• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Phobiæ sociales - Aleksandra Chowaniec / Wojciech Reszka

maj 24

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 25-27

sobota - poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na wystawę z cyklu
"Śladami Profesora Marka Modela"

"Phobiæ sociales" - Aleksandra Chowaniec / Wojciech Reszka
17 maja, godzina 18:00
Galeria PUNKT GTPS
ul. Chlebnicka 2

Godziny otwarcia wystawy:
18.05.(sob)- 10-12 oraz 16-18
19.05.(ndz)- 10-12 oraz 16-18
20.05.(pon)- 10-12

O wystawie:
W przedstawionych cyklach malarskich autorzy portretują wspomnienia swoich podróży, bliższych i dalszych. Obrazy te skupiają się na osobach spotkanych. Tym samym podejmują problematykę przynależności, związków międzyludzkich oraz emocji towarzyszących miejskim spotkaniom.
Czym właściwie jest społeczeństwo? Jaki można je zdefiniować? Gdzie granica, która mówi     o tym, że nadal mówimy o jakimś rodzaju społeczności lub nie? Co określa ramy społeczne? Co sprawia, że potrafimy czuć się obco lub blisko do danej osoby? Płeć, wiek, przynależność do miejsca, umiejętności, wspólna podróż tym samym tramwajem do domu czy może zapatrzenie w ten sam punkt za oknem? Co te wymuszone niejako przez życie spotkania mówią o nas samych? Czy potrafimy utożsamić się z osobą siedzącą naprzeciwko nas podczas wspólnej drogi?

***

Aleksandra Chowaniec
Urodzona w 1999 roku w Rabce-Zdrój, ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, ze specjalizacją snycerstwo.Obecnie jest studentką V roku na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP, w VI Pracowni Malarstwa prowadzonej przez prof. Piotra Józefowicza. Od najmłodszych lat zafascynowana sztuką, głównie malarstwem, rysunkiem, później również rzeźbą w drewnie. Okres studiów przeznaczyła na eksplorację technik malarskich, rozwój swojego warsztatu i poszukiwanie tematów i wartości najbliższych artystce. Obudziło się w niej również zamiłowanie do grafiki warsztatowej - linorytu i wklęsłodruku, które traktuje jako przyjemną odskocznie od codziennej rutyny. Od 2022 roku swoim malarstwem porusza temat kondycji człowieka we współczesnym świecie, jest wnikliwym obserwatorem(podglądaczem), a inspiracje znajduje w ludziach i ich wrażliwości.   W ten sposób pozwala cudzemu życiu zaistnieć. Swoją sztuką stara się spowolnić pęd życia   i znaleźć spokój w chaosie.

Wojciech Reszka
Urodzony w 2000 roku w Pucku, ukończył Liceum Ogólnokształcące
im. S. Żeromskiego w Pucku. Następnie rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej na kierunku Architektura. Po 2 latach zaczął studia na wydziale Malarstwa na ASP w Gdańsku, kończąc poprzednie na 1 roku. Pasjonuje go życie, które może wyrażać malarstwem. Obecnie na 3 roku studiów podejmuje temat nokturnu miejskiego w wielu odsłonach. Od detali architektonicznych,pejzaże, ujęcia budynków czy świateł nocnych po jedno/wielopostaciowe kompozycje. Źródłem twórczości artysty stają się późne powroty z uczelni, spotkań ze znajomymi, pracy, krótko mówiąc z codzienności. We własnej sztuce opowiada on o pewnym zamyśleniu i spojrzeniu na kadry mijane w pośpiechu, niektóre wręcz przypadkowe                  i bezcelowe.

Opinie

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?