Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Tlen (20 opinii)

kasy:
58 301-13-28, 551-50-40
Tlen
5.2 16 ocen 1 10
Iwan Wyrypajew

Premiera: 18 października 2003, Malarnia

Reżyseria: Agnieszka Olsten
Scenografia: Teodor Sobczak
Muzyka: FISZ i Emade

Występują:
Agnieszka Antczak
Lidia Kacprzak
Michał Kowalski
Małgorzata Oracz

Czas: 60 minut (bez przerw)

Dziesięć scen, dziesięć kompozycji, dwójka bohaterów.
Dziesięć przykazań.
Na pytanie, jakimi zasadami kieruje się w swoim życiu współczesny człowiek, Agnieszka Olsten, reżyserka spektaklu „Tlen”, odpowiada – żadnymi. Robi to by następnie, podobnie jak autor sztuki Iwan Wyrypajew, spróbować zrekonstruować te zasady w oparciu o zawarte w dekalogu treści. Przedstawione przez dwójkę bohaterów o tym samym imieniu Sasza (Michał Kowalski oraz Małgorzata Oracz) historie to oparte na autentycznych wydarzeniach ilustracje dziesięciu biblijnych przykazań. W rytm hip - hopowej muzyki autorstwa FISZA i Emade dowiadujemy się o zabitej przez niewiernego męża żonie, o losach uczestników wydarzeń 11 września w WTC, czy wreszcie dramacie marynarzy z okrętu „Kursk”. W kontekście tych wydarzeń tytułowy „Tlen” staje się metaforą łączącą przedstawione wydarzenia, nie tylko pierwiastkiem niezbędnym do życia.

(...) choć w przedstawieniu nie ma żadnych odniesień do antyku, atakuje widza jakąś pierwotną energią, jaka musiała być w greckim teatrze, surowością, rymowanym tekstem, tańcem, przede wszystkim opowieścią o zbrodni. (...) Jeśli publiczność przyjdzie do gdańskiej Malarni, zobaczy, jak wielką siłę ma teatr (...).
Jacek Cieślak, Rzeczpospolita

[foto1] [foto2] [foto3]

Przeczytaj także

Opinie (19)

 • lekkie rozczarowanie (opinia sprzed 14 lat)

  Rozczarowałam sie niestety,sztuka nierówna,ciągłe nawiązania do dupy,seksu ale to już wina autora.
  Ludzie gdzie była ta osławiona muzyka,słabo była wyeksponowana.
  Coś mi w tym spektaklu nie zagrało, zabrakło tytułowego tlenu.
  Michał Kowalski błyszczał na tle tego wszystkiego,uważam,że jego partnerka pani Oracz została żle obsadzona.
  Nie nadążała za dynamiczmym Kowalskim.

  • 0 0

 • super !! (opinia sprzed 14 lat)

  super klimat scenografia i widowisko!! gorąco polecam !!

  • 0 0

 • tlen (opinia sprzed 14 lat)

  doTLENiłem sie! Dzięki!

  • 0 0

 • nic nadzwyczajnego (opinia sprzed 15 lat)

  Sama sztuka średnia. Najbardziej podobała mi się scenografia i muzyka.

  • 0 0

 • Ciekawa i godna polecenia... (opinia sprzed 16 lat)

  ... sztuka. Spojrzenie na codzienność dające do myślenia, a trafność niektórych wniosków dobijająca.

  • 0 0

 • doTLEN się (opinia sprzed 16 lat)

  Przecztaem opinie.Bardzo skrajne.Idę na Tlen dzisiaj.Wieczorem spodziewajcie sie obiektywnej recenzji :-)

  • 0 0

 • hehe (opinia sprzed 16 lat)

  sztuka jest rewelacyjna dla osób które chciały ją zrozumieć, to była taka sztuka inna niż wszystkie nowoczesna odziwerciedla życie...byłam z babcią na tej sztuce i ona jako przedstawicielka pokolenia starszych też dobrze odebrała tą sztuke nie przeszkadzał jej rapowy sposób przekazu( mimo tego że jest przeciwniczką hip-hopu). poprostu ta sztuka jest orginalna bardzo mi sie podobała!!

  • 0 0

 • Jest klimat, temat i forma... (opinia sprzed 16 lat)

  Byłem raz - musiałem iść po raz kolejny. Byłem drugi raz - poszedłem i trzeci raz! Spektakl warty obejrzenia, przemyślenia i zaproszenia swoich znajomych bo to po prostu trzeba zobaczyć.

  Jest klimat, temat i forma - wszystko co powinien mieć dobry spektakl teatralny! POLECAM!!!

  • 0 0

 • Tlen - a raczej zaduch (opinia sprzed 16 lat)

  Właśnie wróciłem z tej sztuki, którą recenzenci określają mianem 'nowatorskiej dzięki hiphopowej formie' oraz 'napisana metodą rapowaną' (co to w ogóle znaczy - to jest jakaś 'rapowana metoda?) i muszę wyrazić swoje głębokie rozczarowanie.

  Po pierwsze: co to za rapowanie? Nieskładne, szybko wymawiane fragmenty tekstu, aktor gubiący oddech, nie do rytmu i za grosz nie przypominające rapu. W dodatku zupełnie lecące obok beatu tu aż się prosi dobry technicznie rap!!! - to mnie załamało. Nie wystarczy mieć oldskulowy dresik i bojówki... Michał K. fajnie gra, ale raper z niego żaden. Miałem nadzieję że usłyszę co najmniej frazy godne Fisza. A tu rozczarowanie

  Po drugie: bełkotliwy przekaz. O czym na dobrą sprawę chcieli powiedzieć bohaterowie? Że na świecie jest źle, jest terroryzm, pedofilia, narkomania i kupa innych paskudztw? Mówią to chaotycznie, bezsensownie przeskakując od tematu do tematu, emitując pozbawione sensu frazy o islamie, narkotykach czy też pseudo-głębokie przemyślenia o Bogu. Do tego niestrawne cytowanie Biblii.... aaaaargh, to brzmiało bełkot naćpanego, przemądrzałego pseudointelektualisty. Dodatkowo mam wrażenie że tłumacz się nie popisał, teksty były po prostu niezgrabne jak syberyjski niedźwiedź...

  To tyle. Marzyłem o sztuce, podczas której usłyszę takie rymy, że będę miał ciarki na plecach i łzy w oczach. Gdzie naprawdę ktoś będzie miał coś do powiedzenia w nowej formie. Chciałem usłyszeć coś 5x lepszego niż 'Konfrontacje' Kalibra i teksty Łony. A tu co? Barachło. Podejrzewam że albo recenzent w życiu nie słyszał dobrego hiphopu albo przetłumaczył recenzję rosyjskiego oryginału (o ile ten był inaczej zagrany...). Dla mnie ta sztuka w wersji z Malarni to porażka.

  pozdro - PRL

  • 0 0

 • świetne! (opinia sprzed 16 lat)

  byłam wczoraj na tlenie i jestem pod wrazeniem!
  świetne.
  a do tego muzyka fisza... mniam! :)
  pozdrowienia dla aktorów. naprawde dobra gra.

  • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery