stat
Impreza już się odbyła

W zdrowym ciele - zdrowy duch / wystawa

Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę "W zdrowym ciele - zdrowy duch. 150-lecie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

29 grudnia 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 12:30

Online
Wstęp wolny
Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" to jedna z najbardziej prężnych organizacji polskich na przestrzeni dziejów. Założona we Lwowie w 1867 roku szybko zyskała popularność we wszystkich trzech zaborach. Znaczenia "Sokoła" nie sposób przecenić. Nie tylko propagował sport i wpłynął na rozwój wielu dyscyplin, ale przede wszystkim umacniał świadomość narodową działając na wielu polach, między innymi oświaty i kultury.

Wystawa jest próbą zaprezentowania historii rozwoju ruchu sokolskiego na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem losów sopockiego gniazda założonego w 1912 roku. Obok mundurów, strojów i sprzętów do ćwiczeń na ekspozycji pokazane zostaną unikatowe archiwalia: pocztówki, fotografie, legitymacje, afisze i publikacje. Całości dopełnią filmy, między innymi wywiad z Roswitą Stern, córką Izabeli Roth Stern - naczelniczki Okręgu I - gdańskiego Dzielnicy Pomorskiej Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół", czy historyczny materiał ze Zlotu Sokolstwa Polskiego w Katowicach w 1937 roku.

Wystawa powstała we współpracy między innymi z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Podkarpackim w Krośnie i Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej Zamek książąt Sułkowskich.

Kurator: Karolina Babicz-Kaczmarek
Autorka scenografii wystawy: Małgorzata Gliwińska-Radwańska

Wernisaż w dniu 8 października o godz. 18.00.
Wystawa czynna od 10.10.- 24.12.2017 r., od wtorku do soboty w godz. 10.00 - 16.00.
W niedzielę 10.00 - 17.00, wstęp wolny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane