• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Teatr publiczny. "Mała narracja" Wojtka Ziemilskiego (1 opinia)

Krytyka Polityczna zaprasza do Świetlicy KP w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro) w Gdańsku w czwartek 10 czerwca o godz. 20.00 na spektakl Mała narracja w reżyserii i wykonaniu Wojtka Ziemilskiego. Wstęp wolny.

6 - 21 lipca 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
O godz. 16.00 Wojtek Ziemilski poprowadzi krytyczne warsztaty teatralne, skierowane do przyszłych twórców i aktywnych obserwatorów sztuki. Zapraszamy zarówno tych, którzy swoją przyszłość wiążą z aktywną twórczością artystyczną, jak i tych, którzy pragną zdobyć narzędzia do lepszego zrozumienia sztuki. Spotkanie z autorem spektaklu umożliwi przyjrzenie się procesowi kreacji spektaklu i dostrzeżenie inspiracji tkwiących u podstaw wypowiedzi artystycznej. Dla Wojtka Ziemilskiego sztuka to sposób wypowiadania swoich poglądów.
Mile widziana młodzież gimnazjalna i licealna.

Liczba miejsc dla uczestników warsztatów jest ograniczona, chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu 58 304 75 22 lub adresem e-mailowym: trojmiasto [at] poczta.krytykapolityczna.pl. Czas trwania: 2 godziny. Wstęp wolny.

Wojtek Ziemilski o swoim warsztacie: Podczas spotkania-warsztatu przyjrzymy się paru pomysłom na działanie, które wykorzystując empatię widza, oraz pewne proste mechanizmy związane ze scenicznością, wykraczają poza podział na dyskurs prywatny/dyskurs publiczny. Zastanowimy się nad tym, jak wykorzystać prywatne doświadczenie na scenie publicznej? Jakich narzędzi, jakich strategii dostarcza współczesna sztuka performatywna, aby dzielić się tym, co intymne? I po co?

O godz. 20.00 przedstawienie Mała narracja Wojtka Ziemilskiego (reżyseria, scenariusz, wykonanie). Premiera przedstawienia odbyła się w warszawskim Teatrze Studio 20 marca 2010 roku.

W Małej narracji Wojtek Ziemilski zainscenizował zmagania swojej rodziny z wiadomością o tym, że dziadek, zasłużony wrocławianin hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa. W formie wykładu reżyser połączył osobistą opowieść, fakty historyczne, choreografię współczesną, wreszcie wielkie i małe narracje. Jego spektakl jest próbą skonfrontowania artystycznych wyborów artysty z historią, na którą nie miał żadnego wpływu.

Mała narracja jest inscenizowanym wykładem (lecture-performances), formą która powoli staje się nowym gatunkiem na pograniczu sztuki współczesnej i teatru. Artyści zapożyczają tradycyjną formę komunikacji ex-catedra, kwestionując jednocześnie jej obiektywizm, spójność czy wierność danej metodologii na rzecz dyskursu krytycznego, autorefleksji, faktów z życia prywatnego, łączenia fikcji i rzeczywistości. Lecture-performances uprawiają m.in. artyści z Bliskiego Wschodu jak Walid Raad lub Rabih Mroué, inscenizując "inną" historię Libanu; choreografowie konceptualni Xavier le Roy czy Jérôme Bel, którzy taniec zastępują filozofowaniem, artystka Fia Backström, która dekonstruuje marketing polityczny czy np. teoretycy, jak Jean-Yves Jounnais, który w Centrum Pompidou relacjonuje swoją pracę nad Encyklopedią wojny.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty nagrań spektakli Visita guiada reż. Claudia Dias, Jérôme Bel reż. Jérôme Bel, Self Unfinished reż. Xavier Le Roy, I Am Here reż. Joao Fiadeiro (fot. Patricia Almeida © RE.AL 2003), Where We Are And What We Live For reż. Neil Simon Bowes oraz fragmenty książki O pewności Ludwiga Wittgensteina, w przekładzie Bohdana Chwedeńczuka.
Konsultacja scenograficzna: Katarzyna Jarnuszkiewicz.

Wojtek Ziemilski - reżyser teatralny, artysta wizualny. Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Ukończył kurs reżyserii teatralnej w Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. Przez dłuższy czas mieszkał w Portugali gdzie przygotował m.in. spektakl multimedialny Hamlet Light, znakomicie przyjęty przez krytyków. Po powrocie współpracował z TR Warszawa (jest m.in. autorem instalacji wideo Aktorzy. Prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w teatrze, m.in. w Instytucie Teatralnym. Bierze udział w programie działań PERFORM tworzonym przez Komunę Warszawa (poprzednio Komuna Otwock; współprodukcja Teatru STUDIO). Autor bloga o sztuce nowoczesnej: https://new-art.blogspot.com.

Opinie (1)

  • moze o agorze light

    sprzedac trzeba agore

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Organizatorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port jest: