• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Noc Muzeów w Wyspie Skarbów

16 maja 2015 godz. 16.00-23.00
Gdański Archipelag Kultury - "Wyspa Skarbów" oraz



Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN oraz Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie "Sztuka Cię Szuka"
w ramach
Europejskiej Nocy Muzeów zapraszają na


Spacer po Wyspie Sobieszewskiej z historią, przyrodą, słowem i dźwiękami w tle


Wyspa Sobieszewska, to trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża. Można tu spotkać przeszło 300 gatunków ptaków, zatrzymujących się podczas corocznych migracji. Na jej terenie zlokalizowano dwa rezerwaty przyrody "Ptasi Raj" i "Mewia Łacha". Unikalny mikroklimat, pachnące żywicą lasy, przepiękne plaże zachęcaj do kreatywnego relaksu na jej terenie.
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów organizowana na terenie Wyspy Sobieszewskiej będzie nie lada gratką zarówno dla miłośników historii, przyrody, słowa jak i dźwięku. Czy chcielibyście spędzić ten wieczór inaczej niż dotychczas?


CZĘŚĆ I: godz. 16.00-17.50
Spacer po Wyspie Sobieszewskiej z historią i przyrodą w tle
CZĘŚĆ II: godz. 18.00-23.00
Spacer po Wyspie Sobieszewskiej ze słowem i dźwiękiem w tle


Uczestnicząc w naszym wydarzeniu oświadczasz, że zapoznałeś się z regulaminem



Wstęp wolny


Harmonogram marszruty:
godz. 16.00-16.30
"Wyspa Skarbów" GAK, ul Turystyczna 3


Spacer po Wyspie rozpoczniemy w siedzibie "Wyspy Skarbów" - WYKŁADEM ORAZ PREZENTACJĄ MULTIMEDIALNĄ "Kurort i kąpielisko Bohnsack 1930-1931". Bogato ilustrowany folder przeniesie nas do lat 30.tych XX w. do ówczesnego Sobieszewa, które przyciągało turystów spragnionych wypoczynku wśród urokliwych wilii, pensjonatów i pachnącego żywicą lasu.

Wzbogaceniem spotkania będzie wizyta w Centrum Wystawienniczym WYSPY SOBIESZEWSKIEJ I UJŚCIA WISŁY im. Wincentego Pola, gdzie prezentowane są "Skarby Żuław" - wystawa czasowa ze zbiorów Izby Pamięci Wincentego Pola. Zobaczymy min. oryginalne XIX w. żuławskie misy, ubijaczki do mas, niepowtarzalne podgrzewacze i wiele innych cennych przedmiotów.
https://www.wyspaskarbow.gak.gda.pl/imprezy/view/442/date/2015-03-01

godz. 16.45 - 17.25
Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN Górki Wschodnie, ul. Nadwiślańska 108


Kolejnym punktem naszego Spaceru będzie przejście do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Górkach Wschodnich. Tu, na wszystkich zgormadzonych będzie czekał MULTIMEDIALNY POKAZ Z PRELEKCJĄ "Niezwykły świat ptaków i ich tajemnic". Wizyta wzbogacona będzie ekspozycją muzealnych okazów ptaków, plansz, obrączek, nagraniami ptasich głosów. Spotkanie poprowadzi wieloletni pracownik Stacji Ornitologicznej dr Maria Wieloch, która postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania uczestników dotyczące ptasiej sfery.

https://ibedeker.pl/relacje/spotkania-z-historia-i-przyroda-wyspy-sobieszewskiej/


godz. 17.30 -17.50
Stacja Biologiczna UG Górki Wschodnie, ul. Ornitologów 26

Dawny dworzec 250Ciekawym punktem "Spaceru po Wyspie" będzie wizyta w siedzibie dawnego dworca lotniczego dla hydroplanów zlokalizowanego nad Martwą Wisłą w Górkach Wschodnich. Mieści się tu obecnie siedziba Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego. Poznamy nie tylko fascynującą historię tego miejsca, gdzie 6 lipca 1932 r. wylądował jeden z największych wówczas samolotów - słynny Dornier Do-X. ale także za pomocą POKAZU MULTMEDIALNEGO zostaniemy zabrani w niesamowity świat flory Wyspy Sobieszewskiej. Spotkanie poprowadzą pracownicy Stacji Biologicznej UG.
https://historia.trojmiasto.pl/Zapomniany-port-lotniczy-na-Wyspie-Sobieszewskiej-n75338.html
https://ibedeker.pl/spacery/zwiedzanie-gdanska-port-lotniczy-w-gorkach-wschodnich/
godz. 18.00 - 19.40 - Mapy Literackie Wyspy
Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3


  • godz. 18:00
    PREZENTACJA MULTIMEDIALNA - "Mapy literackie Wyspy"


W trakcie prezentacji multimedialnej zaprezentujemy Wyspę Sobieszewską jako miejsce ważne w twórczości wielu pisarzy, związanych z tematyką marynistyczną i przestrzenią Gdańska.


  • godz. 18:30
    PROJEKCJA FILMU "Prom" Jerzego Afanasjewa z 1970 roku (65 min., muzyka Anna German)



"Prom" to pełnometrażowa adaptacja książki Stanisława Goszczurnego, której akcja związana jest z autentycznymi wydarzeniami na Mierzei Wiślanej z grudnia 1945 r.

Grupa zdemobilizowanych żołnierzy wraz z rodzinami przeprawia się promem na wyspę. Niespodziewanie zrywa się lina holownicza i prom znoszony prądem Wisły płynie ku zaminowanej Zatoce Gdańskiej. Jedyny świadek - milicjant Kros - organizuje akcję ratowniczą, zadając sobie pytanie: Czy w sytuacji wielkiego niebezpieczeństwa uda się uratować bezbronnych rozbitków? Liczy się nie tylko czas, ale i każdy ruch - należy strzec się śmiercionośnych min głębinowych...


  • godz. 19:40 - Otwarcie WYSTAWY
    "Mapy literackie Wyspy" poświęconej obecności Wyspy Sobieszewskiej w literaturze


Powstanie wystawy "Mapy literackie Wyspy" ma na celu zaakcentowanie jak znaczącą przestrzenią dla literackich wyobrażeń jest teren przy ujściu Wisły, tak często pomijany przy omawianiu twórczości Grassa, Chwina, czy Huellego.

Wędrując palcem po mapach Sobieszewa, chcemy pokazać autentyczne tereny Wyspy widziane oczami bohaterów literackich - przejść się ich śladami i na moment przenieść w czasie, by odwiedzić miejsca dawno nieistniejące lub zapomniane...
Udowodnimy, że Wyspa Sobieszewska to nie tylko nadmorski fragment plaży, ale magiczna przestrzeń skrywająca w sobie wiele tajemnic i zapomnianych legend, które znaleźć można tylko w książkach.
https://fototeka.fn.org.pl/filmy/info/9212/film.html

godz. 21.00 - 23.00 - Ucho w wodzie, czyli słuchanie Wyspy

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3


Ucho w wodzie Krzysztof Topolski fot. Katarzyna Jankowska 200Warsztaty słuchania i tworzenia dźwięków / Prowadzenie: Krzysztof Topolski
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się co to jest krajobraz dźwiękowy i czy można "zobaczyć uszami"? O czym szepcze las, co piszczy w trawie, o czym opowiada morze? Postaramy się poczuć i zrozumieć każdy zakątek Wyspy Sobieszewskiej, by stworzyć jej nocną opowieść poprzez subiektywny przewodnik dźwiękowy.
Uczestnicy będą rozpoznawać dźwięki, poznają świat szmerów i hałasów, które nas otaczają. Wezmą udział w ekologicznych zabawach akustycznych związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Elementem warsztatów będzie wprowadzenie w praktykę "spacerów akustycznych" tzw. spacerów ze słuchaniem oraz realizacji prostych nagrań terenowych.
Cała akcja odbędzie się w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka projektu "Ucho w wodzie". Projekt ten zakłada cykl warsztatów dźwiękowych prowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie, tematyki związanej z nagrywaniem i uwrażliwieniem na dźwięki (fieldrecording, ekologia akustyczna), badanie unikalnej audiosfery Wyspy. Będziemy tworzyć wykorzystując naturalne surowce, wszystko to, co oferuje morze, las, rzeka i kanały. Naszą inspiracją będą działania z zakresu land­artu, czyli sztuki ziemi.
https://sztukacieszuka.blogspot.com/
https://krzysztoftopolski.wordpress.com/
https://www.youtube.com/watch?v=dpYHEjTNgbU




Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk Sobieszewo
tel./fax (0-58) 323 91 15
e-mail:wyspaskarbow@gak.gda.pl


Zapraszamy!

Opinie

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?