• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

67. MFMO w Oliwie | Daniel Roth

Zapraszamy na 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie.

sie 9

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet

w każdy piątek (do 30.08), godz. 20:15

bilety 35 - 50 zł
Daniel Roth

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:


Camille Saint-Saëns - Preludium i fuga C-dur
Fantazja Es-dur
Scherzo
Preludium i fuga H-dur
Improwizacja w tonacji a-moll
Jan Sebastian Bach - Partita Sei gegrüsset Jesu gütig

Daniel Roth
Jest uznawany za jednego z czołowych francuskich wirtuozów organów. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną oraz pedagogiczną. Zadebiutował w wieku 20 lat na organach Basilique du Sacré-Coeur w Montmartre-Paris, jako asystent swojej nauczycielki Madame Rolande Falcinelli, którą następnie zastąpił na stanowisku organisty tytularnego Bazyliki. Następnie został mianowany organistą tytularnym w St-Sulpice, słynnym paryskim kościele, w którym jego poprzednikami byli Charles-Marie Widor, Marcel Dupré i Jean-Jacques Grunenwald. Obecnie, po przejściu na emeryturę, grywa w Katedrze podczas niedzielnej porannej mszy oraz podczas świąt.

Daniel Roth jest absolwentem Konserwatorium Paryskiego, gdzie kształcił się w klasach Marie-Claire Alain i Maurice'a Durufé. Wygrał kilka konkursów muzyki organowej, w tym Grand Prix de Chartres 1971 w zakresie interpretacji i improwizacji. Jest ponadto laureatem nagrody Florent Schmitt przyznawaną przez Académie des Beaux-Arts (Institut de France) w dziedzinie kompozycji, a w 2020 roku otrzymał RCO Medal (Londyn). W 2006 roku otrzymał Nagrodę Europejskiej Muzyki Sakralnej na Festiwalu w Schwäbisch Gmünd (Niemcy). Jest członkiem honorowym Niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Organów. Został odznaczony Wielkim Krzyżem Alberta Schweitzera za zasługi dla sztuki podczas Europejskiej Akademii Organowej w Königsfeld w Niemczech w 2009 roku.

Koncertuje zarówno solo, jak i ze światowej sławy orkiestrami. Ponadto prowadzi kursy mistrzowskie i zasiada w jury konkursów organowych na całym świecie. Daniel Roth realizuje się również jako kompozytor. Ma w swoim dorobku kilka utworów na organy, flet i organy, chór i organy. Miasto Ludwigshafen (Niemcy) zamówiło u niego utwór na orkiestrę. Licht im Dunkel, którego prawykonanie odbyło się w 2005 roku w tejże miejscowości, a powtórzenie dzieła miało miejsce w Paryżu w St. Etienne du Mont w kwietniu 2006 roku pod dyrekcją syna artysty François-Xaviera Rotha. Daniel Roth jest również znany ze swoich błyskotliwych improwizacji, które regularnie pojawiają się w programach jego koncertów. Ma na swoim koncie wiele nagrań obejmujących utwory od XVII wieku do współczesności.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To: