadnym stopniu nie będzie miała na celu wyczerpania tematu, lecz raczej znajdowanie wspólnych mianowników codzienności oraz stawianie pytań i poszukiwanie kreatywnych metod działania.

Pascal Gielen - Biennale i scena artystyczna: postinstytucja w posfordystowskiej fabryce kreatywności

Obecnie przeżywamy boom na międzynarodowe biennale, ale coraz chętniej wykorzystuje się je jako czynnik służebny wobec rozwoju i marketingu miast i regionów. By to zrekompensować, często wprowadza się do ich programu zagadnienia polityczne. W swojej próbie analizy Pascal Gielen stara się lepiej uchwycić cechy charakterystyczne dla artystycznych biennale jako instytucji post-muzealnych o postfordystowskich warunkach pracy. Analizuje on scenę artystyczną jako nowy typ fabryki, gdzie odbywa się produkcja, a "niezależny" kurator pełni rolę głównego bohatera.


WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:


Wirtualna Strefa Ekonomiczna
Alternativa na Jarmarku św. Dominika
28.07.2012 - 01.08.2012 (plus infopunkt Alternativy 02.08 - 19.08)

Koncepcja kuratorska: Kuba Szreder
Projekt architektoniczny: Maciej Czeredys i Natalia Romik
Program pogadanek ekonomicznych: Wolny Uniwersytet Warszawy

Wirtualna Strefa Ekonomiczna to strefa ekonomicznej wyobraźni, żywa wypustka Alternativy na Jarmarku św. Dominika. Sam Jarmark jest corocznym świętem ulicznego handlu, atrakcją, która ściąga do centrum Gdańska rzesze turystów. W.S.E. sytuuje się wewnątrz tego największego w regionie bałtyckim targowiska miejskiego, przekształcając go od środka wedle zasad alternatywnej ekonomii.

Nasze stoisko będzie ośrodkiem sztuki żywej, w którym grupa polskich i międzynarodowych artystów będzie eksperymentować z różnymi formami niekomercyjnej wymiany, wyobrażeniowej gospodarki, handlu na opak i kalkulacji na wspak. Na straganie Alternativy nie będziemy sprzedawać skórzanej galanterii, starych zegarów, morskich landszaftów czy wyrobów z bursztynu. W.S.E., w przeciwieństwie do specjalnych stref ekonomicznych, nie będzie działać wedle uświęconych praw akumulacji kapitału, maksymalizacji zysku i (niby) racjonalnej kalkulacji.

W.S.E. stanie się tymczasowym ośrodkiem artystycznej gry z objawionymi prawdami (niby) obiektywnej ekonomii.

Architektura W.S.E., zaprojektowana przez Macieja Czeredysa i Natalię Romik, nawiązuje do fantazmatycznych formuł niewidzialnej ekonomii. Zaciekawi przechodniów wertykalną, rozjeżoną geometrią, zmieniającą się względem działań i intencji artystów. Obłożone lustrami laboratorium będzie działać niczym kameleon- zwierciadło, zlewając się z komercyjnym otoczeniem, odbijając codzienną rzeczywistość jarmarku.

W.S.E. będzie towarzyszyć cykl filozoficznych pogadanek o ekonomii, zaaranżowany we współpracy z Wolnym Uniwersytetem Warszawy. Z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o długu, pieniądzu, spekulacji, kapitale, barterze, idei daru, gospodarce towarowej i naturalnej, dominujących i alternatywnych systemach ekonomicznych.


ALTERNATIVA 2012 - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH
Pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.
Wyjątkowe spotkanie z międzynarodowymi i polskimi artystami na terenach postoczniowych.

Zapraszamy na otwarcie w dniu 26 maja o godz. 18.00.
Dzień dla profesjonalistów 25 maja od 12.00 / prosimy o rejestrację pod adresem:
alternativa2012@wyspa.art.pl

Wystawa czynna do 30 września 2012 codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, od 11.00 do 19.00
Wstęp bezpłatny
Młode Miasto (dawne tereny Stoczni Gdańskiej)
www.alternativa.org.pl
www.wyspa.art.pl

Przeczytaj także

Opinie (7) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?