• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie z Piotrem Schmandtem - autorem książki Pruska zagadka

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Księgarnio - kawiarnia Exlibris Cafe
oraz Funky Books

zapraszają na spotkanie autorskie

Piotr Schmandt
"Pruska zagadka"



czwartek, 18 marca 2010
godzina 18:00
Exlibris Cafe
ul. Garbary 6, Gdańsk


Prowincjonalny kryminał retro, pierwszy z serii wydawniczej "Sprawy Inspektora Brauna" (wydawnictwo Funky Books) inauguruje kryminalną przygodę Exlibris Cafe z mrocznymi tajemnicami ciemnych zakątków Gdańska i okolic. Zapraszamy na spotkanie z Autorem, który zdradzi szczegóły powstania książki i wprowadzi nas w mikroświat Wejherowa sprzed ponad 100 lat...


W lutym 1901 roku spokój mieszkańców Wejherowa zakłóciło zaginięcie gimnazjalisty Johanna Wendersa. Gdy po czterech dniach poszukiwań odnaleziono w rzece fragment męskiego torsu, nie było wątpliwości, że chłopak został zamordowany. Makabryczna zbrodnia wstrząsnęła malowniczym i spokojnym miasteczkiem. Na pomoc miejscowej policji przybywa z samego Berlina inspektor Ignaz Braun, wschodząca gwiazda tamtejszego Wydziału Zabójstw. Nieuwikłany w miejscowe relacje, spokojnie i rzeczowo zabiera się do sprawy, nie dając się zwieść plotkom i domysłom mieszkańców, obwiniających się wzajemnie o dokonanie zbrodni. Czy uda mu się rozwiązać "pruską zagadkę"?

Piotr Schmandt - z wykształcenia polonista i teolog. Jego hobby to czytanie i podróże samochodowe. Interesuje się historią średniowiecza i XX wieku, historią zegarmistrzostwa, piłką nożną i polityką. Bibliofil zafascynowany przyrodą, zabytkami, a nade wszystko kuchnią krajów byłej monarchii austro-węgierskiej.

"O uroku Pruskiej zagadki decydują dwa ważne elementy: postać głównego bohatera, inspektora Brauna, i niesamowicie odmalowany krajobraz wejherowski. [...]. Postać w pięknym staromodnym stylu, trochę podobna do Fandorina z powieści Akunina, choć bez jego tragicznego rysu. Sympatyczna i momentami wzruszająca.

Samo Wejherowo, jego uliczki, domy, a także otaczająca je przyroda, godne są porównania z angielskimi wsiami, które tak często bywają miejscami tajemniczych i niepokojących przestępstw. Ten sam klimat małomiasteczkowej mentalności, wrodzona ciekawość i zawiść mieszkańców, dziwne intrygi i relacje. Piękne wzgórza i sielskie widoki. Cudowna atmosfera, a za rogiem tradycyjnie czai się zło".

Z recenzji portalu Zbrodnia w Bibliotece

Opinie

Sprawdź się

Ile oddziałów ma Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia?