• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie przy grobie matki Czesława Miłosza

  • sobota, 19 marca 2011, godz. 16:00
  • Lokalizacja
    Sopot, Cmentarz katolicki
  • Bilety
    wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

Cmentarz Katolicki w Sopocie

Poezja i muzyka
Spotkanie przy grobie matki Czesława Miłosza
WIEK MIŁOSZA

Wystąpią:
Ks. Krzysztof Niedałtowski
Jerzy Kiszkis - aktor
Karol Respondek - klarnet

W programie:
CZESLAW MIŁOSZ (1911-2004)
Grób matki
Portret z kotem
Rok 1911
Moc
W Szetejniach

Wstęp wolny

---

JERZY KISZKIS
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze "Wybrzeże" nieprzerwanie do września 2003 roku. Poza teatrem występował też sporadycznie w filmie i telewizji. Trwalszy charakter miała jego współpraca z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk. Przez ponad 40 lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w Gdańskim Seminarium Duchownym. W podobnym charakterze współpracował z Seminarium w Pelplinie a także przez kilka lat na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego, ucząc przyszłych nauczycieli. Często, przy różnych okazjach, występuje z recytacjami poezji i prozy.
13 grudnia 1981 został internowany. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo"
Dwukrotnie wyróżniany nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska jak również Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W roku 2010, wspólnie z żoną, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego "za całokształt twórczości w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych.

KAROL RESPONDEK
Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego. Po studiach czasowo współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa).

Jest autorem orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego As-dur I.F.Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Ponadto dokonał wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: "Obrazki z wystawy" Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Karol Respondek był inicjatorem i współorganizatorem cyklicznych przedsięwzięć artystycznych t.j.: "Per Cameram ad Ecclesiam" wraz z Ks.Rektorem Krzysztofem Niedałtowskim w ramach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Gdańsku oraz "Wieczorów Muzyki Polskiej" pod patronatem gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.Obecnie koncentruje się na działalności powołanego przez siebie do życia w 1990 roku Bałtyckiego Kwintetu Dętego, z którym koncertuje na terenie całego kraju propagując muzykę klasyczna wykonywaną na instrumentach dętych.

Opinie

Sprawdź się

Który z polskich noblistów doczekał się w Sopocie upamiętnienia w postaci „własnego” kamienia?