• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zwiedź wystawę Gdańsk Press Photo z członkiem jury

Wystawa Gdańsk Press Photo to okazja do podsumowania roku, które pozwala spojrzeć z perspektywy na ostatnie miesiące Podobnie jak w zeszłych latach na ekspozycji znajdą Państwo wątki polityczne, kulturalne, sportowe oraz kadry z dnia codziennego. Spostrzegawczy widzowie dostrzegą na nich znajome miejsca lub odnajdą urywki zdarzeń, których byli świadkami.

gru 16

sobota, godz. 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Tegoroczną edycję wzbogacamy oprowadzaniem jurorskim. Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Klimkiewiczem. Spojrzymy na prezentowane prace oczami znanego fotografa.
Spośród 1337 fotografii nadesłanych na konkurs przez 115 fotografek i fotografów na wystawie zobaczymy 31 prac autorstwa: Katarzyna Dargacz, Julita Dubowska, Daniel Frymark, Piotr Hukało,  Karol Kacperski,  Aleksander Knitter, Wioletta Koc,  Jacek Koślicki, Khrystsina Larkovich, Paweł Marcinko, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Artur Myśliwiec, Agnieszka Pazdykiewicz, Jerzy Pinkas, Anna Rezulak, Mateusz Słodkowski, Małgorzata Szymańska, Piotr Wittman.

Rafał Klimkiewicz, współzałożyciel (2003) i szef największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą, kierownik działu fotograficznego w Trybunie Śląskiej (aktualnie połączonej z Dziennikiem Zachodnim). Zdjęciami z cyklu Trans, wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2018, został finalistą Grand Press Photo 2018. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany: zdobył m.in. Grand Prix - Zdjęcie Roku, oraz I nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, nagrody Agencji Reuters "Front page picture i Rzeczpospolitej. Jego zdjęcie zatytułowane I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk znalazło się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych Polskich fotografii. Trafiło do wspólnego zestawu prac tak znamienitych artystów, jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Jerzy Kośnik, Jan Morek, Erazm Ciołek, Krzysztof Wójcik i Krzysztof Miller, Jarek Stachowicz czy Andrzej Iwańczuk. Pracował dla wielu tytułów w Polsce i poza granicami, m.in. Forbes, Newsweek, Polityka, Wprost, The New York Times, The International Herald Tribune, Financial Times, Der Spiegel, Stern, Maxim oraz agencji: Reuters, Associated Press (AP), European Pressphoto Agency (EPA) i Agence France Presse (AFP).
Rafał Klimkiewicz, jako dokumentalista, kojarzony jest głównie ze zdjęciami prasowymi. Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy - w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu. Wystawy i wydawnictwa albumowe na jego koncie, to m.in: "Made in Upper Silesia Ostrava; Projekt OKO - trzecia odsłona, 30-lecie ITF, Praha; TRANS, Katowice; Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, wystawa Pierwsza po latach, której był pomysłodawcą i organizatorem, wystawa Zdjęcie z sufitu, album Wielka Księga Dziesięciolecie Polski Niepodległej oraz inne wydawnictwa książkowe. Aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Mieszka w Katowicach.
 
Współorganizatorem Gdańsk Press Photo jest Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Press / KFP.

Patronami honorowymi i fundatorami nagród finansowych w konkursie są Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydenci: Gdańska, Gdyni i Sopotu. 

Opinie

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury "Literacki Sopot" miałaby się odbyć w sierpniu tego roku?