• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Strażnicy Doków

  • Kalendarz
    2 września - 30 października 2005
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1 budynek 145 B
    Organizator: Instytut Sztuki Wyspa
  • Bilety
    wstęp wolny
Strażnicy Doków w Instytucie Sztuki Wyspa

Instytut Sztuki Wyspa, działający od 2004 roku na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej, przedstawia publiczności „Strażników Doków”. Wystawa przygotowana przez tegorocznych rezydentów Wyspy: Fanny Adler, Cecile Paris, Rene Luecka i Zbigniewa Liberę oraz specjalnie zaproszonych Elżbietę Jabłońską, Grzegorza Klamana, Jacka Niegodę, Marka Sobczyka, Jadwigę Sawicką, Andrzeja Syskę, Michała Szlagę, Anię i Adama Witkowskich oraz Alinę Żemojdzin. Projekt ten oddaje w ręce artystów wielowarstwową, złożoną konstrukcję kulturową ostatniego ćwierćwiecza w Polsce. „Strażnicy Doków” odnoszą sie do pamięci kulturowej, jej aberracji, powtórzeń i przemieszczeń.

Przeszłość pamiętana czy zapisana w pamięci? W swoim filmie „Człowiek z żelaza” z 1981 roku Andrzej Wajda ponownie odtworzył sceny zapamiętane ze słynnych fotografii i migawek telewizyjnych ze strajków w Stoczni Gdańskiej. Połączył sytuacje fikcyjne oraz rzeczywiste ale odtworzone z udziałem aktorów z zapisami dokumentalnymi, tworząc nie tylko film, ale dokonując znaczącej operacji na zbiorowej pamięci. Razem ze słynnym logo Solidarności zaprojektowanym przez Jerzego Janiszewskiego film ten tworzy fundamenty wizualnego dziedzictwa politycznej atmosfery lat osiemdziesiątych w Polsce. Dla kuratorki wystawy te dwa fakty kulturowe stanowią punkt wyjścia dla „Strażników doków”, których intelektualną zasadą jest powtórzenie, ponowne przyjrzenie się wartościom symbolicznym oraz prześledzenie widzialnych i niewidzialnych zmian w pamięci kulturowej.

Wraz ze „Strażnikami Doków”, mających miejsce na marginesach oficjalnych obchodów 25-lecia Solidarności, Wyspa sięga poza oficjalne reprezentacje historii. Kieruje się ku historiom przekazywanym z ust to ust, rysom w pamięci, porzuconym wizjom i opuszczonym bohaterom. Projekt zwraca się ku osobie, ku jednostkom uwikłanym w procesy polityczne i społeczne, których osobista pamięć jest wpisana w doświadczenie zbiorowe, oficjalne reprezentacje historii i różne formy upamiętnienia i mitologizacji.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki partnerom: Espace Croise w Roubaix i Kunstverein w Hamburgu we współpracy z Fundacją Signum w Poznaniu, Ambasadą Francji w Warszawie i Goethe Institut w Warszawie.

Istotny wkład w realizację projektu zawdzięczamy Francusko-Niemieckiemu Programowi Projektów Kulturalnych w Krajach Trzecich oraz indywidualnym i instytucjonalnym donatorom.

Wejście na wystawę bramą nr 1 stoczni Gdańskiej (historyczną). W dniu otwarcia za okazaniem zaproszenia, w pozostałe dni za pobraniem na bramie biletu - jednorazowej przepustki. W razie kłopotów na bramie prosimy dzwonić: 320 44 46.

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Kurator: Aneta Szyłak

Otwarcie 2 września 2005 o 19.00

Wystawa dostępna dla publiczności do 30 października od 12.00 do 18.00

Od wtorku do niedzieli wystawa czynna od 12.00 do 18.00 do 30 października
włącznie.
Po przejściu przeze bramę stoczni udaj sie prosto wzdłuż wystawy Droga do
Wolności i skręć w II ulicę w lewo. 100 metrów i juz jesteś przy
Instytucie Sztuki Wyspa.

Opinie

Sprawdź się

Anna Sakowicz napisała książkę “Czas grzechu”, która jest pierwszym tomem rodzinnej sagi zatytułowanej: