stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie autorskie z Agnieszką Goleniowską

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na spotkanie autorskie z Agnieszką Goleniowską "Mzungu. Opowieści z Zambii", 7 maja 2019 r. o godz. 18:30.

W sierpniu 2015 roku dzięki Fundacji ASBiRO Agnieszka Goleniowska wyruszyła na wolontariat medyczny do Zambii. Przez kilka tygodni pracowała w Lusace jako lekarz w klinice, popołudniami zajmując się remontem tamtejszego przedszkola. Jak sama twierdzi, pobyt w Afryce miał ogromny wpływ na jej dalsze życie. Niedawno wydała własną książkę na temat kultury, tradycji i wierzeń Zambijczyków - "Mzungu. Opowieści z Zambii". Na prelekcji w Sopotece autorka opowie o swoich doświadczeniach z Afryki oraz prawach, które rządzą życiem tamtejszych ludzi

"Tutaj lekarz ma status boga. Jest tym, który zna i rozumie zjawiska, o których większość ludzi nie ma pojęcia. Zauważ, że w klinice nikt nie podważa Twoich decyzji. To, co powiesz, zostaje wykonane i uznane za słuszne, bez względu na ostateczny wynik tych działań. Ludzie zawsze są pełni wdzięczności wobec lekarzy. Do naszej kliniki często przywożono ludzi w stanie agonalnym. Po ich śmierci nigdy, ale to nigdy rodzina nie miała do nas o nic pretensji. Przywozili chorych w ostatnim możliwym momencie i dziękowali nam ze łzami w oczach, że zechcieliśmy ich przyjąć."
"Mzungu. Opowieści z Zambii" to zbiór historii z czasu pobytu autorki na wolontariacie medycznym w Lusace w Zambii. W opisie z pozoru błahych wydarzeń dnia codziennego w wiosce lekarka przedstawia obraz społeczeństwa afrykańskiego oraz tamtejszego systemu ochrony zdrowia. Każde kolejne spotkanie z pacjentem jest dla niej nauką o życiu Zambijczyków oraz rządzącymi nim prawami.

Agnieszka Goleniowska - ukończyła wydział lekarski na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Z licznych podroży po świecie najpiękniejsze wspomnienia zachowała z Zambii, gdzie przez kilka tygodni odbywała wolontariat w Neri Clinic w Lusace. Na co dzień pracuje jako lekarz rodzinny.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czym był i do czego służył WILKOM?