- 1 Darmowe atrakcje są popularne? (20 opinii)
- 2 Pieniądze są tylko dla mądrych? (37 opinii)
- 3 Owacja na stojąco w Teatrze Muzycznym (24 opinie)
- 4 W hołdzie ofiarom "Skorpiona" (128 opinii)
- 5 Utwór, który czekał na premierę kilkaset lat (26 opinii)
- 6 Póki są bilety: grudniowe hity teatralne (25 opinii)
Teatry gotowe na otwarcie. Czeka nas mnóstwo premier!
Lockdown dla teatrów trwa, ale na wczorajszej konferencji prasowej premier zapowiedział, iż od 29 maja teatry będą mogły przyjmować widzów. Wszystko wskazuje na to, że zaraz po zluzowaniu obostrzeń czekać nas będzie mnóstwo teatralnych atrakcji. Wiele trójmiejskich teatrów oprócz niewygranych niedawnych premier, zaprezentowanych w lutym i marcu, ma już gotowe lub kończy przygotowywać kolejne nowe spektakle.
Wydarzenia w najbliższym czasie
Warto przypomnieć, że wprawdzie sympatycy teatru nie mogą odwiedzać ulubionych teatrów, nie oznacza to, że teatry nie pracują. Wręcz przeciwnie - za zamkniętymi dla widzów drzwiami powstają spektakle, czasem szybciej niż wcześniej, bo aktorzy mają mniej zobowiązań poza swoimi teatrami, a koncentracji na pracy nie dzielą pomiędzy próby i wieczorne granie spektakli repertuarowych. Jak więc wygląda sytuacja w trójmiejskich teatrach?
Teatr Wybrzeże
Wybrzeże w zimowym okienku (12.02.-12.03.) zdążyło zaprezentować rekordowo dużo nowych przedstawień, bo aż trzy: "Sztukę", "Emigrantki" i "Lillę Wenedę". Po otworzeniu teatrów dla widzów czekać nas będą kolejne nowości. Gotowy jest już "Niepokój" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Będzie to prapremiera tego tekstu. Wyrypajew wielokrotnie w swoich wcześniejszych sztukach, które chętnie reżyserował m.in. w warszawskich teatrach (w których w kluczowych rolach chętnie obsadza swoją żonę, Karolinę Gruszkę), konfrontuje ludzkie problemy z osobistym doświadczeniem bohaterów. Trójmiejscy widzowie pamiętać mogą melorecytowany "Tlen" tego autora, wystawiony w Malarni Teatru Wybrzeże przez Agnieszkę Olsten. Główną rolę w nowej gdańskiej prapremierze zagra Dorota Kolak.
Dla równowagi drugą premierą, która niebawem będzie mogła trafić na deski Wybrzeża jest będący obecnie w próbach "Faust" Johanna Wofganga von Goethego w reżyserii Radosława Stępnia (zrealizował niedawno w Wybrzeżu obsypaną nagrodami "Śmierć komiwojażera" z wybitną rolą Mirosława Baki). Ponownie kluczową rolę u tego młodego, ambitnego reżysera zagra Mirosław Baka. Uważany za niesceniczny dramat Goethego poświęcony jest postaci tytułowego bohatera, który zawiera pakt z Mefistofelesem i oddaje się uciechom ducha i ciała przy pomocy diabelskiej ingerencji.
Jeszcze w czerwcu gotowy będzie także "Balkon" Jeana Geneta w reżyserii Jana Klaty, który wraca do Wybrzeża po niemal trzech latach, kiedy to wyreżyserował znakomite "Trojanki". "Balkon" to ostra satyra obyczajowa wymierzona w mieszczaństwo. Przebierańcy (Królowa, Generał, Biskup, Sędzia) w zniszczonym rewolucją państwie stają się realnymi odtwórcami przybranych ról. Tak z gości burdelu (w którym pozwalano im przebierać się w ubrania dostojników i pełnić ich funkcje, na które nie zasługiwali) stają się godnymi szacunku obywatelami, sędziami, królowymi, generałami. W spektaklu Jana Klaty z pewnością można oczekiwać skojarzeń z bieżącą sytuacją polityczno-społeczną w naszym kraju.
Teatr Miejski w Gdyni
Teatr Miejski bardzo szybko po lockdownie wraca do grania z publicznością. I jak dotąd zawsze odbywało się to premierą nowego tytułu. Tak było, gdy w czerwcu ubiegłego roku widzowie wrócili do teatrów i w Gdyni zobaczyli premierę spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż". Powtórzono ten zabieg w lutym tego roku, gdy Miejski wystawił "Arszenik i stare koronki". Tak samo będzie teraz. Już 29 maja, czyli w pierwszym terminie, w którym umożliwione ma być granie spektakli z publicznością, widzowie będą mieli okazję zobaczyć gotowy już spektakl - "Prawiek i inne czasy" na podstawie książki Olgi Tokarczuk w reżyserii Jacka Bały (zrealizował wcześniej w Miejskim "Amadeusza", "Balladynę", "Mistrza i Małgorzatę" i "Osiecką. Archipelagi"). Cały XX wiek w powieści Tokarczuk opowiedziany zostaje historiami kilku pokoleń mieszkańców Prawieku, którzy walczą o swoje szczęście. Kluczowe są tu czas i jego przemijanie oraz wewnętrzna przemiana człowieka i świata.
Na 12 czerwca planowana jest z kolei premiera adaptacji Pawła Huellego opowiadań Karola Olgierda Borchardta "Znaczy kapitan". Spektakl reżyseruje Krzysztof Babicki. To jedna z najważniejszych polskich książek poświęconych tematyce marynistycznej, w ścisły sposób związana z Gdynią. Autor opowiadań opisał swoją służbę na przedwojennych polskich żaglowcach szkolnych "Lwowie" i "Darze Pomorza" oraz statkach pasażerskich "Polonii" i "Piłsudskim". Twórcy spróbują przywołać klimat tamtych czasów oraz oddać pełen radości i humoru hołd dla legendarnego kapitana floty morskiej Mamerta Stankiewicza (w tej roli Piotr Michalski).
Z uwagi na przedłużenie obostrzeń na niemal cały maj, finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej wraz z wracającym po rocznej przerwie Festiwalem Polskich Sztuk Współczesnych R@Port (opatrzony dopiskiem "Epizod"), który otrzymał od Ministerstwa Kultury grant z programu "Teatr" w wysokości 120 tys. zł, odbędą się najprawdopodobniej we wrześniu. Sezon na Scenie Letniej w Orłowie zainauguruje planowana już w ubiegłym roku premiera "Marlena. Iluzje" poświęcona Marlenie Dietrich w reżyserii Jacka Bały.
Miejski Teatr Miniatura
Miniatura od wielu miesięcy przygotowuje projekty online i offline. Już 29 kwietnia (godz. 16 na FB, pół godziny później na YouTube) zobaczyć będzie można teledysk - finał projektu "Zatańcz z Kleksem", nawiązującego do finałowej choreografii z "Akademii Pana Kleksa". 30 osób osób wzięło udział i "zatańczy" w teledysku. Dwa dni później premierę będzie miał kolejny odciek objaśniających świat dzieciom Papetów pt. "Uroki onlajnów" (1 maja godz. 11).
Natomiast 16 maja (godz. 16) w ramach festiwalu Between.Pomiędzy czeka nas przygotowane przez Teatr Miniatura w koprodukcji z Radiem Gdańsk słuchowisko familijne na podstawie książki Anny Lewkowskiej "Silna grupa ze śmietnika" w adaptacji i reżyserii Iwony Borawskiej (wieloletniej dziennikarki Radia Gdańsk), poświęcone drugiemu życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik.
Z kolei 29 maja (godz. 17) odbędzie się premiera "Najbrzydszego zwierzęcia świata". To sztuka napisana dla Miniatury przez Malinę Prześlugę. Spektakl adresowany dla dzieci od lat 6 reżyseruje Laura Słabińska. Jego inspiracją jest bardzo brzydkie zwierzę głębinowe, które marzy o tym, by być celebrytą. Premierę online "Najbrzydszego zwierzęcia świata" zobaczymy 30 maja (także o 17), ale poprzedzoną spotkaniem z zespołem artystów zaangażowanych w tę premierę. Wreszcie 4 czerwca planowana jest teatralna premiera spektaklu "Beton" na podstawie powieści "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej w reżyserii Michała Derlatki, ze znakomitą kreacją Wojciecha Stachury - tytuł ten na razie dostępny był dla widzów tylko w wersji online.
Opera Bałtycka
23 kwietnia odbyła się premiera online wieczoru operowo-baletowego "Judyta/Syn marnotrawny/Święto wiosny" pod kierunkiem José Marii Florência (reżyseria dwóch pierwszych jednoaktówek Romuald Wicza-Pokojski, choreografia trzeciej części - Ewa Wycichowska). Natomiast 11 czerwca premierę będzie miała opera "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego. Tytułową partię wykonają Katarzyna Wietrzny i Izabela Matuła.
"Pan Tadeusz", "Fauna", "Burza" - premiery innych teatrów
Na tym nie koniec. Półamatorski Bałtycki Teatr Różnorodności Tomasza Podsiadłego, którego premiery można podziwiać w Konsulacie Kultury w Gdyni właśnie ukończył "Pana Tadeusza" wg Adama Mickiewicza. Będzie to skrót naszej epopei narodowej, opartej przede wszystkim na inscenizacji "Pana Tadeusza" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza z 1991 roku. Muzykę do spektaklu wykonywaną w dużej mierze na żywo przygotowali uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Spektakl trafi na scenę po zniesieniu obostrzeń, jest już zarejestrowany, więc jeśli lockdown się przedłuży, szybciej zobaczymy jego realizację online.
Teatr Komedii Valldal to kilkadziesiąt żywiołowych, utalentowanych dzieciaków, które jakimś cudem potrafi ujarzmić Tomasz Valldal Czarnecki - reżyser, dyrektor i pomysłodawca teatru musicalowego, prowadzonego z dziećmi i młodzieżą oraz realizowanego z rozmachem godnym profesjonalnej sceny. Teatr wciąż występuje gościnnie, zazwyczaj na Scenie NOT, gdzie 1 czerwca odbędzie się premiera "Fauny. Musicalu nieludzkiego". To spektakl o trudnych relacjach ludzi i zwierząt, bo ci pierwsi zabijają te drugie na masową skalę na mięso, futro czy skórę, zamęczają w cyrkach czy powozach nad Morskie Oko, wykorzystują do testów kosmetyków oraz zniewalają w ZOO. O tym wszystkim opowie "Fauna", do której scenariusz napisał Szymon Jachimek.
Urodziny Szekspira inne niż wszystkie
Gdański Teatr Szekspirowski również ma gotową premierę, czekającą na czas, kiedy widzowie wrócą do instytucji kultury. "Burza" według Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka przygotowana jest z myślą o scenie elżbietańskiej i graniu na trzy strony. Jak odczytano postaci Prospera, Mirandy, Kalibana czy Ariela przekonamy się najpóźniej 8 lipca podczas inauguracji Lata z Szekspirem. Jest jednak szansa na to, że spektakl trafi na scenę Szekspirowskiego wcześniej.
Miejsca
Spektakle
Opinie wybrane
-
2021-04-29 12:23
Fauna. Musical Nieludzki. Teatr Komedii Valldal. (1)
Spektakl jest wielkim dziełem dzieci i młodzieży i twórców. Mądra fabuła, niesamowite kostiumy, super wokale. Wspaniały spektakl o relacjach między zwierzętami i ludźmi. Warto ! Polujcie na bilety.
- 6 8
-
2021-06-04 14:02
Super!
Byłam na "Faunie" :-) Polecam! Bardzo mądry spektakl. A aktorzy amatorzy - szacun. Co za zdolne dzieci/młodzież. Chyba pójdę jeszcze raz po wakacjach.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.