• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Olivia Camerata

Zapraszamy na drugi już koncert kameralny do Olivia Sky Club (Olivia Tower, Gdańsk-Oliwa, ul. Grunwaldzka 472A), który odbędzie się w sobotę 14 maja o godz. 17:00. Wystąpią znakomici artyści związani z gdańską Akademią Muzyczną: duet fortepianowy - Elżbieta Pasierowska-Kołodziej&Bogumiła Weretka-Bajdor oraz pianista Piotr Słopecki. W ramach promocji młodych muzyków zaprezentuje się także zespół kameralny przygotowany przez dr hab. E. Pasierowską-Kołodziej. Koncert poprowadzi Anna Sawicka.

lip 9

wtorek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet
paź 20

niedziela, godz. 12:00

bilety 30 zł
ulgowy 25 zł
Kup bilet
Wstęp wolny. Na miejscu obowiązuje rejestracja.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program
G. Bizet - La Toupie, Petit Mari, Petite Femme!
W. Lutosławski - Zasłyszana melodyjka
A. Scholl/R. Anderson - Boogie Express
wyk. duet fortepianowy - Piotr Czerwiński & Kacper Kukliński

J.S. Bach - VI Partita e-moll
Toccata, Allemanda, Corrente, Air, Sarabande, Tempo di Gavotta, Gigue
wyk. Piotr Słopecki - fortepian

L. v. Beethoven - Sonata D-dur op. 6
cz. I Allegro molto, cz. II Rondo Moderato
F. Schubert - Fantazja f-moll op.103
M. Moszkowski - Z obcych stron (Aus aller Herren Lander) op. 23
nr 1 Rosja, nr 2 Niemcy, nr 3 Hiszpania
wyk. duet fortepianowy - Elżbieta Pasierowska-Kołodziej & Bogumiła Weretka-Bajdor


Duet fortepianowy tworzą pianistki, które na co dzień pracują w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w Katedrze Kameralistyki. Bogumiła Weretka-Bajdor i Elżbieta Pasierowska-Kołodziej są absolwentkami tej uczelni z klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zespół prowadzi działalność koncertową od 2002 r., wykonując dzieła na fortepian na cztery ręce i na dwa fortepiany. W repertuarze ma kompozycje m.in. W.A. Mozarta, L. van Beethovena, M. Clementiego, F. Schuberta, R. Schumanna, E. Griega, J. Brahmsa, C. Debussy'ego, M. Ravela, S. Rachmaninowa, M. Moszkowskiego i W. Lutosławskiego.

ELŻBIETA PASIEROWSKA-KOŁODZIEJ
Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Roczne studia podyplomowe odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie profesora Zbigniewa Śliwińskiego. Brała udział w Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Weimarze, gdzie doskonaliła swe umiejętności w klasie fortepianu profesora Jacoba Lateinera (1990) oraz w klasie kameralistyki profesora Normana Shetlera (1993). W czasie studiów dwukrotnie została laureatką Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1989 i 1990).

W roku 1992 zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Suwałkach.

Od 1991 roku jest wykładowcą, a od 2001 roku adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej w Katedrze Kameralistyki oraz Katedrze Fortepianu Wydziału Instrumentalnego. Od 2012 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego, a od 2014 - Kierownika Zakładu Akompaniamentu. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 1991 roku uczy gry na fortepianie i prowadzi zespoły kameralne w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku.

Koncertowała w Niemczech i we Francji, m.in. w 1999 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Guil Durance" w Guillestre wykonując utwory solowe i pieśni z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej Olgą Pasiecznik (sopran) i Ewą Mikulską (alt). W latach 2001 i 2002 brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie w ramach Forum Lutosławskiego. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w salach koncertowych północnej Polski (m. in. w Filharmonii Bałtyckiej).

Nagrała komplet pieśni F. Chopina z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej - Ewą Mikulską (alt) i Witoldem Żołądkiewiczem (baryton) dla firmy DUX oraz pieśni B. Brittena z Ewą Mikulską dla Polskiego Radia.

Jest autorką książki "Witold Lutosławski. Utwory kameralne z fortepianem: zagadnienia analityczno-interpretacyjne" wydanej w 2013 roku.

Uczniowie i studenci Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej są laureatami 125 nagród, 54 wyróżnień i 29 nagród specjalnych w międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach pianistycznych oraz kameralnych, m.in. w Ustii nad Łabą, Budapeszcie, Rzymie, Szanghaju, Nicei, Paryżu, Kaliningradzie, Moskwie, Narwie, Bad Durkheim, Siguenzy, Mediolanie, Mikulovie, Szafarni, Antoninie.

BOGUMIŁA WERETKA-BAJDOR jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki Gdańsku, klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Od 1988 r. jest pedagogiem gdańskiej Akademii Muzycznej. W roku 2008 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w specjalności instrumentalistyka. Jako akompaniator i kameralista prowadzi szeroką działalność artystyczną. Współpracowała także z Polskim Chórem Kameralnym "Schola Cantorum Gedanensis" jako wokalistka i akompaniator. Z triem (z prof. Maciejem Sobczakiem - skrzypce i prof. Jerzym Wujtewiczem - wiolonczela) występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Teheranie w Iranie (2006), prezentując muzykę polską oraz w salach koncertowych w Nowym Jorku (2008). Kilkuletnia współpraca z prof. Dorothy Irving ze Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzyki owocowała kursami mistrzowskimi i koncertami w Szwecji.

Przez 30 lat działalności artystycznej wielokrotnie koncertowała na terenie Trójmiasta i całego Pomorza oraz w innych ośrodkach w kraju (m.in. w Filharmonii Opolskiej, na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, na Zamku w Liwie, w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w Pałacu w Lewkowie - w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej).

W 2010 r. otrzymała odznakę honorową "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2014 r. uzyskała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego "Dla Twórców Kultury".


Piotr Słopecki ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia we Wrocławiu. W 1996 r. ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, a w 2001 r. studia w zakresie gry na organach w klasie prof. Bogusława Grabowskiego. Obecnie jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2007 zrobił na tej uczelni doktorat w dziedzinie pianistyki pod kierunkiem prof. Jerzego Sulikowskiego.

Już jako chłopiec brał udział w konkursach muzycznych, zdobywał jako pianista i kameralista nagrody w Bielsku-Białej, Wrocławiu i Olsztynie.

W 1993r. w Ragusa-Ibla we Włoszech zdobył drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie pianistycznym (pierwszej nie przyznano) oraz specjalną nagrodę jury za wykonanie "Wariacji Goldbergowskich" Bacha. Utwór ten nagrał na płycie CD w roku 1994 (DUX 0218). Za cykl koncertów, na których wykonywał "Die Kunst der Fuge" (grając to dzieło zarówno na fortepianie, jak i na organach) został nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2000 oraz uhonorowany nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za rok 2000. Dzieło to zarejestrował następnie na płycie CD dla firmy DUX (0490/0491).

Występy Piotra Słopeckiego doczekały się wysokich ocen na łamach "Ruchu Muzycznego" i na antenie Programu II PR.
Piotr Słopecki jest artystą bardzo wszechstronnym. Oprócz gry na fortepianie i organach zajmuje się również muzyką rozrywkową, kompozycją i aranżacją. W roku 2012 wraz z pracownikami i studentami Akademii Muzycznej odbył cykl koncertów (m.in. w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk) z piosenkami Zygmunta Koniecznego występując jednocześnie w roli - pianisty, aranżera, jak również kierownika muzycznego.

Duet fortepianowy KACPER KUKLIŃSKI & PIOTR CZERWIŃSKI
z klasy dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej (klasa V i VI OSM I st. w Gdańsku)
Zespół powstał w 2013 roku i zdobył I miejsce w XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Duetów Fortepianowych w Gdyni (2013) oraz tytuł Laureata (najwyższa punktacja) w Regionalnych Przesłuchaniach CEA Duetów Fortepianowych Szkół Muzycznych I stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu (2016). Zespół brał udział w I Międzynarodowym Festiwalu Duetów Fortepianowych w Gdańsku (2014) i Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Artystycznej z cyklu "Partnerstwo w muzyce" w Warszawie (2015).

Opinie

Sprawdź się

Pierwotna nazwa dzisiejszego Teatru Miejskiego w Gdyni to...?