• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Muzeów 2024 w Nadbałtyckim Centrum Kultury

W Noc Muzeów zapraszamy w podróż po Ratuszu. Odkryjemy wspólnie wnętrza Ratusza Starego Miasta w niepowtarzalnej podróży językowej! Słowo ma moc, dlatego tym razem zapraszamy do poznania naszego Ratusza poprzez wyjątkowe opowieści i narracje. Na naszych gości będą czekały fascynujące oprowadzania w języku polskim, ukraińskim oraz polskim języku migowym (PJM).

W podróż po Ratuszu  | godz. 19.00-22.00

Ratusz Staromiejski w Gdańsku to obiekt wyjątkowy. W obecnej formie wzniesiony w końcu XVI wieku, jest jednym z nielicznych obiektów zabytkowych w Gdańsku, który szczęśliwe przetrwał pożogę ostatniej wojny. Jego wnętrza kryją bezcenne zabytki jak: XVI-wieczny portal w sieni, renesansową arkadę z ok. 1560 r. i wyposażenie Sali Mieszczańskiej.

W programie wieczoru znajdą się oprowadzania po zabytku w różnych językach:

  • godzina 19:00 oprowadzanie familijne w języku polskim  

  • godzina 20:00 oprowadzanie familijne w języku ukraińskim    

  • godzina 21:00 oprowadzanie w języku polskim wraz z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM)

Poznaj świat zabytków w języku osób Głuchych | godz. 19.00-21.00 | Gabinet Burmistrza 
Interaktywne zabawy w polskim języku migowym (PJM) przeznaczone dla dzieci i dorosłych - otwarte warsztaty w godzinach 19.00 21.00 
 
Wystawa "Do Zobaczenia" | Galeria NCK
Spotkanie się z artystami Adrianą Majdzińską i Czesławem Podleśnym, którzy oprowadzą po swojej wystawie pt.: Do zobaczenia. Wystawa "Do zobaczenia" prezentuje instalacje i rzeźby, które zapraszają gości do podążania za towarzyszącą artystom twórczą myślą. Odwiedzający mają okazję doświadczyć emocji podobnych do tych, które związane są z procesem tworzenia. 
Artyści o swojej wystawie mówią: to wprowadzenie widza w świat naszej sztuki. Chcielibyśmy, by oglądający zauważył, jak obserwacja świata wpływa na temat i formę prac. Żyjemy w czasach wielkich przemian cywilizacyjnych, kulturowych i technicznych. Jesteśmy ciekawi czy widzowie podążą drogą naszych inspiracji. 

Oprowadzania autorskie w języku polskim: 
godzina 19:00 
godzina 20:00    
godzina 21:00 
 
Centrum św. Jana | godz. 19.00-00.00
Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Centrum św. Jana będzie: 
 
Oprowadzanie po Centrum św. Jana | godz. 19.30-23.30
oprowadzania o godz.: 19.30, 20.30, 21.30, 22.30 
Opowieści z krypty. Centrum św. Jana mieszczące się w dawnym kościele św. Jana od 1995 r. jest zarządzane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury pełniąc funkcję centrum kultury w tym wyjątkowym, historycznym wnętrzu. Podczas wieloletniej odbudowy i konserwacji obiekt był niejednokrotnie  polem badań archeologicznych. Podczas tych prac odnajdywane były artefakty, które odkryjemy przed Państwem tej szczególnej Nocy: zajrzymy do krypty, zobaczymy  fragmenty  grobowych ubiorów: dziecięce czepki i sukienkę, a także elementy codziennego życia takie jak: monety np. szeląg Zygmunta III Wazy z 1626 r., fragmenty fajek, koraliki. 
 
Oprowadzanie: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

Koncert organowy | godz. 22.00
Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, ob. Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode  w latach 1760-61. Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć brzmienie instrumentu w historycznym wnętrzu.
Organistka: dr Renate Stivrina (Łotwa)

Zwiedzanie wieży | godz. 19.15-23.30 (wejście co 30 min.)
Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon zegarowy z 1543 r. W drodze na górę również są atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy odnowione poddasze.
Oprowadzenie: studentki współpracujące z Działem Opieki nad Zabytkami NCK

Dodatkowo
- pokaz modelu 3D model wykonany metodą skanowania w czasie digitalizacji kościoła pokazuje na ekranie całą bryłę obiektu przenikając przez jej mury.
- samodzielne zwiedzanie Centrum św. Jana z aplikacją AR korzystanie z aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością przenosi widzów do przeszłości  pokazując wnętrze kościoła, historyczne postacie i wydarzenia.

Opinie

Sprawdź się

Najbardziej prestiżowa i najwyższa nagroda dla dramatopisarzy przyznawana jest w: