• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rewitalizacja Dolnego Miasta w oczach mieszkańców

Weronika Korbal
31 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
"Staging Anonymous" Dominika Lejmana "Staging Anonymous" Dominika Lejmana

Za nami uroczysta inauguracja dwóch obiektów na Dolnym Mieście, powstałych w ramach projektu rewitalizacji dzielnicy przez sztukę oraz rozpoczęcie sezonu LKW Gallery. Promowane w mediach na początku roku, dwie instalacje wzbudzały mieszane uczucia, szczególnie wśród internautów. Postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat sądzą ci, którzy są najbliżej tematu, czyli mieszkańcy dzielnicy.



14 maja miała miejsce oficjalna inauguracja obiektów, oddanych do użytku pod koniec ubiegłego roku. "Invisible Gate", autorstwa Front Studio z Nowego Jorku oraz "Staging Anonymous" gdańskiego artysty światowego formatu, Dominika Lejmana, zostały tym samym włączone do programu wydarzeń artystycznych, realizowanych w ramach "Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska", a w tirze zakleszczonym pod mostem przy ulicy Szopy rozpoczął się nowy sezon edukacyjny. Studio warsztatowe Autoart po raz pierwszy w tym roku wypełniło się młodymi adeptami sztuki, a imprezę uświetniła obecność Yen Ha i Michi Yanagishita ze wspomnianej grupy Front Studio, które poprowadziły warsztaty architektoniczne.

Czy rewitalizacja Dolnego Miasta przez projekty takie jak "Galeria Zewnętrzna" ma sens?

Szeroko promowana strategia odnowy Dolnego Miasta przez sztukę jest ostatnio jednym z ważniejszych tematów, związanym z działaniami Łaźni. Przy okazji prezentacji programu na 2010 rok pojawiały się skrajne opinie na temat całej akcji - od pełnych nadziei głosów, że Dolne Miasto będzie pełniło rolę laboratorium społecznego, przez ciekawość, jakie reakcje wzbudzą poszczególne instalacje, aż po druzgocącą krytykę, szczególnie ze strony internautów (artykuł Dolne Miasto: rewitalizacja przez sztukę )

Jak się jednak okazuje, sami mieszkańcy Dolnego Miasta nie wykazują aż tak dużego zainteresowania tym, z czym obcują bezpośrednio na co dzień. Ankietowanym w przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Podwale Przedmiejskie jest raczej obojętny fakt wzbogacenia przestrzeni miejskiej instalacją Lejmana. "Invisible Gate" w większości z niczym im się nie kojarzy, nie urzeka ich też wielokrotnie wspominany w mediach "teatralny charakter" tej pracy.

W rozmowach wielokrotnie powracał wątek bezpieczeństwa w kontekście instalacji. Jedni twierdzili, że instalacja poprawiła bezpieczeństwo w tunelu, bo wygenerowała nowe źródła światła, inni wskazywali na zagrożenia, płynące z jej iluzjonistycznego charakteru. Argumentowali to zaobserwowanymi niebezpiecznymi sytuacjami podczas zabaw dzieci czy spacerów starszych osób. Reasumując - tylko 5 proc. ankietowanych miało świadomość walorów artystycznych pracy, około 7 proc. pytanych o stosunek do instalacji uznało, że odbiera ją pozytywnie, natomiast reszta deklarowała obojętność. Nie pojawił się ani jeden głos, wartościujący negatywnie i ta sama sytuacja powtórzyła się przy okazji pytania o "Invisible Gate". Tutaj jednak jeszcze większa ilość ankietowanych była przeświadczona o powodach technicznych, dla których most został obudowany blachą.

Pojawiły się też wypowiedzi bardzo krytyczne, takie, jak zdanie mieszkanki, pragnącej zachować anonimowość, zaczepionej w sklepie z odzieżą używaną nieopodal Bramy Żuławskiej: Rewitalizacja? Tam trzeba wrzucić granat! - mówiła z nieukrywanym zniecierpliwieniem, podkreślając, jak niebezpiecznie żyje się na Dolnym Mieście i powątpiewając w zasadność akcji, związanych z upiększaniem dzielnicy za pomocą sztuki.
Warsztaty z Front Studio inaugurujące bieżący sezon LKW Autoart Warsztaty z Front Studio inaugurujące bieżący sezon LKW Autoart
Architektura dla najmłodszych w postaci warsztatów - kolorowo i wesoło Architektura dla najmłodszych w postaci warsztatów - kolorowo i wesoło
Na tle dwóch instalacji najbardziej oczywistą funkcję dla mieszkańców spełnia LKW Gallery w tirze pod wiaduktem. Większość osób wie o odbywających się tam warsztatach, choć Elżbieta Okroy, jedna z organizatorek, sama przytacza zasłyszaną anegdotę na temat powstania galerii: "Wielokrotnie słyszeliśmy teorię, że tir, w którym odbywają się warsztaty, po prostu się zepsuł, a następnie miasto, nie wiedząc co z nim zrobić, oddało go Łaźni" - mówi organizatorka warsztatów. Przy tym zaznacza, że udział dzieci z dzielnicy jest dominujący, a więc akcja spełnia swoje założenia. Sporadycznie pojawiają się dzieci z innych terenów, a także innej narodowości, co stanowi dodatkowy czynnik rozwijający. Wolontariusze o akcjach informują bezpośrednio, wychodząc "w teren" i zapraszając do wspólnej zabawy, a także przez plakaty, ulotki pozostawiane w szkołach, z którymi Autoart na stałe współpracuje. Duża część maluchów przychodzi sama, wtedy organizatorzy proszą o pisemną zgodę rodziców.

CSW Łaźnia prowadzi także poza "Galerią Zewnętrzną" szereg projektów edukacyjnych w ramach rewitalizacji. Podczas akcji "90 Minut Sztuki - Inkubator", dzieci z okolicznych szkół uczestniczą w niezapowiedzianych zajęciach ze sztuki, połączonych ze spotkaniem z autorem aktualnej wystawy w "Inkubatorze". "Lekcje sztuki" to także zajęcia w nawiązaniu do aktualnej wystawy w CSW, polegające na połączeniu oprowadzenia kuratorskiego, wykładów i warsztatów plastycznych. W okresie ferii odbywały się warsztaty "Przeprojektuj swój ciuch", a w tej chwili trwa nabór do drugiej edycji konkursu graffiti dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej "Wiem -nie niszczę, tworzę". To tylko część bogatej oferty Łaźni, która na stałe współpracuje ze szkołami SP nr 65, SP nr 4, Gimnazjum nr 8 i Gimnazjum nr 9.

I te ostatnie informacje cieszą najbardziej, bo rewitalizacja ma największe szanse poprzez kształcenie młodych pokoleń. Niepokoi jednak bierność wobec dwóch realizacji "Galerii Zewnętrznej" - czy ich pomysłodawcy nie ustawili mieszkańcom za wysoko poprzeczki, oczekując od nich wrażliwości, która wynika także ze świadomości, jak wygląda dziś dzieło sztuki?

Miejsca

Opinie (29)

  • niech sie te spaliny

    w sypialniach wlodzrzy snuja

    • 0 0

  • nasz bronks

    nie wiem czy te starania cokolwiek dadzą, najprędzej zajęcie dzieciom, wtedy nie wyrosną na degeneratów i jasne niech tworzą i rozwijają swoje talenty
    ale prawda jest taka, że dolne miasto to nie bronks, gdzie są degeneraci owszem, ale i galerie sztuki i tam to jakoś istnieje obok siebie - u nas sporadyczne akcje na odczepnego, że coś niby robią... łaźnia to świetna instytucja, ale na całe dolne miasto to za mało, a łąkowa śmieje się z artystów, dla nich artysta to pedał - jak z takimi pracować, jak do nich dotrzeć

    • 2 1

  • Ten tunel....

    Strasznie zrewitalizowany... hu hu hu....

    • 3 1

  • świetny tunel jest przy Akademii Medycznej; smród, brudno, ściany syf no i sklepiki z ruszającymi się półkami z czułkami

    • 2 0

  • PARANOJA - centrum sztuki współczesnej organizuje nam przestrzeń do życia - upsss

    Najpierw tir-kontener - okropny niebieski i dla dzieci może to zabawa - pod mostem - genialne i w zamkniętym blaszanym pudle...to tylko na pokaz !!! A w budynku wielkim łaźni starej, koło szkoły 65 wiszą dziwne dzieła sztuki-współczesnej powiadają...oj to wstyd.
    A teraz tunel- brawo i co tam się wydarzyło ? Kolorki jakieś i nic...
    Wstyd. Wstyd...i smutek.

    • 1 1

  • rewitalizują sztuka i zrewitalizowac nie mogą... a jak sie wjeżdża od Elblaskiej do Miasta, to na wysokosci szkoły muzycznej i

    Dolnego Miasta żałość ogarnia, tak tam jest brzydko!

    • 0 0

  • od czegoś trzeba zacząć

    Problemy są i będą się piętrzyć, ale takie inicjatywy są dobre, wzbudzają nadzieje na estetyczny rozwój społeczności.

    • 0 0

  • Dolne Miasto trzeba włączyć do Starówki

    Niemcy przyjeżdzają i doceniają te kamieniczki ,filmy kręcą na Dolnym Mieście . Do UL.Długiej jest 10 minut na piechotę Nie wolno zapominać o tej dzielnicy bo na prawdę może i powinna być piękna od szkoły Muzycznej , przez ulicę Chłodną aż do terenów dawnej zajezdni tramwajowej .Piękny jest też pak na Dolnym MIEŚCIE wiosna lato CUD TERENY ZIELONE.Problemem są dymy z pieców gdyż mieszkańcy palą w piecach Może podłączenie do EC sprawę by rozwiązało Wieżowiec pzy ulicy Chłodnej jest podłączony do EC a reszta ulicy i okolicy pali w piecach /czym się da/ Na Starówce jest ogrzewanie centralne z EC

    • 1 0

  • a ja...

    a ja głęboko wierzę w odnowę tego pięknego i prawdziwego gdanska-czas najwyższy !!! w całej bez mała europie dba sie bardzo o zabytki...najdroższe mieszkania są w starych,odrestaurowanych kamienicach-duma kazdego miasta.a u nas od lat tylko długa,długa i nic poza tym.a przecież długa i okalice to jakby powstały od nowa po wojnie a dolne miasto to pradziwek jakich mało w tym mieście-mury opowiadają bogatą historię tego zakątka miasta....także ratujmy co sięda...!!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście znajduje się Muzeum Kart Do Gry?

 

Najczęściej czytane