• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwsza edycja Dni Izraela w Gdańsku

mr
26 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 17:05 (26 marca 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Dni bogatej kultury
Dni Izraela organizowane są w 60. rocznicę powstania państwa Izrael. Dni Izraela organizowane są w 60. rocznicę powstania państwa Izrael.

Warsztaty tańca żydowskiego, maraton izraelskiego kina, koncerty, wystawy fotografii i wykłady uatrakcyjnią pierwszą edycję Dni Izraela, które odbędą się w Gdańsku w przyszły weekend.



60 rocznica powstania państwa Izreal obchodzona będzie w Gdańsku w dniach 5-7 kwietnia.

- Dni Izraela w Gdańsku organizujemy po raz pierwszy. Dlatego postanowiliśmy przede wszystkim przybliżyć gdańszczanom tematykę związaną z powstawaniem Izraela, a w nawiązaniu przypomnieć także historię Żydów gdańskich. W przyszłości jednak impreza będzie odwoływać się również do bogactwa kultury współczesnej Izraela - zaprasza Anna Czekanowicz, z biura rezydenta Gdańska.

Program imprezy jest tak bogaty, że każdy powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego. Melomani nie wzgardzą zapewne koncertem w Filharmonii Bałtyckiej, w czasie którego odegrane zostaną utwory kompozytorów żydowskich, także tych nieznanych. Dyrygować orkiestrą będzie Simca Heled. Utwory odśpiewa solista kantor Baruch Finkelstein. Nawet nie będąc koneserem muzyki poważnej warto przyjść na "Koncert po zachodzie słońca". W programie przewidziano bowiem także standardy takie jak "Gdybym był bogaty" z musicalu Skrzypek na dachu.

Z kolei na potrzeby wystawy fotograficznej "Żydzi gdańscy. Fotograficzny obraz nieistniejącego świata" udało się już zgromadzić pokaźny zbiór wcześniej nie publikowanych zdjęć. Ekspozycja zagości w Pałacu Opatów.

- Planowaliśmy, że pokażemy około 100 fotografii, tymczasem już teraz udało nam się zebrać około 400 nigdzie wcześniej nie publikowanych zdjęć. Ostatecznie połowa z nich znajdzie się na ekspozycji. Chcieliśmy pokazać uchwycone w kadrze życie polityczne, społeczne, religijne, naukowe, sportowe, ale przede wszystkim życie codzienne dawnych Żydów gdańskich - opowiada Mieczysław Abramowicz, kurator wystawy, która obejmuje okres od XIX wieku, do 1968 roku.

Natomiast w Dworze Artusa pod hasłem "Gdańsk, Gdynia i Sopot - Żydowskie wędrówki XX wieku" odbędzie się konferencja naukowa. W programie znalazły się odczyty na temat syjonistów w Wolnym Mieście Gdańskiego, żydowskie kursów portowych i rybackich w Gdyni w latach 30-tych XX w. Czy o exodusie dzieci żydowskich z Gdańska w przededniu zagłady.

Warsztaty tańca poprowadzi Monika Leszczyńska z Państwowej Opery Bałtyckiej. W Klubie Żak odbędzie się także maraton kina izraelskiego. Jest on godny polecenia tym bardziej, że obejrzeć będzie można filmy nieznane szerszej publiczności.
mr

Wydarzenia

Opinie (66) 5 zablokowanych

  • i po kiego to??

    moze jeszcze przeprosimy za to ze wogole zyjemy i ze żydzi sa w izraelu.. zydki w mo dre jeza..powinismy zglosic sie do Litwy... przeciez mysmy kiedys tam mieszkali co nie... albo niech dadza nam kawalek sybiru... przeciez tez tam bylismy... wielonarodowy gdansk ... kwa mac nie no bo padne.. kiedy co jak... niemcy na chama tu weszli was przepedzili a wy chcecie od polakow... do niemocow sie zgloscie ... ja bym wam kopa dal a nie jakies domy...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Urodzony w Gdyni satyryk, współtwórca teatru Bim Bom, i komentator rzeczywistości. O kim mowa?

 

Najczęściej czytane