• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Siłaczki, wizjonerki, aktywistki. O współczesnych rzemieślniczkach w działaniu

Co ma szydełko do szefowej i w czym nowemu haftowi pomóc mogą nowe technologie? Podczas wydarzenia "Siłaczki, wizjonerki, aktywistki. O współczesnych rzemieślniczkach w działaniu" w nadbałtyckim gronie porozmawiamy o przedsiębiorczości kobiet i budowaniu wspierającego, kobiecego środowiska. Skupimy się na praktycznych aspektach zamieniania pasji w aktywność zawodową i zastanowimy, w jaki sposób wykorzystywać siostrzeństwo i empatię dla budowania silnego społeczeństwa. Punktem odniesienia dla naszych rozmów będą tradycyjnie kobiece zajęcia (np. haft, tworzenie biżuterii, zielarstwo) oraz ich rola w kreowaniu wspólnoty.

gru 11

niedziela, godz. 11:00 - 13:00

Wstęp wolny
Wydarzenie kończy działalność nadbałtyckiego projektu "Creative Waves - Baltic Sisterhood for Change", który promuje przedsiębiorczość kobiet, wzmacnia znaczenie aktywnych kobiet w ich otoczeniu i w Internecie oraz usuwa bariery między tradycyjnie kobiecymi zajęciami i nowoczesnymi technologiami.

"Siłaczki, wizjonerki, aktywistki" to trzydniowy cykl spotkań oraz wydarzeń towarzyszących: prezentacji, pokazów i warsztatów, które odbędą się w Nadbałtyckim Centrum Kultury - wybrane spotkania dostępne będą również online (szczegóły w programie).


Przedsięwzięcie realizowane na zakończenie międzynarodowego projektu "Creative Waves - Baltic Sisterhood for Change".

Creative Waves - Baltic Sisterhood for Change
to międzynarodowe przedsięwzięcie, które powstało, by wspierać najbardziej wrażliwe grupy społeczne - szczególnie zaś artystki i aktywistki - w czasie pandemii i po niej. Tworzony przez kobiety oraz inspirowany społeczną i artystyczną działalnością kobiet projekt łączy tradycję z nowymi technologiami. Wszystko to w ramach poszukiwania innowacyjnych sposobów budowania zdrowszych społeczności oraz bardziej przyjaznej przestrzeni fizycznej i cyfrowej.
PROGRAM:

25 września (niedziela)

14.00-18.00 "ZRÓB SOBIE DZIEŁO. Zrób lub kup: rzemiosło wystawia się na widok"
- popołudnie z rękodzielniczkami

W ramach niedzielnej rozgrzewki spotkamy się z artystkami i rękodzielniczkami z Pomorza, Warmii i Szwecji. W Ratuszu Staromiejskim zaprezentują one swoje prace oraz zaproszą na serię mikrowarsztatów i pokazów. Będzie można kupić piękne rzeczy i/lub spróbować zrobić własne.
Lista wystawczyń: Ilona Dzierzęcka (Brushes with Love), Beata Grudziecka (ceramika malborska), Natalia Kovalyshyna (haft ukraiński), Katarzyna Magierowska (wspólnie z Kwidzyńskim Centrum Kultury; haft powiślański), Olena Melnyk (broszki, ozdoby), Beata Nawrocka, Halina Rosa (halinarosadesign.se), Marta Shurpakova, Magdalena Tkaczyk (Tkaczykowa), Wiesława Tokarska (biżuteria, ozdoby), Natalia Załęska-Pyć (Płonka Podleśna).
O smaczne jedzenie zadbają członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Lalkowy i Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

18.00-19.30 "Jak zamienić pasję w styl życia?" - dyskusja z rękodzielniczkami
uczestniczki: m.in. Katarzyna Magierowska (Kwidzyn), Beata Nawrocka (Szwecja), Halina Rosa (Szwecja), Wiesława Tokarska (Szwecja), Lucyna Wachnicka (Szwecja), Beata Grudziecka (Malbork), Natalia Załęska-Pyć (Dobre Miasto)
moderacja: Magda Świerczyńska-Dolot (Fundacja Audionomia)

26 września (poniedziałek)


Sesja poranna (godz. 10-13) prowadzona będzie w języku angielskim (chętnym obecnym na sali udostępnimy słuchawki z tłumaczeniem na język polski).
Sesja dostępna będzie online (tylko w języku angielskim, szczegóły wkrótce).

10.00-10.05 Powitanie i otwarcie sesji przez Renatę Malcer-Dymarską, Zastępczynię Dyrektora NCK

10.05-10.20 "Creative Waves - Baltic Sisterhood for Change" - prezentacja działań przez liderkę projektu, Iwonę Preis (Intercult Productions, Szwecja)
"Creative Waves" to nadbałtycki projekt, który wspiera twórczą i społeczną działalność kobiet, ułatwiając im odnalezienie się w świecie cyfrowym. Przedsięwzięcie wspiera budowanie sieci połączeń oraz ułatwia kobietom prezentację swojej działalności w internecie.

10.20-11.15 "Tożsamość bałtycka: kreatywne budowanie społeczności w oparciu o bałtyckość. Rola tradycji i nowych możliwości" - debata
uczestniczki: Aline Mayr (Project Coordinator for Regional Identity, Rada Państw Morza Bałtyckiego), Magda Leszczyna-Rzucidło (PA Tourism - EUSBSR), Paulina Siegień (ekspertka projektu YoPeNET, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego)
moderacja: Krystyna Wróblewska (Euroregion Bałtyk)
Czy istnieje bałtycka tożsamość - wspólny dla regionu Morza Bałtyckiego zestaw cech widocznych w kulturze, tradycji, sposobach widzenia świata? Czy niematerialne dziedzictwo kulturowe odgrywa rolę w budowaniu bałtyckości oraz bałtyckiej społeczności? Czy żyjąc nad Bałtykiem identyfikujemy się z regionem Morza Bałtyckiego? Czy realizowane obecnie polityki i wspólne działania budują bałtyckość jako rodzaj wspólnoty?

11.15-11.30 przerwa kawowa

11.30-13.00 "Silne i twórcze kobiety we współczesnym świecie" - dyskusja wykorzystująca wnioski z projektu "Creative Waves"
uczestniczki: Iwona Preis (Intercult Productions, Sztokholm), Marion Ründal (Estonian Women's Studies and Resource Centre ENUT, Tallinn)
moderacja: dr Agata Bachórz (Uniwersytet Gdański)
Jakie kroki należy podjąć, by kobiety stały się silniejsze i pewniejsze siebie? Co należy zrobić, by świat otworzył się bardziej na kobiety i zachęcił je do rozwijania i demonstrowania swoich talentów oraz pełnej aktywności - obywatelskiej oraz na rynku pracy? Czy działalność w sektorze kultury, w tym w zakresie tradycyjnego rzemiosła, może pomóc w zdobywaniu pewności siebie i odnoszeniu sukcesów? Czy aktywność będąca naszym hobby może wzmacniać relacje społeczne, które tworzymy i dawać podwaliny społeczeństwu obywatelskiemu? Czym jest dziś siostrzeństwo?

13.00-14.00 przerwa kawowa

Sesja popołudniowa odbędzie się w języku polskim (chętnym udostępnimy tłumaczenie na język angielski).

14.00-15.15 "Creative Waves - Baltic Sisterhood for Change" prezentacja wniosków i doświadczeń
Partnerki projektu przedstawią efekty działań prowadzonych w swoich regionach. Wspólnie zastanowimy się, w jakim stopniu aktywność kulturowa, łączenie tradycyjnego rękodzieła i nowych technologii, może nas wzmocnić, równocześnie będąc źródłem satysfakcji.
14.00-14.20 Iwona Preis (Intercult Productions, Sztokholm)
14.20-14.40 Magdalena Zakrzewska-Duda (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)
14.40-15.00 Krystyna Wróblewska (Euroregion Bałtyk) i doświadczenia aktywistek z Kaliningradu z pierwszej połowy projektu
15.00-15.15 dyskusja, w której wezmą udział m.in. reprezentantki Kwidzyńskiego Centrum Kultury (partner projektu NCK) oraz uczestniczki projektu ze Szwecji
moderacja: Magdalena Zakrzewska-Duda (NCK)

15.15-15.30 przerwa kawowa

15.30-17.15 "Budowanie społeczności poprzez wzmocnienie kobiet" - panel dyskusyjny

uczestniczki: Małgorzata Grochowska (Fundacja Wiem i Umiem - inicjatywa Ambasadorki Kultury Pomorza), Sylwia Piechowska (Chwastowe Pole, Wędrowna Dzika Kuchnia - zielarka i Ambasadorka Kultury Pomorza 2021), Maria Bernolak-Szczypior (Craftgen: rękodzieło międzypokoleniowe przeciwko nierównościom), Dorota Majkowska-Szajer (Muzeum Etnograficzne w Krakowie - POWERBANK/siła kobiet)
moderacja: Krystyna Wróblewska (Euroregion Bałtyk)
Silniejsze, pewne siebie i realizujące się kobiety to lepsze, bardziej kreatywne i odporne na przeciwności społeczeństwo. Przedstawicielki kilku projektów i inicjatyw kreatywnych podzielą się swoim doświadczeniem.

27 września (wtorek)

Sesja odbędzie się w języku polskim

10.00-10.30 "Design Thinking - narządzie do kreowania i wdrażania nowych rozwiązań a tradycyjne rzemiosło" - prezentacja Doroty Madej (wystąpienie online)
Dorota Madej - z wykształcenia socjolożka, managerka kultury i projektantka usług. Doradczyni i trenerka zajmująca się wdrażaniem rozwiązań edukacyjnych Apple w szkołach. Od wielu lat prowadzi warsztaty dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół, wspierając ich w stosowaniu technologii w procesie dydaktycznym.

10.30 11.30 "Akademia cyfrowej rzemieślniczki" - poradnik przygotowany przez Oplotki.pl oraz sesja pytań i odpowiedzi
OPLOTKI to inicjatywa Agnieszki Gaczkowskiej, architektki, rękodzielniczki, przedsiębiorczyni i mentorki biznesowej. Jest to przestrzeń stworzona z myślą o rękodzielnikach i pasjonatach rękodzieła, którzy mogą tu rozwijać nie tylko swoje umiejętności techniczne i artystyczne, ale również kompetencje biznesowe.

11.30-11.45 przerwa kawowa

11.45-13.00 "Jak przedsiębiorczość może wzmacniać kobiety"
- dyskusja na przykładzie branży modowej
uczestniczki: m.in. Halina Rosa (Magazyn The DESIGNER, Szwecja), Mona Rena Górska (MONA RENA), Kamila Froelke (suknie ślubne Kamila Froelke)
moderacja: Anna Maria Miller
Co jest potrzebne, żeby kobiety podejmowały działalność gospodarczą? Jak przedsiębiorczość może je wzmocnić? Kobiety reprezentujące inicjatywy z sektora modowego podzielą się swoimi doświadczeniami oraz wskażą rozwiązania pozwalające chronić środowisko naturalne.

17.00-19.00 "Powiślańsko-ukraińskie haftowanie: drugie ujęcie" - warsztaty hafciarskie z Katarzyną Magierowską i Natalią Kovalyshyną
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: LINK (liczba miejsc ograniczona). Zajęcia odbędą się na Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim (siedzibie NCK). Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Majowe warsztaty hafciarskie w NCK cieszyły się tak dużym powodzeniem, że nie było innego wyjścia - organizujemy powtórkę! Pod okiem doświadczonych hafciarek i świetnych instruktorek - Natalii Kovalyshyny (Ukraina) i Katarzyny Magierowskiej - wyszyjemy na kawałku tkaniny niewielki wzór zaczerpnięty z haftu powiślańskiego lub haftu z wybranego regionu Ukrainy. Oprawioną w tamborek pracę zabierzecie ze sobą do domu.
Katarzyna Magierowska - hafciarka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa - pierwszy kurs odbyła w świetlicy w Gniewskim Polu jako dwunastolatka. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury - Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach i pokazach.
Natalia Kovalyshyna - Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.

Partnerzy projektu: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku (Polska), Euroregion Bałtyk, Estonian Women Studies and Research Centre ENUT (jednostka naukowo-badawcza; Estonia) oraz w pierwszej części projektu grupa aktywistek z Kaliningradu (Federacja Rosyjska)
Lider projektu: Intercult Productions (Szwecja)
Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z instrumentu wsparcia projektów Rady Państw Morza Bałtyckiego (Council of the Baltic Sea States Project Support Facility

Więcej tutaj: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5644/silaczki-wizjonerki-aktywistki-o-wspolczesnych-rzemieslniczkach-w-dzialaniu

Informacja o biletach

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia; na poszczególne bloki obowiązują zapisy.

Opinie

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury "Literacki Sopot" miałaby się odbyć w sierpniu tego roku?