• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Polki i Niemki - historia, sztuka, wspólne przestrzenie

Wydarzenie w ramach

"Artyści postrzegają świat szeroko otwartymi oczyma" - Gisela Kurkhaus-Müller Warsztat poświęcony będzie przemianom, jakie w ciągu ostatnich 20 lat miały miejsce w Polsce i Niemczech oraz ich recepcji we współczesnej sztuce tworzonej przez kobiety.

maj 19

niedziela, godz. 12:00, 13:30, 15:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
maj 18-19

sobota - niedziela, godz. 11:00, 13:00, 15:00

Gdynia,
bilety 20 zł
Przyjrzymy się, w jaki sposób polskie i niemieckie artystki opowiadają o przemianach społecznych, symbolach narodowych, polityce. Co łączy, a co dzieli Sąsiadki? Czy istnieją polsko-niemieckie wspólne przestrzenie?

Warsztaty dla dorosłych
17 listopada, 11:00-14:30, "Polki i Niemki - historia, sztuka, wspólne przestrzenie", prowadzenie: Monika Popow
Drugi termin warsztatów do ustalenia ze zorganizowanymi grupami.

Projekt "Sąsiadki-Nachbarinnen" składa się z wystawy oraz programu edukacyjnego i filmowego. Na wystawie swoje prace prezentuje dziewięć artystek z Gdańska i z Berlina. Zaproszone twórczynie dorastały i uczyły się przed rokiem 1989, a zatem czerpały z odmiennych doświadczeń, wynikających z różnych systemów społecznych, ustrojów politycznych oraz uwarunkowań ekonomicznych.

Artystki, które stały się Sąsiadkami to: Beata Ewa Białecka, Katarzyna Józefowicz, Teresa Klaman, Teresa Miszkin, Brigitte Denecke, Rosika Jankò-Glage, Elli Graetz, Gisela Kurkhaus-Müller oraz Marianne Schröder.

Ich prace - obrazy, grafiki, rysunki i rzeźby - maja skłaniać do refleksji, dyskusji i szukania odpowiedzi na pytania: czy inaczej było i jest się artystką w Berlinie, a inaczej w Gdańsku? Czy życie i tworzenie w różnych warunkach społecznych, ekonomicznych czy też politycznych determinowały, a może nadal determinują poruszane przez twórczynie tematy i sposoby ich realizacji?

Program edukacyjny: warsztaty i lekcje muzealne oraz projekcje filmowe mają służyć pogłębieniu refleksji nad tematem projektu.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku trafił do Gdańska obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga?