- 1 Te koncerty polecamy w grudniu (3 opinie)
- 2 Udana komedia z Wrzeszczem w tle (13 opinii)
- 3 Efektowna premiera w Operze Bałtyckiej (17 opinii)
- 4 Mądry spektakl z przesłaniem (9 opinii)
- 5 Pieniądze są tylko dla mądrych? (37 opinii)
- 6 Darmowe atrakcje są popularne? (23 opinie)
Rudzka, Piątek i inni. Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia
Poznaliśmy 20 tytułów nominowanych do tegorocznej, 18. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Zgodnie z ustanowioną formułą kapituła wytypowała mistrzowskie dokonania pisarzy i tłumaczy w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski. Laureatów poznamy 25 sierpnia podczas uroczystej Gali. Wręczenie nagród poprzedzi kolejna edycja Festiwalu Miasto Słowa.
- Przyznanie Nagrody Literackiej Gdynia to doroczne święto literatury, podczas którego celebrujemy książki i czytelników. Jednak to święto jest tylko raz w roku i często zapomina się o książkowej codzienności, która zaczyna się od osoby pochylonej nad kartka papieru, czy klawiaturą komputera, a kończy na czytających. Pomiędzy rozpościera się niezwykła codzienność, która nie zawsze nas rozpieszcza. O tej codzienności w Gdyni staramy się nie zapominać, animując, wspierając życie literackie, nie tylko od święta - powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, komentując ogłoszenie nominowanych pozycji do Nagrody Literackiej Gdynia.

Esej
- Mam przed sobą pięć książek nominowanych w dziale esej. Ksiąg raczej, one wszystkie są wielkie. Mówię tu o ogromie rozmiaru i tak się właśnie zastanawiam, jak to się stało, że po giganty sięgnęliśmy, ale może dlatego są takie bogate, że bardzo wiele tam jest o biedzie. Ale jest jeszcze jeden wątek, mianowicie każda z nich jest w jakimś sensie dwoista. W centrum jest słowo, ale pojawia się też zawsze drugi kontekst uzupełniający, dialogujący, więc jakby to książki podwójne w jakimś sensie - mówił prof. dr hab. Aleksander Nawarecki, jeden z członków kapituły, ogłaszając nominowanych w kategorii eseistyka.
Wśród nominowanych w szerokiej gatunkowo kategorii esej nominacje otrzymali: Anna R. Burzyńska za pierwsze takie studium w polszczyźnie "Atlas anatomiczny Georga Büchnera", upamiętniający intrygującą postać niemieckiego romantyka żyjącego w połowie XIX wieku; Konrad Niemira za album poświęcony jednemu z najsłynniejszych, a jednak nie do końca znanych malarzy okresu stanisławowskiego "Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie"; wielokrotnie już nagradzany Grzegorz Piątek za najgłośniejszą pozycję w tym zestawie - rozprawiający się z mitem miasta-symbolu esej "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939"; Piotr Sadzik za "Regiony pojedynczych herezji" poświęcone piątce maranów, żydowskich konwertytów literatury polskiej: Leo Lipskiemu, Brunowi Schulzowi, Józefowi Wittlinowi, Leopoldowi Buczkowskiemu i Teodorowi Parnickiemu oraz Jarek Szubrycht za przybliżającą szaloną historię polskiego heavy-metalu "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu".
Poezja
Równie silna okazała się konkurencja w kategorii poezja. W piątce nominowanych znaleźli się: Marcin Czerkasow i jego zbiór "Mountain View", składający się z obrazów, które do siebie nie przystają; Anouk Herman z tomikiem "right into pod tramwaj"; Joanna Oparek za poematy kręcące się wokół patriarchalnych koszmarów zawarte w tomie "Małe powinności"; Piotr Przybyła za swój tom "analfabeta", w którym mówi o rzeczach zwyczajnych, operując zaskakującą frazą i gęstym, mocnym językiem oraz Adam Wiedemann za "Odżywki i suplementy", opowiadające o rzeczach i sprawach niełatwych, wśród których naczelne miejsce zajmuje przemijanie i odchodzenie.
Proza
Proza to kategoria, która stanowi pole najbardziej emocjonującej rywalizacji. Zestawienie nominowanych otwiera Wiktoria Bieżuńska i jej debiut literacki "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę". To zapis dziecięcego cierpienia, ale nie tylko - wielkie bóle małej bohaterki ranią jeszcze mocniej, gdy po nich nadchodzą chwile, nieliczne i krótkie, spokoju i nadziei. Kolejna nominowana książka, "Trash story" Mateusza Górniaka, okrzyknięta została przez wielu jednym z najważniejszych debiutów od lat.
Po raz drugi do gdyńskiej nagrody nominowana została Agnieszka Jelonek. Jej "Trzeba być cicho" to oszczędna, skupiona na szczegółach, a zarazem bardzo językowo wyrafinowana opowieść o ludziach, którzy nie potrafią sobie poradzić z własną przeszłością. Kolejna nominowana, Zyta Rudzka, nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia w 2019 roku za "Krótką wymianę ognia", powraca do Gdyni z nominacją za "Ten się śmieje, kto ma zęby". To proza mocna, ostra, przeglądająca się w bohaterce. Ostatnia z nominowanych i trzecia z debiutanckich książek w tej kategorii to "Zaklinanie węży w gorące wieczory" Małgorzaty Żarów. To przedziwna, wizyjna opowieść bohaterki, która wędruje w podartej sukni ślubnej przez zasnutą trującym dymem Warszawę.
Przekład
W gronie nominowanych do kategorii przekład na język polski znalazło się w tym roku wyjątkowo sześciu tłumaczy i tłumaczek. To: Kaja Gucio za tłumaczenie z angielskiego "Chronologii wody" Lidii Yuknavitch; Jan Maria Kłoczowski za przekład z francuskiego dwóch tomów pasjonującej lektury "Stanisław August Poniatowski i Europa wieku świateł" Jeana Fabre; nominowany drugi rok z rzędu Jerzy Koch i to za przekład książki tej samej osoby autorskiej: Marieke Lucas Rijneveld i powieści "Mój mały zwierzaku"; para René Koelblen i Stanisław Waszak za przekład legendarnego, napisanego przed pięćdziesięcioma laty lipogramu "Zniknięcia" Georgesa Pereca oraz Krzysztof Majer za przekład "Kochanki Wittgensteina" Davida Marksona.
Gala i Festiwal Miasto Słowa
Tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 25 sierpnia podczas finałowej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Jak co roku będzie to kulminacyjny moment gdyńskiego festiwalu literackiego Miasto Słowa, który od lat towarzyszy Nagrodzie. Będzie to okazja, aby spotkać się ze wszystkimi nominowanymi autorkami i autorami, a także uczestniczyć w najróżniejszych wydarzeniach literackich. Jednym z pasm przewodnich tegorocznej edycji będzie "sami o sobie", gdzie pod lupę wzięta zostanie literatura autobiograficzna. Festiwal potrwa od 23 do 27 sierpnia, a jego program poznamy w lipcu.
NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2023
ESEJ:
- Anna R. Burzyńska "Atlas anatomiczny Georga Büchnera", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2022,
- Konrad Niemira "Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie", Fundacja Terytoria Książki, Gdańsk 2022,
- Grzegorz Piątek "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2022,
- Piotr Sadzik "Regiony pojedynczych herezji", Wydawnictwo Austeria, Kraków 2022,
- Jarek Szubrycht "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.
POEZJA:
- Marcin Czerkasow "Mountain View", Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2022,
- Anouk Herman "right into pod tramwaj", Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Instytut Literatury, Łódź-Kraków 2022,
- Joanna Oparek "Małe powinności", Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2022,
- Piotr Przybyła "analfabeta", Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, Olkusz 2022,
- Adam Wiedemann "Odżywki i suplementy", Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022.
PROZA:
- Wiktoria Bieżuńska "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę", Wydawnictwo Cyranka, Warszawa 2022,
- Mateusz Górniak "Trash story", Wydawnictwo Ha!art, Kraków 2022,
- Agnieszka Jelonek "Trzeba być cicho", Wydawnictwo Cyranka, Warszawa 2022,
- Zyta Rudzka "Ten się śmieje, kto ma zęby", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2022,
- Małgorzata Żarów "Zaklinanie węży w gorące wieczory", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.
PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:
- Kaja Gucio - Lidia Yuknavitch "Chronologia wody", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022,
- Jan Maria Kłoczowski - Jean Fabre "Stanisław August Poniatowski i Europa wieku świateł. Tom I, II", I Wydawnictwo Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Warszawa 2022,
- Jerzy Koch - Marieke Lucas Rijneveld "Mój mały zwierzaku", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022,
- René Koelblen, Stanisław Waszak - Georges Perec "Zniknięcia", Wydawnictwo Lokator, Kraków 2022,
- Krzysztof Majer - David Markson "Kochanka Wittgensteina", Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022.
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2023-06-22 07:49
Niestety, ale są to ksiązki dla nielicznych, wytrawnych czytelników. Za mało przystępne dla ludzi, którzy niewiele czytają. Ale to i dobrze - nie wszytsko musi być dla wszystkich
- 1 3
-
2023-06-21 14:31
Gratulacje
Nawet dwie książki z nominowanych czytałem
- 7 10
-
2023-06-21 14:15
(1)
Paranoja. Całe trójmiasto to jedna wielka kpina. Miasto wolności, miasto słowa a prawda jest taka ze jak nie mówisz i nie piszesz jak oni w tych miastach chcą to jesteś niedemokratyczny.
- 29 8
-
2023-06-21 17:35
Ważne, że mówisz, piszesz i myślisz zgodnie z linią Prawa i ZPRawiedliwości.
- 1 7
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.