• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Świat kropli | wystawa fotografii Andrzeja Baranowskiego

Zapraszamy na wystawę fotografii Andrzeja Baranowskiego "Świat kropli".

10 maja - 6 czerwca 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Woda jest warunkiem istnienia ludzkiego, każdy jej potrzebuje do życia i widzi ją codziennie. Ale czy każdy widział najpiękniejsze kształty, jakie może przybrać woda?

Fotografia kroplowa urzekła mnie swoim niepozornym pięknem. Z każdym strzałem nie wiadomo, co z niego wyniknie. Dlatego ten wyjątkowy rodzaj fotografii jest tak fascynujący. W swojej pracy przywiązuję dużą wagę do fotografowania wszystkiego tak jak sobie to wyobrażam. Nie stosuję żadnych manipulacji obrazem zmieniających kolor lub kształt. Bardzo ważną rzeczą przy fotografowaniu kropli jest światło. Przywiązuję do tego dużą wagę!

Zawsze zaczynam serię zdjęć wyobrażonym obrazem w głowie, ale bardzo rzadko udaje mi się do niego zbliżyć. Istnieje zbyt wiele czynników, które mają wpływ na wynik (takich jak temperatura wody, lepkość wody, wielkość kropli, położenie upadku itp.). Co gorsza, przy tych samych ustawieniach, co w poprzedniej serii woda ma inny kształt.

Podstawowa technika Kropla po kropli działa z 2 kroplami. Pierwsza kropla wpadła do wody i utworzyła krater, następnie koronę i wreszcie filar. Drugi spadek musiał być tak zaplanowany, aby wylądował na Kolumnie i przy zderzeniu utworzył podobne kształty: grzyby, kapelusze lub latający dysk.

Andrzej Baranowski fotografią zajmował się od dziecka, kiedy były tylko aparaty analogowe. Ukończył Szkołę Fotografii oraz korzystał z wielu warsztatów fotograficznych. Należy do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Lubi fotografować: martwą naturę, wykonywać portrety, fotografię uliczną.

Pasją jego jest Macro: technika polegająca na fotografowaniu bardzo małych obiektów z bliska, co pozwala na uchwycenie detali niewidocznych gołym okiem. W ten sposób fotografuje kwiaty, owady oraz krople wody.

Poprzez swoje obrazy autor chce skupić uwagę widza na pięknie ukrytym w małej kropli wody, która zmienia kształt w ciągu milisekundy. Autorski cykl jest także przypomnieniem o znaczeniu wody.

Zapraszamy na wystawę do:
Tryton Business House
ul. Jana z Kolna 11, Gdańsk
Wernisaż: 29-03-2024, godz. 18:00
Wystawa: 29-03-2024 do 26-04-2024

Opinie

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?