• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku | Oddział Sztuki Dawnej

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów już za pasem! 18 maja 2024 szykujemy dla Was cały wachlarz wydarzeń. Sprawdźcie, od którego miejsca zaczniecie Waszą nocną wędrówkę po gdańskich muzeach.

Program:
Oddział Sztuki Dawnej
GDZIE: ul. Toruńska 1, Gdańsk
KIEDY: 19:00-1:00


Bal u patrycjuszy
Zapraszamy was na bal! Naszymi gospodarzami będą gdańscy patrycjusze znani z bajecznych bogactw, dobrego gustu i niespożytych sił do zabawy. Zapewnią nam tańce, pokazy luksusowych dzieł sztuki i warsztaty, w czasie których będziecie mogli wyposażyć się w stylowe dodatki. Plotka głosi, że zdradzą także kilka skandali z wysokich sfer (ale sza, nie słyszeliście tego od nas).

19.30-00:00
Wielopokoleniowe tańce z DJ Viką

Wyjątkowa noc wymaga wyjątkowej oprawy. Tego wieczoru w dawnych klasztornych wnętrzach zagra dla nas Wirginia Szmyt, czyli DJ Vika - gwiazda klubów, parad seniorów i od niedawna także filmu. Dobra zabawa nie ma limitu wieku, czekamy więc na was wszystkich na parkiecie.

19:30-23:00
Warsztaty sitodruku

Recykling to wcale nie taki nowy pomysł. Korzystali z niego też dawni gdańszczanie, wykorzystując ponownie cenne tkaniny i przerabiając ubrania. Jeśli chcecie nadać nowe życie swoim koszulkom czy torbom, to odwiedźcie strefę sitodruku. Wykonacie w niej samodzielnie nadruki nawiązujące do dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nad stoiskiem czuwa: Pracownia Wytwórcza.

19:30-23:00
Warsztaty biżuteryjne

Patrycjuszowski strój nie mógł obyć się bez okazałej biżuterii. W czasie wizyty w Oddziale Sztuki Dawnej koniecznie odnajdźcie stoisko, przy którym wykonacie jej współczesną, kolorową wersję. Nad stoiskiem czuwa pracownia Lignumki.

19:30-23:00
Luksus na pokaz

Luksus, blichtr i ekstrawagancja to słowa najlepiej opisujące gust dawnych gdańszczan. Nasi kustosze przygotowali dla was wyjątkowy pokaz dwóch nowych nabytków do kolekcji, które mają z nimi wiele wspólnego. Pierwszy to portret Bartłomieja Schachmanna - burmistrza, podróżnika, kolekcjonera i mecenasa, któremu Gdańsk zawdzięcza kilka wspaniałych budynków i dzieł sztuki. Drugi to zegar autorstwa Johanna Simona Betzmeyera, wykonany ze złoconego mosiądzu, granatów i czerwonego złota, wyposażony w równie kosztowny przenośny futerał.

Pokazy odbywają się co 15 min. Obowiązuje limit osób w jednym wejściu - max. 15 osób w grupie.

19:00-00:00
Gra muzealna "Lubieżni i kłótliwi"

Na wystawie "Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki" dzieła opowiadają nam o tym, jak chcieli widzieć siebie dawni gdańszczanie. Jest jednak jeden problem - nie zawsze byli aż tak pobożni i cnotliwi, za jakich chcieliby uchodzić. Muzealne sale pełne są skandali. Podążajcie ich tropem i przekonajcie się, kto był lubieżny, a kto kłótliwy. Gra 16+

19:00-00:00
Szukanki - zadania dla młodych koneserów sztuki

Lubicie buszować po zakamarkach? Macie oko do detali, zmysł poszukiwacza i dużo ciekawości? To dobrze się składa, bo mamy dla was kilka rzeczy do odnalezienia. Karty w dłoń i ruszajcie na odkrywanie muzeum! Zobaczycie najstarsze, najdziwniejsze, największe i najcenniejsze dzieła sztuki związane z dawnym Gdańskiem, jakie mamy w naszych zbiorach.

19:15-00:00
Skandaliczny spacer

Gdzie w muzeum odbywały się sekcje zwłok? Który portret przedstawia bohatera wielkiego miłosnego skandalu? Kto wpadł na pomysł zakonserwowania swojego ciała po śmierci? O wszystkim opowiedzą nasi edukatorzy i edukatorki, którzy odkryją przed wami muzealne tajemnice, skandale i historie z dreszczykiem. Wypatrujcie ich przy wybranych eksponatach. Koniecznie odwiedźcie wszystkie punkty!

19:00-00:30
"Dzieła utracone"

Pokazy filmów opowiadających zawiłe historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w wyniku II wojny światowej.

19:00-00:30  
Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów

Gdańszczanie słynęli ze swojego zamiłowania do nauki i otwartości na świat. Nie mniej słynna była ich żyłka do handlu. Jeśli chcecie połączyć zdobywanie wiedzy z ubiciem dobrego interesu, sprawdźcie, co przygotowaliśmy na wyprzedaży książek i katalogów.

19:00-00:30
Strefa barowa "Red Light"

Z ogromu emocji na balu łatwo opaść z sił. Odświeżycie je w strefie barowej, o którą zadba "Red Light".

Opinie

Sprawdź się

W jakich latach wybudowany został Ratusz Staromiejski, w którym aktualnie znajduje się siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury?