Wiadomości

stat

Nigdy nie oceniaj książki po okładce - o debiucie Tomasza Betchera

Najnowszy artukuł na ten temat

"Bez rozgrzeszenia" - powieściowy debiut historyka

Gdy wpadła mi w ręce książka Tomasza Betchera pt. "Tam gdzie jesteś", pierwsza moja myśl była taka, że to kolejny typowy romans. Przyznaję, że nie zachęcało mnie to do lektury i trochę czasu musiało minąć, zanim sięgnęłam po tę publikację. W trakcie czytania uświadomiłam sobie, że dałam się zwieść pozorom - całująca się para na okładce, opis wydawniczy oraz rekomendacja jednego z poczytnych autorów powieści obyczajowych sprawiły, że oceniłam tę książkę zbyt pochopnie i niesprawiedliwie. Pierwsze wrażenie okazało się mylne.Recenzje książek z Trójmiasta


"Tam gdzie jesteś" to debiut Tomasza Betchera, gdańszczanina z wyboru, pochodzącego z Grudziądza.
"Tam gdzie jesteś" to debiut Tomasza Betchera, gdańszczanina z wyboru, pochodzącego z Grudziądza. mat.promocyjne wydawnictwa
Tymczasem książka Tomasza Betchera "Tam gdzie jesteś" nie jest "pospolitym romansidłem". Ba, ona w ogóle nie jest romansem. Rozumiem, że wydawnictwo (W.A.B, a właściwie Grupa Wydawnicza Foksal) starało się sprzedać to dzieło w takiej oprawie, by trafić do jak najszerszego grona odbiorców - stąd wspomniane przeze mnie, użyte na okładce, "chwyty" reklamowe. Jednak w moim odczuciu jest to mylący komunikat. Wydaje mi się też, że trochę działa to ze szkodą dla autora.

Uważam, że po powieść Betchera, którą oczywiście można zakwalifikować do "obyczajowych", w sytuacji, gdyby była inaczej wydana, sięgnęłoby trochę więcej innych czytelników - takich, którzy szukają jednak czegoś więcej niż tylko perypetii miłosnych. W zasadzie wątek sercowy jest tutaj w tle innych zdarzeń, a jego kulminacja przesunięta została na koniec, dlatego też ta tematyka nie dominuje.

Oczywiście cały czas mamy do czynienia z relacją międzyludzką - zawiązaną między dwójką głównych bohaterów - Anią i Adamem, jednak po pierwsze raczej są to stosunki przyjacielskie (przynajmniej w znacznej części akcji), a po wtóre - wszystko rozgrywa się wielowymiarowo i szerzej niż tylko w sferze obyczajowej. Mam tu ma myśli przede wszystkim kwestie socjologiczne i psychologiczne związane z tematyką bezdomności (Adam jest bezdomnym, który trafia do domku letniskowego Ani, by w nim przezimować) oraz z motywem kobiecej podległości (rezygnacja Anny z własnych marzeń, własnego życia i rozwoju zawodowego na rzecz dominującego męża-tyrana oraz rodziny).

Czy zdarzyło ci się ocenić książkę po okładce?

tak i miałe(a)m rację 47%
tak i to był błąd 34%
nie, okładka to tylko dodatek 19%
zakończona Łącznie głosów: 119
Oba te główne wątki są przez autora poprowadzone bardzo sprawnie i przekonująco, a ubrane w taką lekką formę obyczajową sprawiają, że książkę czyta się dobrze i z zainteresowaniem. Nie jest to może mistrzostwo pióra i stylu, ale autorowi "Tam gdzie jesteś" nie można odmówić wiedzy i pomysłowości, a także autentyczności w opisie wspomnianych problemów.

Przede wszystkim w sposób bardzo udany i przejmujący opisana jest wizja bezdomności - tutaj autor nie uciekł w żadne skróty i stereotypy, tylko pokazał problem w całym jego spectrum - w zasadzie jest to prawdziwe studium bezdomności. Mamy okazję nie tylko poznać przyczyny bezdomności bohatera, jego wcześniejsze życie, ale i zobaczyć świat bezdomnego jego oczami - poczynając od pierwszego kroku ku przepaści, przez bycie na dnie, a na wychodzeniu z tego stanu skończywszy. Jest to niewątpliwie najmocniejsza strona tej książki.


Podobnie rzecz się ma w przypadku opisu toksycznego związku Anny - czasem zastanawiałam się, skąd autor czerpał wiedzę o tych "kobiecych" sprawach. Odpowiedzią na to pytanie może być na pewno w jakimś stopniu biografia Tomasza Betchera (rocznik 1981). "Tam gdzie jesteś" to jego debiut, choć napisał on wcześniej rozgrywającą się w Trójmieście, katastroficzną powieść pt. "Dzieci zagłady", która niestety nie została jak dotąd wydana.

Pochodzący z Grudziądza autor, który od dziesięciu lat jest mieszkańcem Gdańska, to przede wszystkim pedagog i socjoterapeuta - stąd zapewne czerpie wiedzę o ludziach, którą sprawnie wykorzystuje w budowaniu psychologii swoich postaci. Podobnie jak swoje kulinarne zamiłowania - w książce wiele stron poświęconych jest gotowaniu, przeróżnym potrawom z całego świata i ich przygotowywaniu.

Akcja powieści rozgrywa się głównie na trzech planach czasoprzestrzennych - nie licząc wspomnień Adama z pobytu w innych miastach (a zwiedził on kawałek globu) - rzecz dzieje się współcześnie przede wszystkim w Jantarze i Gdańsku oraz ukazane jest w retrospekcji życie Adama sprzed lat w Nowym Jorku, a w epilogu przenosimy się z kolei do Świnoujścia. Opisy tych miejscowości zajmują sporo miejsca na kartach książki - mamy więc np. ciekawe obrazki z Moreny, Głównego Miasta i Wrzeszcza. To dodatkowy atut tej książki.

Ponadto pisarz zastosował ciekawy chwyt - pokazuje miasto oczami kogoś, kto z niego dawno wyjechał i zadziwiają go zmiany oraz rozwój, jakie się dokonały w tym czasie. Fani autentycznych przestrzeni i śledzenia poczynań postaci po ich miejscu zamieszkania i przebywania nie będą zwiedzeni.

Wieczory literackie w Trójmieście


Kto natomiast dozna zawodu, czytając tę powieść? Na pewno ci, którzy jak początkowo ja - ocenią ją po okładce. Nie znajdziemy tu tanich rozwiązań, błahych problemów ani gorących romansów. Zdradzę jedynie na koniec, że pikantnych scen nie brakuje, ale mówimy o miłości dojrzałej, która rządzi się swoimi prawami, mimo dużej dozy szaleństwa, jakim wykazują się bohaterowie. Dla kogo jest więc ta książka? Myślę, że dla każdego, niekoniecznie płci żeńskiej.

Podobno w tym roku ma się ukazać jeszcze jedna publikacja tego autora. Jestem ciekawa, w którą stronę będzie się rozwijało to pisarstwo - czy w obyczajową, czy raczej w psychologiczną? A może obie na raz? Przekonamy się wkrótce.

15

listopada

22. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

20

listopada

The World Of Hans Zimmer Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

29

listopada

Tydzień Austriacki w GTS Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Rozrywka

Roztańczona pocztówka z Trójmiasta
Roztańczona pocztówka z Trójmiasta

Kulinaria

Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Niedzielne obiady i animacje w restauracji hotelu Radisson Blu
Rodzinny obiad w hotelu Radisson Blu

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?