• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawy o Michale Szucy i Młodokaszubach

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy do zwiedzania wystaw plenerowych poświęconych wybitnym Kaszubom i historii naszych ziem. Od 9 czerwca do 2 lipca przy ul. Grobla I pojawią się dwie historyczne wystawy, dzięki którym zapoznamy się z dokonaniami kaszubskiej społeczności w Gdańsku oraz na Pomorzu. Pierwszego dnia o godz. 12 będzie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy.

24 maja - 29 lipca 2024, godz. 9:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 0, 30, 50, 100 zł
Kup bilet

3 czerwca - 31 sierpnia 2024

Wstęp wolny
Pierwsza wystawa poświęcona jest Towarzystwu Młodokaszubów, jednej z najważniejszych organizacji w historii ruchu kaszubsko-pomorskiego, która została założona w dniach 20/21 czerwca 1912 r. w Gdańsku. Organizację tę stworzyli bardzo dobrze wykształceni przedstawiciele inteligencji kaszubsko-pomorskiej (głównie księża, prawnicy, lekarze, dziennikarze i kupcy), którzy skupiali się dotychczas głównie wokół wydawanego od 1908 r. pisma "Gryf". Celem Towarzystwa było dalsze rozwijanie programu ideowego ruchu kaszubsko-pomorskiego i przygotowanie kadr do działalności wśród Kaszubów. Kontynuatorem idei Młodokaszubów jest obecnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Druga wystawa poświęcona została dr. Michałowi Szucy - publicyście, nauczycielu, działaczu społecznopolitycznym i bankowcu. Od młodych, szkolnych lat związany z ruchem młodokaszubskim. W czasie I wojny światowej powołany do armii niemieckiej; służbę pełnił w garnizonach na terenie Niemiec oraz na terenie kongresówki, m.in. w Warszawie.Po wojnie współtworzył organizacje Polaków z Wolnego Miasta. Był jednym z siedmiu ojców założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Był również sportowcem, członkiem i prezesem sekcji wioślarskiej KS Gedania. W mieście znany był głównie jako bankowiec i ekonomista: dyrektor gdańskiej filii Banku Dyskontowego w Bydgoszczy oraz radca finansowy Rady Portu i Dróg Wodnych. Współtworzył również polskie banki ludowe na terenie Niemiec, w Opolu i Bytomiu.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach 2. Gdańskich Dni Kaszubskich, które sfinansowano dzięki dotacji Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańsk oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej na https://www.kaszubi.pl/events/view/wernisaz-wystaw-dr-michal-szuca---bankowiec-i-spolecznik-w-kregu-mlodokaszubow

Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?