Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pikselowy świat Ryszarda Lacha

Zapraszamy na wystawę "Pikselowy świat Ryszarda Lecha" do Pałacu Opatów w Oliwie, Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

25 - 31 marca 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
paź 10-11

sobota - niedziela

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Wernisaż wystawy: 15 wrzesień 2013 r., godz. 16,00
Wystawa czynna: 17 wrzesień - 27 październik 2013 r.

Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: godz. 10:00-17:00

Wystawa monograficzna ze zbiorów prywatnych i Muzeum w Koszalinie,

Ryszardowi Lechowi udało się stworzyć własny, oryginalny język malarski. Jego sztuka jest niezwykłym połączeniem malarstwa pejzażowego ze strukturą geometryczną. Idealnie czyste pejzaże, pozbawione jakiegokolwiek czynnika ludzkiego zaskakują harmonią, przestrzenią i kolorem. Dopracowane z wręcz zegarmistrzowską precyzją, są ułożone z nienagannie namalowanych, najmniejszych części składowych całego obrazu - "pikseli". Każda "komórka Lecha" jest nasycona swoją intensywnością koloru różną od innych, dając wrażenie istnienia tysięcy odcieni danej barwy. Świat sztuki Ryszarda Lecha zachwyca logicznością, starannie wypracowaną geometrią, bardzo osobistym doświadczeniem koloru i wręcz genialnym przeczuciem przyszłości.

Ryszard Lech to monumentalny samotnik świata sztuki, który ciągle jeszcze czeka na swojego odkrywcę, odważnego i erudycyjnego.

Ryszard Lech - urodzony w 1927 roku na Wileńszczyźnie, zmarł w 2005 roku w Koszalinie. Był absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1953 roku uzyskał z wyróżnieniem dyplom w pracowni Tadeusza Kulisiewicza. Swój pierwszy sukces artystyczny odniósł już w wieku 12 lat, kiedy to w 1939 roku otrzymał Złoty Medal i Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej jako Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Rysunkowego Dzieci na narysowanie portretu Marszałka Józefa Piłsudzkiego. W okresie II wojny światowej był członkiem Szarych Szeregów, gdzie swój graficzny i malarski talent wykorzystywał do podrabiania niemieckich druków i pieczęci. Podczas studiów artystycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie szczególnie interesowało go liternictwo. Rezultatem tej pasji było stworzenie własnej czcionki, którą nazwał "Antiqua Lecha".

Uczestniczył w licznych wystawach w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się zarówno w zbiorach muzealnych, jak i kolekcjach prywatnych. Przez większość swojego artystycznego życia był związany z Pomorzem Zachodnim.

Kuratorzy wystawy: Zbigniew Janasik, Małgorzata Paszylka-Glaza

Honorowy patronat na wystawą objęli:
Mieczysław Strug, Marszałek Województwa Pomorskiego
Wojciech Drożdż, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?