• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie literackie z autorem i muzyką

lip 3

środa, godz. 18:00

Sopot,
Wstęp wolny
sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Spotkanie Literackie z autorem i muzyką
"Powroty Dionizosa" Tomasza Cyza
"Król Roger" według Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza

Spotkanie z autorem ksiązki Tomaszem Cyzem
Prowadzenie - Bogdan Tosza (Zeszyty Literackie)

Muzyka Karola Szymanowskiego
Sławomir Wilk - fortepian
Magdalena Moszew - sopran

'Król Roger' mówi o objawieniu Dionizosa, Boga, o tajemnicy wiary, władzy, miłości, rozpaczy, samotności i obłędzie, i śmierci. Ale mówi też o Rogerze - o prawdziwym królu władającym królestwem Sycylii przed wiekami. Jest wariacją historii konkretnego człowieka z zamierzchłej przeszłości, z odległej pętli czasu, która powróciła wtedy, na początku XX wieku - dzięki geniuszowi wyobraźni — wywołując fascynujące zderzenie [...]. Szymanowski z Iwaszkiewiczem zaczynają pisać operę w szczególnym i trudnym czasie, kiedy w wojennej i rewolucyjnej pożodze kruszy się, rozpada świat. [...] Majątek w Tymoszówce zostaje w 1917 roku Szymanowskim odebrany, chronią się więc w Elizawetgradzie. Tam też, w czerwcu 1918 roku, przyjeżdża młody Joarosław Iwaszkiewicz. I stamtąd dwaj kuzyni wyruszają w imaginacyjną podróż.
Tomasz Cyz

Z teatru operowego, po premierze, wychodzimy poruszeni - emocjonalnie, estetycznie; przeżycia przychodzą i odchodzą same [...] Słowa czerpiemy z rozmów i z książek, które są spotkaniami z takimi autorami jak Tomasz Cyz.
Michał Bristiger

Jak to się czyta? Niby jednym haustem. Niby. Kończymy lekturę eseju ukontentowani i mówimy sobie - zaraz, zaraz: jak to naprawdę jest, jak to naprawdę brzmi? [...] To trzeba jeszcze raz po tej lekturze wysłuchać, może obejrzeć, przemyśleć na nowo, skoro autor wskazuje wątki, o które się [...] nasz umysł, nasze ucho, nasze oko, nie zaczepiły z właściwą energią.
Andrzej Chłopecki

TOMASZ CYZ - polski muzykolog, publicysta, eseista.
Dramaturg Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie za dyrekcji Mariusza Trelińskiego. Współtwórca cyklu premier na Scenie Kameralnej Opery Narodowej pn. "Terytoria". Autor libretta opery Fedra Dobromiły Jaskot.
Publikował teksty z zakresu muzyki poważnej w "Zeszytach Literackich", "Tygodniku Powszechnym", "W drodze", "Didaskaliach".
Lauretat Nagrody "Zeszytów Literackich" im. Józefa Czapskiego w kategorii eseju. W 2007 r. ukazała się jego książka, poświęcona muzyce poważnej pt. "Arioso" (Fundacja Zeszytów Literackich), za którą otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury. Od grudnia 2007 r. jest członkiem redakcji "Zeszytów Literackich".
Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Cyz

SŁAWOMIR WILK
Urodził się w 1982 roku w Szczecinie. Grę na fortepianie rozpoczął w szóstym roku życia. Jest absolwentem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej i Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu, które ukończył z wyróżnieniem. Studia Muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala. W 1999 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy). W 2001 roku zdobył IV nagrodę na Międzynarorodym Konkursie im. I.J. Paderewskiego oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie Sonaty es-moll I. Paderewskiego. W 2002 roku otrzymał trzecią nagrodę na Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt i drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyznaną przez Towarzystwo im. F. Chopina. W 2004 roku dotarł do ćwierćfinału Międzynarodowego Konkursu pianistycznego w Sydney w Australii. W 2005 roku otrzymał tytuł Laureata "Estrady Młodych" Festiwalu pianistyki polskiej w Słupsku, a także został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2006 roku wraz z triem fortepianowym Darius Piano Trio zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańska oraz zajął trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Poertschach w Austrii.

Był wielokrotnym stypendystą Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Szczecina, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Rządu niemieckiego.
W 2001 roku otrzymał honorową nagrodę za działalność artystyczną Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, w 2002 roku Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska w dziedzinie Kultura, Nauka i Media oraz nagrodę artystyczną Prezydenta miasta Szczecina. Został wyróżniony drugą nagrodą dla najlepszego studenta Trójmiasta w 2003 roku. W 2005 roku otrzymał nagrodę od Prezydenta miasta Gdańska dla młodych twórców.

W swoim dorobku ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Dla wytwórni DUX nagrał wraz z Bartłomiejem Niziołem płytę z Koncertem podwójnym F. Mendelssohna. W 2003 roku występował z bardzo dużym powodzeniem w Szwecji grając wraz z Filharmonia Bałtycką Koncert e-moll F. Chopina. W 2004 roku wystąpił wraz z Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Jana Krenca w Studiu S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W Październiku 2007 zainaugurował obchody 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz otwarcie nowej Sali Koncertowej, wykonując II Koncert fortepianowy S. Rachmaninowa.

Obecnie pracuje jako asystent w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala, a także odbywa studia podyplomowe w Royal Irish Academy of Music pod kierunkiem Johna O'Conora.

MAGDALENA MOSZEW
Urodziła się w Krakowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest absolwentką Liceum Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie fortepianu. W 1998 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego.

Działalność koncertową rozpoczęła już na II roku studiów i kontynuuje ją do dziś.
Występowała na wielu festiwalach europejskich i polskich między innymi na Paryskim Festiwalu Muzycznym w Notre Dame, Festiwalu Bachowskim w Lipsku, Festiwalu Muzyki Współczesnej w Nante i Festiwalu Muzyki Barokowej w Maastricht. Śpiewała pod dyrekcją takich znakomitości jak Herbert von Karajan, Jerzy Strugała czy Andrew Levin.

Koncertowała we Francji, Anglii, Włoszech, Niemczech, Holandii, Hiszpanii i na Ukrainie. Ma na swoim koncie nagrania płytowe i telewizyjne.
Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych artystów takich jak Fedora Barbieri, Adele Stollte, Olga Szwajgier.
Jej repertuar obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok od baroku począwszy na muzyce współczesnej skończywszy, nie wyłączając jazzu.

Opinie

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?