• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sylwia Anna Janiak: "Walczymy, żeby zaistnieć na rynku muzycznym"

Ewa Palińska
29 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

- Nie mamy ogromnego doświadczenia, jesteśmy uzdolnieni i chcemy funkcjonować na równi z profesjonalnymi zespołami - mówi Sylwia Anna Janiak, założycielka i kierownik artystyczny Bałtyckiej Filharmonii Młodych. Młodzi filharmonicy wystąpią w piątek o godz. 19 w Centrum św. Jana zobacz na mapie Gdańska. Wstęp wolny.



Sylwia Anna Janiak ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. E. Wiesztordt i skrzypce w klasie prof. K. Jureckiej w Akademii Muzycznej w Gdańsku (2012). W listopadzie 2011 r. założyła Orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych. Sylwia Anna Janiak ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. E. Wiesztordt i skrzypce w klasie prof. K. Jureckiej w Akademii Muzycznej w Gdańsku (2012). W listopadzie 2011 r. założyła Orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych.
Sylwia Anna Janiak jest tegoroczną laureatką wyróżnienia "Pomorska Nadzieja Artystyczna". Sylwia Anna Janiak jest tegoroczną laureatką wyróżnienia "Pomorska Nadzieja Artystyczna".

Muzyka w wykonaniu młodych uzdolnionych muzyków:

Ewa Palińska: Czym muzyka wykonywana przez młodych muzyków różni się od tej granej przez zawodowe orkiestry?

Sylwia Anna Janiak: "Starsi" są z pewnością bardziej doświadczeni, zdarza się jednak, że dopada ich rutyna i wypalenie zawodowe. "Młodzi" natomiast mają więcej zapału i energii, grają prosto z serca. Każdy utwór to dla nich nowe, ekscytujące wyzwanie.

Czy młodzi muzycy mają możliwość zaistnieć na rynku muzycznym?

Ci najbardziej zdeterminowani i wytrwali w dążeniu do celu mogą nie tylko zaistnieć, ale również całkiem nieźle się ustawić. Niestety, w tym świecie trzeba mieć również kontakty i umieć się dobrze sprzedać.

Można odnieść sukces pozostając wiernym swoim ideałom i nie sprzedając się?

Wydaje mi się, że tak. Wychodzę z założenia, że jeżeli naszym głównym celem w życiu jest tworzenie sztuki wysokiej, to ten cel można osiągnąć. Ja sama nie idę na żadne kompromisy. Wysoko stawiam sobie poprzeczkę, realizuję co zamierzyłam i jak na razie dobrze na tym wychodzę.

Dawniej młodzi artyści (nie tylko muzycy) buntowali się przeciwko temu, co "stare". A dzisiaj?

Bałtycka Filharmonia Młodych jest przykładem na to, że musimy walczyć o swoje. Jesteśmy młodzi, nieco zbuntowani - tacy młodzi gniewni. Mimo tego, że nie mamy ogromnego doświadczenia jesteśmy uzdolnieni i chcemy funkcjonować na równi z profesjonalnymi zespołami.

Jakie korzyści poza możliwością wspólnego muzykowania niesie za sobą przynależność do Filharmonii Młodych?

Zgodnie z założeniem programowym w zespole mogą grać osoby w wieku 16-25 lat, a więc do ukończenia studiów. Z racji tego, że jest to duży zespół (czasem 100-osobowy), uczymy się współdziałania w grupie. Z podobnymi relacjami czy mechanizmami zachowań możemy spotkać się nie tylko w orkiestrze, ale również podczas pracy w firmie czy innej organizacji, co z pewnością przyda się w przyszłym życiu zawodowym. Orkiestra cały czas się rozwija, dlatego tych korzyści będzie znacznie więcej. Zamierzamy zapraszać znakomitych solistów, dzięki czemu nasi muzycy będą mogli skorzystać z rad warsztatowych.

Co uważa pani za największy sukces BFM?

To, że muzycy grają z wielką radością i zaangażowaniem, choć za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia.

Ma pani swojego idola wśród dyrygentów?

Moim mentorem jest Gabriel Chmura, który zachwyca mnie pod każdym względem i jest dla mnie wzorem do naśladowania ze względów czysto muzycznych. Gustavo Dudamel to dla mnie numer jeden, jeżeli chodzi o energię sceniczną. Tę charakterystyczną dla Dudamela radość i żywiołowość chciałabym zaszczepić w młodych ludziach.

Jakie jest pani największe zawodowe marzenie?

W tym momencie najważniejsza jest dla mnie stabilizacja Bałtyckiej Filharmonii Młodych. Chciałabym, żeby ten zespół istniał, rozwijał się, a informacja o nim dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Chciałabym również, żeby dostrzeżono jego olbrzymi potencjał. Moim głównym celem zawodowym nie jest występowanie na największych salach koncertowych świata, choć myślę, że ten moment nastąpi. Marzę o tym, abym każdego dnia mogła cieszyć się tworzeniem muzyki.

W najbliższy piątek, 31.05 o godz. 19 Bałtycka Filharmonia Młodych wystąpi w Centrum św. Jana. Co usłyszymy podczas tego koncertu?


Zawsze staram się prezentować program nie tylko atrakcyjny, ale również trudny i ambitny, żeby zmotywować młodych ludzi do wykonywania muzyki. Maciej Kułakowski, według mnie artysta wybitny, zagra Koncert wiolonczelowy A. Dvoraka. W programie znajdą się również dwie arie G. Verdiego, którego jubileusz dwusetnych urodzin obchodzimy w tym roku. Poza tym zaprezentujemy jeden z koncertów smyczkowych W. A. Mozarta (partię solową wykona Sara Kupc, studentka w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki). Koncert zakończymy niezwykle efektownym Tańcem słowiańskim nr 8 A. Dvoraka.

Czy tym razem również będzie pani dyrygowała bez partytury?

Oczywiście. Utwory czysto orkiestrowe zawsze dyryguję bez partytury. Staram się profesjonalnie podchodzić do sprawy i mieć cała partyturę w głowie. Wtedy moją uwagę koncentruję na orkiestrze, tworzę z zespołem nierozerwalną więź i mogę w całości poświęcić się muzyce.

Wydarzenia

Młodzi Zdolni w Świętym Janie

muzyka poważna

Miejsca

Opinie (22) 5 zablokowanych

  • Powodzenia :)

    Oby udało się co zaplanowane...

    • 1 0

  • Horytnica - Głos Patriotów - 05. Lisowczycy

    Horytnica - Głos Patriotów - 05. Lisowczycy

    • 0 0

  • BFM

    Profesjonalizm? Partytury w głowie? Zgrany zespół? Mało kiedy takie epitety pasują do wykonań szkolnej orkiestry... Gdyby nie studenci, to by się nawet nie skleiło.

    • 4 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto występuje w tradycyjnym teatrze japońskim Kabuki ?

 

Najczęściej czytane