• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pokaz tańca irlandzkiego oraz koncert harfiarki Barbary Karlik

Filia nr 1 Biblioteki Sopockiej serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na POKAZ TAŃCA IRLANDZKIEGO w wykonaniu Zespołu Tańca Irlandzkiego Elphin i Szkoły Tańca Irlandzkiego ISTA oraz koncert harfiarki Barbary Karlik.

15 czerwca 2013r. godz. 17.00 (sobota)
w budynku Alma Market I p.
w Sopocie, ul. Sikorskiego 8/10

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Szkoła Tańca Irlandzkiego ISTA istnieje od 2003 r. i prowadzi regularne zajęcia z tańca i stepu irlandzkiego w Trójmieście, Poznaniu i Elblągu. Nasi instruktorzy prowadzą również krótsze, weekendowe i tygodniowe warsztaty w różnych miastach Polski.

ISTA jako pierwsza szkoła w Polsce uzyskała rejestrację w Komisji Tańca Irlandzkiego (An Coimisiun Le Rinci Gaelacha) z siedzibą w Dublinie, największej międzynarodowej organizacji zrzeszającej nauczycieli tańca irlandzkiego. Jesteśmy również zrzeszeni w RTME (Registered Teachers Mainland Europe), stowarzyszeniu nauczycieli europejskich. Na stałe pracuje dla nas kilka instruktorek tańca irlandzkiego, współpracujemy doświadczonymi tancerzami i instruktorami prowadzącymi dla nas warsztaty lub letnie szkoły, w tym także z nauczycielami z Irlandii. Umożliwiamy naszym uczniom rozwój taneczny w dziedzinie tańca irlandzkiego organizując co roku w Krakowie w jedyne w Polsce międzynarodowe zawody taneczne - ISTA Feis oraz egzaminy na stopnie taneczne Komisji Tańca Irlandzkiego (grade exams). Uczniowie szkoły ISTA z sukcesami startują również w europejskich zawodach tanecznych, na wszystkich poziomach zaawansowania - od Beginner do Open.

Źrodło: www.ista.art.pl

Zespół Tańca Irlandzkiego Elphin to jedna z najbardziej znanych i cenionych grup tańca irlandzkiego w Polsce. Zespół powstał w Gdańsku w 1997r. Grupę tworzy dziewięć pięknych i utalentowanych dziewcząt mających za sobą różnorodne doświadczenia taneczne, obecnie skupionych na doskonaleniu i prezentowaniu współczesnej formy tańca irlandzkiego.

Elphin był pierwszym zespołem w Polsce, który wystąpił z programem zawierającym elementy stepu irlandzkiego. W twórczości tanecznej grupa odnajduje także inspiracje w innych gatunkach tanecznych. Utalentowane i wszechstronne tancerki Elphin brały udział w wielu projektach tanecznych w Polsce i za granicą (m.in. "Fire of Dance", "Heart of Ireland") Tancerki Elphin nieustannie doskonalą swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach tanecznych w Polsce i za granicą. Potwierdzeniem ich tanecznych umiejętności są doskonałe wyniki osiągane podczas stopni Komisji Tańca Irlandzkiego oraz liczne medale i tytuły zdobywane w międzynarodowych zawodach. W listopadzie 2011 roku tancerki Elphin, reprezentujące Szkołę Tańca Irlandzkiego ISTA, zdobyły srebrny medal Mistrzostw Europy (w kategorii senior ladies ceili) i tym samym uzyskały kwalifikację do Mistrzostw Świata.

Obecnie Elphin to jedyna sceniczna grupa tańca irlandzkiego w Polsce na co dzień trenująca pod okiem profesjonalnego nauczyciela, zrzeszonego w Komisji Tańca Irlandzkiego w Dublinie. Dorobek sceniczny grupy Elphin jest niezwykle bogaty: obok cyklicznych koncertów dla m. in. Ambasady Irlandii i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zespół ma na swoim koncie występy na deskach Opery Leśnej w Sopocie, warszawskiej Rampy, Stadthalle w Cottbus, Neubrandenburg i Rostock oraz na wielu estradach i w teatrach w Polsce i Niemczech. Ponadto grupa regularnie występuje na największych imprezach i festiwalach folkowych w Polsce i za granicą. Elphin ma na swoim koncie także współpracę z Telewizją Polską przy realizacji takich programów jak "Szansa na sukces", "Piknik Dwójki", "Benefis Jana Pietrzaka" czy gali Festiwalu Yach Film.

Od kilku lat Elphin związany jest z grupa Deirin De z Niemiec, z którą regularnie koncertuje. Wspólne trasy koncertowe cieszą się w Niemczech ogromną popularnością. Z kolei owocem wspólpracy z olsztyńską grupą Shannon są taneczno-muzyczne przedstawienia: "Dublin Dancers" (2002), "Heart of Ireland" (2004/2005), oraz "Elphin - Shannon Show" (2005-2008).

Źródło: www.elphin.pl


Barbara Karlik z miłości do morza zamieszkała w Gdyni. Z wykształcenia zootechnik,
z zawodu harfiarka. Na co dzień pracuje w sklepie z planszówkami. Na harfie gra od 2001 roku. Jak sama mówi, zawsze chciała grać na harfie. Kiedy rozpoczęła współpracę z zespołem muzyki celtyckiej Ould Land jej marzenia nabrały realniejszych kształtów. Szukając wśród stron internetowych sklepów i rzemieślników zobaczyła harfy o metalowych strunach. Wtedy zrozumiała, że to jest to. Dzięki pomocy Roberta Parry w 2001 roku kupiła swoją pierwszą harfę i po złożeniu jej u poznańskiego lutnika Mirosława Barana, zaczęła uczyć się wydawać z niej dźwięki. Przez pierwsze lata uczyła się grać głównie z książek. Dopiero po jakimś czasie nadeszła pora na pierwsze warsztaty z takimi mistrzami harfy jak Ann Heymann czy Siobhan Armstrong. Brała udział w tworzeniu wielu przedstawień. Występuje w Polsce i za granicą. Szerzej z twórczością Barbary Karlik można zapoznać się na jej stronie internetowej, a także wysłuchać utworów z jej drugiej płyty.

Źródło: harfiarka.pl

Opinie

Sprawdź się

W 2018 roku powołano Pomorską Nagrodę Literacką dla twórców związanych czynnie z Pomorzem oraz tych, którzy piszą o naszym regionie. Jaką nazwę nosi ta nagroda?