• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wernisaż wystawy Katarzyny Kubali-Lauer i Barbary Bieleckiej-Przygodzkiej

1 sierpnia - 1 września 2024, godz. 10:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

21 czerwca - 18 sierpnia 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Katarzyna Kubala-Lauer
Urodziła się w 1935 r. w Starachowicach. Od 1945 r. mieszka w Gdańsku.
Tu też uczęszczała do szkoły podstawowej, średniej (II LO) i tu też ukończyła studia wyższe: Politechnikę Gdańską - Wydział Architektury.
Dyplom mgra inż. architektury uzyskała w 1958 r. Studiując na Wydziale Architektury miała zajęcia z rysunku u prof. Władysława Lama.
Po przejściu na emeryturę zaczęła zapisywać - za pomocą pędzla i piórka - swoje wrażenia z licznych podróży.
Ulubioną techniką przenoszenia tych wrażeń na papier jest akwarela. Od 10 lat jest członkiem Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. Mariana Mokwy. Brała udział w wielu plenerach, a swoje prace prezentowała na 30 wystawach. Prace jej były często nagradzane i wyróżniane. Wiele jej prac "zabłądziło pod strzechy" prywatnych kolekcjonerów. Uczestniczyła w projekcie wspólnego malowania przez wielu trójmiejskich malarzy trzech wielkoformatowych obrazów Gdańska. Jeden z tych obrazów, "Fantazje na temat bram i portali Gdańska" "sąsiaduje" z tą, i z innymi wystawami, pod wspólnym tytułem "ARS ANTE PORTAS".

Barbara Bielecka-Przygodzka
Urodziła się w 1936 r. w Gdyni, a zatem od urodzenia jest mieszkanką Trójmiasta. W 1958 r. ukończyła Politechnikę Gdańską - Wydział Budownictwa Wodnego, zaś w 1978 r. ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą - Wydział Górniczy. Do przejścia na emeryturę nie miała do czynienia ani z malowaniem ani z rysowaniem. Dopiero po przejściu na emeryturę i po powrocie na Wybrzeże zainteresowała się tą formą życia po-zawodowego. Od roku 1996 jest członkiem Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. Mariana Mokwy. W tym Stowarzyszeniu przeszła - pod kierunkiem dra Zbigniewa Szczepanka - kurs podstaw malowania akwareli i po tym kursie zaczęła tą techniką malować.
Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych: w Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Tczewie, Przywidzu, Starbieninie i Druskiennikach. Uczestniczyła w wielu plenerach, w związku z czym jej prace były pokazywane na wielu wystawach poplenerowych. Ogółem, do chwili obecnej, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w tym - ogólnopolskich i międzynarodowych.
Za swoje akwarele otrzymała nagrody i wyróżnienia, np. w Przeglądzie Twórczości Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków w 2000 r. otrzymała II nagrodę, w 2001 r. - I nagrodę, a w 2005 r. - II nagrodę. Wymienione Przeglądy Twórczości SNP odbywają się pod patronatem Prezydenta Gdańska.

Obie wystawy dostępne podczas wydarzeń artystycznych w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.




Opinie

Sprawdź się

Który z aktorów grających w Teatrze Wybrzeże jest mimem?