• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sztuka Emocji - Emocja Sztuki 2011: Janusz Plota

1 czerwca 2023 - 1 czerwca 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

11 maja - 2 czerwca 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
SZTUKA EMOCJI - EMOCJA SZTUKI 2011
Janusz Plota - malarstwo-obiekt
wystawa z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej

Wystawa czynna w dniach: 22.02-16.03.2011

Dzieła prezentowane w Galerii ZPAP przy ulicy Mariackiej w Gdańsku to najnowsze kompozycje z cyklu "Human Existance 2" 2010-2011. Human Existance to granica oddzielająca człowieka od przyrody ale jednocześnie granica unicestwienia przyrody na całym świecie. Projekt porusza problem komunikacji międzykulturowej, konsumpcji, zagrożenia.

Część dzieł tworzących wystawę powstała na pokaz w szwedzkiej galerii nowych mediów Bergdala Konstgalleri w 2010, gdzie obiekt rentgenowski odgradzał ekspozycję artysty od lasów Smolandii. W Bergdalskiej galerii była również pokazywana Kolumna Banana (3 wersja), jej czwarta wersja jest obecnie eksponowana w PGS na sopockiej wystawie 100'. W sopockim PGS banany umieszczone w kolumnie z pleksi dostały nowe nadruki z podobiznami Mao Tsetunga i Ploty. Podobne
banany pojawią się w galerii na Mariackiej obok ,,skrzydeł Menory z Ogarnej",
na której to artysta umieścił znaki i wydruki z przedwojennej ulicy Ogarnej, między
innymi Wielką Synagogę. Ekspozycja na Mariackiej to malarski poliptyk: rysunek, malarstwo, znak,
obiekt-dzieła określające człowieka i jego relacje z otaczającym światem. Na obrazy malarskie artysta nakłada zdjęcia rentgenowskie (od lat 80) fragmenty, wycinki, skany: map historycznych, atlasów, folderów, gazet, szkiców i fragmenty poprzednich obrazów. Ten wyjściowy materiał artystycznego archiwum współtworzy zapis podróży artysty i pobytów rezydenckich. Klisza
rentgenowska i banany to materiał twórczy obecny na tej ekspozycji jako znaki kontynuacji ciągu myślowego projektu Lustra Wolności 2010, znak konsumpcji, hipokryzji i zagrożenia.

Wystawa jest częścią składową projektu Sztuka Emocji-Emocja Sztuki 2011, gdzie obok wystaw, sympozjów, pokazów, dokumentacji, notatek z podróży, artysta będzie realizował kolejne kreacje przestrzeni i pokazy sztuki performance. Największym pokazem performance Janusza Ploty - wspólnie z producencką galerią POLY, w Polsce w roku 2011, będzie prześwietlenie Łaźni - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Prześwietlenie Nowych Ogrodów (CO), Noc Muzeów 2011. Artysta użyje specjalnie zbudowanego do tego projektu autorskiego aparatu rentgenowskiego a dokumentacja poprojektowa posłuży do promocji sztuki transarchetypicznej i miasta Gdańska.

Dokumentacja artysty będzie prezentowana na pokazach performatywnych w roku 2011 w Berlinie,
Londynie, Madrycie, Mexico City. Artysta pokazuje ślady, znaki swojego miejsca tworzenia w różnych galeriach i muzeach na świecie. Twórca z muzyką Chopina reprezentował Polskę na Wax Scuplture Festival w Tajlandii w 2010 - Ubon Ratchathani National Museum. Eksponował ,,Menorę z Ogarnej" na Florence Biennale 2009 we Włoszech-Fortezza da Basso, ,,Akrobatkę Pomorza"
na Third International Art Biennale China 2008 - National Art Museum of China.

Janusz Plota-artysta, niezależny kurator, znany z realizacji niezależnych
projektów sztuki tranzytowej-założyciel i twórca Transitart PL (1993), Transitart Europe. Rocznik 57. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Mieszka w Gdańsku. Tu organizuje spotkania, konferencje i sympozja sztuki transgranicznej. Swoje projekty twórcze realizuje w Europie i Azji. Filozofia sztuki tranzytowej pozwoliła twórcy na zrealizowanie szeregu
znaczących, międzynarodowych projektów kuratorskich, które poszerzyły obraz sztuki transgranicznej w Polsce i Europie. Ważniejsze realizacje to: Arche 2000, Transitart 2002, Sztuka Lotu-Lot Sztuki 2003-Polen NU, Space of Memory 2000-2005, Humus of Art-Art of Humus 2006-2007, Wolne Miasto Gdańsk - Gdańsk Miasto Wolne 2007, Lustra Wolności 2008, Lustra Wolności II 2009, TE Documentation 2000-2010.

Janusz Plota wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość swoje pierwsze nagrody otrzymał już w liceum plastycznym za rysunek, grafikę, fotografię. Potem podczas studiów w gdańskiej PWSSP- za malarstwo otrzymał nagrodę Ministra Kultury. Po studiach zdobył roczne stypendium Ministra Kultury i Sztuki - 1987, 2'Prize International Picture's Competion ,,Citta di Laives" Edytion, Italy, 2002. Wielokrotne Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Janusz Plota urodził się w 1957 roku na Pomorzu, w Miastku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie - Wydziału Fotografii Artystycznej. Studia w Państwowej WyŜszej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. K. Bereźnickiego i prof. K. Ostrowskiego Dyplom w pracowni prof. K. Ostrowskiego w 1986 roku. Janusz Plota jest założycielem Formacji Sztuki Tranzytowej - Transit Art. (1992), której manifest został zaprezentowany na pokazie TRANSITART podczas Międzynarodowego Sympozjum Trusow Galerii El w Elblągu w 1993 roku, załoŜycielem Formacji Transitart Europe założonej w 2000 roku, współzałożycielem Stowarzyszenia Autostrada Kultury założonego w 2006 roku.

Transitart to sztuka przełamująca granice i bariery międzyludzkie. Sztuka tranzytowa to postawa poszukiwania podobieństw w sztuce i kulturze całego świata. Codzienny dialog i monolog tworzony przez artystę jest postawą poszukującą wartości. Tą odkrywczość manifestuje artysta co pewien czas w galeriach , muzeach i co raz częściej na największych festiwalach sztuki na świecie, tworząc nowe obiekty, kolumny, instalacje i megaznaki.

Filozofia sztuki tranzytowej pozwoliła twórcy na zrealizowanie szeregu znaczących, międzynarodowych projektów kuratorskich , które poszerzyły obraz sztuki transgranicznej w Polsce i Europie. Ważniejsze realizacje to: Arche 2000, Transitart 2002, Sztuka Lotu-Lot Sztuki 2003-Polen NU, Space of Memory 2000-2005, Humus of Art-Art of Humus 2006-2007, Wolne Miasto Gdańsk-Gdańsk Miasto Wolne 2007, Lustra Wolności 2008, Lustra Wolności II 2009.

Opinie

Sprawdź się

Noblista z Wrzeszcza, autor "Blaszanego bębenka", którego imię nosi galeria miejska to: