• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zagubione Miasto / Agnieszka Piasecka / Cyjanotypia - wystawa

8 czerwca - 3 listopada 2024

bilety 25 zł
ulgowy 18 zł

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Zagubione Miasto / Agnieszka Piasecka / Cyjanotypia
Czas trwania wystawy: 17.02.19 - 06.03.19

Projekt Zagubione Miasto został zainspirowany książką Hirama Bingham'a Zagubione Miasto Inków. Utwór ten doskonale obrazuje ogrom i tajemniczość miejsc, które autor odwiedził podczas swojej wędrówki. Książka została napisana w roku 1911, kiedy Bingham udał się w podróż po dzikim paśmie Peruwiańskich Andów, gdzie odkrył najbardziej znaną ikonę Peru - Machu Picchu oraz nie pop- ularne wśród turystów zagubione miasto Kuelap. To wyjątkowe miejsce znajduje się na północy Peru - najmniej rozwiniętej części kraju.

"Miałam okazję podążyć śladami Hirama Binghama podczas mojej pracy jako tłumacz dla Uniwersytetu National Toribo Rodriguez de Mendoza de Amazonas w Chachapoyas. W trakcie mojego pobytu odkryłam że miasto Kuelap zostało zbudowane tysiąc lat wcześniej niż Machu Picchu przez tajemniczy lud Chachapoyas (wojownicy z chmur).

Pozostałości kompleksu architektonicznego oraz unikalne dzieła sztuki zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Chciałam pokazać to niezwykłe miejsce, w taki sposób aby praca ukazywała moje podejście do fotografii jako medium.

Dlatego też zdecydowałam się na wykorzystanie szlachetnej techniki fotograficznej - cyjanotypii. Odbitki wykonane tą metodą mają charakterystyczną głęboką barwę ultramaryny zbliżoną do kamienia lapis lazuli wykorzystywanego często przez lud Chachapoyas.
Projekt pokazuje, że również we współczesnej fotografiii jest miejsce na powrót do korzeni. Powstałe obrazy są lekko rozmazane i melancholiczne - tak jak moja subiektywna percepcja zagubionego miasta - jego piękna i rozkładu. Projekt jest syntezą przeszłości i teraźniejszości gdzie granice pomiędzy historią, wspomnieniem oraz wyobrażeniem zacierają się."

Bio:
Agnieszka Piasecka (Aga Piasecka) - urodzona 26.02.1989 w Gdyni, absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie (2012), absolwentka studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016) w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos (2018). Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video.

Uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Photofusion Gallery w Londynie (2013), Tallin Light Festival (2015), Galerii Labirynt w Lublinie (2017), Bokvillan Gallery w Helsinkach (2017), laureatka nagrody głównej V Gdańskiego Biennale Sztuki organizowanego przez Gdańską Galerię Miejską.

Wraz z Justyną Orłowską oraz Michałem Rumasem prowadzi fundację / kolektyw kreatywny "Skręć w Kulturę" gdzie poprzez dokumentację fotogra czną i video umożliwia upowszechnianie wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Jest także nauczycielem fotografii w Technikum nr 2 w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Kwartalnik literacki założony przez pięciu młodych poetów z Trójmiasta to: