• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Prezentacja najnowszych wydawnictw IPN

W najbliższy wtorek (tj. 29 stycznia) w Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej rozpocznie się o godz. 17.00 prezentacja jednej z najnowszych publikacji wydanych przez gdański oddział IPN: "Kontynuowali działalność związkową..." Sądzeni z powodów politycznych w województwie gdańskim w latach 1981-1983. W trakcie spotkania głos zabiorą autorzy: Arkadiusz Kazański (wstęp, opracowanie i biogramy) oraz Marcin Węgliński (biogramy). W rolę moderatora wcieli się dr hab. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

Publikacja jest kontynuacją serii rozpoczętej w grudniu 2011 r. Pierwszy tom zawiera po raz pierwszy publikowaną pełną listę 862 osób internowanych w stanie wojennym na terenie Pomorza Nadwiślańskiego (teren działania sześciu regionów NSZZ "Solidarność" i sześciu ówczesnych województw). Prezentowana książka (tom II) jest uzupełnieniem, w oparciu o teksty historyczne, poprzedniej listy o kolejną kategorię osób represjonowanych. Historycy z gdańskiego oddziału IPN, bazując na szczegółowej kwerendzie, po raz pierwszy tak kompleksowo podjęli zagadnienie spraw karnych i, szerzej rzecz ujmując, kwestię wszystkich represjonowanych za działalność opozycyjną, którzy na Pomorzu stanęli przed sądami PRL.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana też inna publikacja - wydawnictwo pokonferencyjne Stan wojenny na Pomorzu Nadwiślańskim (1981-1983) (redaktorem tomu jest Piotr Brzeziński). Na jej kartach czytelnik znajdzie m. in. artykuł poświęcony oporowi trójmiejskiej młodzieży w trakcie stanu wojennego, relację historyka i uczestnika strajku okupacyjnego z grudnia 1981 r. na Uniwersytecie Gdańskim, tekst poświęcony "weryfikacji" gdańskich mediów po wprowadzeniu stanu wojennego, wreszcie bogaty zbiór (także wcześniej niepublikowanych) zdjęć z Gdańska z lat 1981-1983 autorstwa fotografa Bogusława Nieznalskiego.

Stan wojenny na Pomorzu Nadwiślańskim (1981-1984). Szkice historyczne, pod red. Piotra Brzezińskiego, Gdańsk 2012, 184 s.
Książka stanowi bogato ilustrowany zbiór dziesięciu artykułów przybliżających wybrane, nierzadko zupełnie nieznane, aspekty z historii stanu wojennego. Publikacja jest tomem pokonferencyjnym po konferencji naukowej, która odbyła się w 12 grudnia 2011 r. na Uniwersytecie Gdańskim.

"Kontynuowali działalność związkową...". Sądzeni z powodów politycznych w województwie gdańskim w latach 1981-1983, wstęp i opracowanie Arkadiusz Kazański, biogramy Arkadiusz Kazański, Marcin Węgliński, Gdańsk 2012,
240 s. (seria: "Trzynastego grudnia pamiętnego...", tom II)


Publikacja jest kontynuacją serii rozpoczętej w grudniu 2011 r. Pierwszy tom zawiera po raz pierwszy publikowaną pełną listę 862 osób internowanych w stanie wojennym na terenie Pomorza Nadwiślańskiego (teren działania sześciu regionów NSZZ "Solidarność" i sześciu ówczesnych województw). Prezentowana książka (tom II) jest uzupełnieniem, w oparciu o teksty historyczne, poprzedniej listy o kolejną kategorię osób represjonowanych. Historycy z gdańskiego oddziału IPN, bazując na szczegółowej kwerendzie, którą w znacznej mierze przeprowadzili archiwiści z Instytutu (podstawowe dane z jej efektów zamieszczono na portalu www.13grudnia81.pl), po raz pierwszy tak kompleksowo podjęli zagadnienie spraw karnych i, szerzej rzecz ujmując, kwestię wszystkich represjonowanych za działalność opozycyjną, którzy na Pomorzu stanęli przed sądami PRL.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?