• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Retro Walentynki: Lata 20-te, lata 30-te

Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert okolicznościowy
Retro Walentynki - Lata 20-te, lata 30-te

Wystąpią:
Królewska Orkiestra Salonowa
Bogna Forkiewicz - sopran
Łukasz Wroński - tenor
Rafał Lewandowski - fortepian

W programie:
HENRYK WARS, JERZY PETERSBURSKI, BRONISŁAW KAPER, GEORGES GERSHWIN, NIELS GADE

-----

BOGNA FORKIEWICZ
Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła z wyróżnieniem naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk-Sienkiewicz. Studia muzyczne odbyła na wydziale wokalno-aktorskim Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej (dyplom z wyróżnieniem). Kontynuowała naukę w Wielkiej Brytanii (Emma Kirkby, Jessica Cash) i w Holandii (Jard van Nes).

Ukończyła również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą pod kierunkiem Barbary Schlick, Thomasa Hemsley'a, Renaty Scotto, Sylvii Geszty, Ryszarda Karczykowskiego, Teresy Żylis-Gary i Grace Bumbry (V Festiwal Ogrody Muzyczne Warszawy). Trzykrotnie była stypendystką Dartington International Summer School (Anglia). Jako studentka otrzymała "Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska" oraz stypendium "Medyceusz Roku". Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu im. Edwarda Griega i laureatką Konkursu Muzyki Polskiej w Gdańsku, a także IV Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju.

Współpracuje z filharmoniami i teatrami operowymi w kraju, bierze udział w festiwalach muzycznych krajowych i zagranicznych m.in.: Wratislavia Cantans, Forum Lutosławskiego (Filharmonia Narodowa), Festiwal im. Andrzeja Panufnika (Kraków), Musica Polonica Nova (Wrocław), Knechtsteden Festliche Tage Alter Musik w Niemczech, Festiwal Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk (Bazylika Mariacka).Bierze również udział w przedsięwzięciach teatralnych, np.: Cyrk Rodziny Afanasjeff.

Pracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in.: Wojciech Michniewski, Jacek Kaspszyk, Jerzy Salwarowski, Mirosław J. Błaszczyk, Tadeusz Wojciechowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Adrian Sylvin Mackiewicz (Connecticut-Stany Zjednoczone). Z ważniejszych występów warto wspomnieć udział w prapremierze XVII-wiecznego musicalu "Don Quixote" do muzyki Purcella, Ecclesa, przygotowanej pod kierunkiem Anthony Rooley'a i nagrywanej dla Radia BBC, polską prapremierę "African Sanctus" Davida Fanshawe'a w Filharmonii Szczecińskiej i w Filharmonii Narodowej, koncerty monograficzne wszystkich cykli pieśni Juliusza Łuciuka (Warszawa, Kraków), polskie prawykonanie Pasji wg Św. Łukasza G. Ph. Telemanna w Białymstoku, czterokrotne wykonanie "Wesela" Igora Strawińskiego pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonii Krakowskiej.

W jej repertuarze istotne miejsce zajmuje pieśń romantyczna i muzyka współczesna. Wykonała kilkadziesiąt recitali solowych. Wielokrotnie brała udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych. Koncertowała w Anglii, Niemczech, Francji, Holandii, na Węgrzech, Chorwacji.

W swym dorobku artystycznym posiada wykonania wielu partii sopranowych w dziełach muzyki kameralnej, operowej (szczególnie Mozart, Bellini, Donizetti), oratoryjnej oraz symfonicznej od mistrzów renesansu po kompozytorów XX wieku. Sięga również do repertuaru lżejszego: operetki, musicalu, jazzu i piosenki. Od roku 2004 prowadzi również klasę śpiewu solowego w SM II st. w Gdańsku-Wrzeszczu, a od 2007 w SM II st. w Gdyni. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.

---

RAFAŁ LEWANDOWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu Andrzeja Artykiewicza. Jako stypendysta tej uczelni brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze, a następnie kontynuował studia pianistyczne pod kierunkiem światowej sławy wirtuoza i pedagoga Bernarda Ringeissena w Paryżu. Jednogłośną decyzją jury otrzymał I nagrodę konkursu muzyki kameralnej Conservatoire National de Rueil Malmaison we Francji.

Rafał Lewandowski prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w wielu krajach Europy, m.in. w Austrii, Włoszech, Danii, Francji, Niemczech, Chorwacji oraz wielokrotnie w USA, gdzie debiutował w 1992 roku w nowojorskim Lincoln Center jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra i od tego czasu często powraca (ostatnio w 2009 jako solista w koncercie Connecticut Virtuosi Orchestra) Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych np. Rencontres Internacionales Frederic Chopin a Nohant, Betlehem Pennsylvania Music Festiwal, Letni Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gdański Festiwal Pianistyczny Fermata. Z okazji Roku Chopinowskiego (1999) wystąpił m.in. z recitalem solowym w Senacie Republiki Francuskiej w Palais de Luxembourg w Paryżu.

Wykonuje w Polsce i za granicą recitale chopinowskie złożone z utworów solowych i kameralnych (obok utworów solowych również m.in. Sonata wiolonczelowa i Trio fortepianowe). Rafał Lewandowski występuje zarówno jako solista jak i kameralista współpracując z wieloma wybitnymi instrumentalistami, dyrygentami i wokalistami: z Natalią Walewską, Adamem Klockiem, Wojciechem Rajskim, Janem Łukaszewskim, Triną Renay, Agnieszką Wolską, Bogną Forkiewicz, Andre Orlovitzem, Krzysztofem Wroniszewskim, Piotrem Kusiewiczem i wieloma innymi wybitnymi artystami.

W swoim repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności. Oprócz znanych dzieł z literatury pianistycznej prezentuje również utwory rzadko wykonywane np. fortepianowe kompozycje Rossiniego (Peches de Vieillesse) czy Antona Rubinsteina ( Koncert fortepianowy d-moll). Z powodzeniem angażuje się również w projekty artystyczne przekraczające granice muzyki klasycznej, np. wykonania kompozycji Astora Piazzoli (4 Pory Roku), Leonarda Bernsteina (Chichester Psalms) a także aranżacje piosenek i standardów jazzowych. Dokonał licznych nagrań dla wytwórni płytowych: Soliton, JRD, oraz stacji radiowych i telewizyjnych (TV Mezzo, TVP, France3).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25-55 zł
  • Kontakt
    58 320-62-62
Bilety w cenie 25 - 55 zł od osoby
Ceny biletów obowiązują do dnia 13.01.2012

Opinie 2 zablokowane

Sprawdź się

Jak brzmi nazwisko XVI-wiecznego tajnego agenta protestanckiego królującego w Dworze Artusa razem z Pamienką z Okienka?