Niepełnosprawni w muzeach? Co czeka osoby niepełnosprawne w instytucjach kultury

Europejskie Centrum Solidarności nie zaskoczy osoby niepełnosprawnej żadnymi utrudnieniami. Można za to przy kasie otrzymać audioprzewodnik w języku migowym lub z audiodeskrypcją.
Europejskie Centrum Solidarności nie zaskoczy osoby niepełnosprawnej żadnymi utrudnieniami. Można za to przy kasie otrzymać audioprzewodnik w języku migowym lub z audiodeskrypcją. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Czy dostęp do muzeów i galerii sztuki w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest łatwy czy może wręcz przeciwnie - uciążliwy lub niemal niemożliwy? Przyglądamy się udogodnieniom dla osób niepełnosprawnych w trójmiejskich instytucjach kultury. Tym razem zaglądamy do trójmiejskich muzeów.- Największy problem jest na Głównym Mieście w Gdańsku, bo bruk zniechęca do czegokolwiek. W Krakowie na rynku wytyczone są pozbawione bruku ścieżki kierunkowe, we Wrocławiu na rynku jest szpilkostrada, w Gdańsku niestety tak dobrze nie jest. Poruszając się na wózku po bruku trzeba uważać na język, bo można go sobie przegryźć - trudno prowadzić normalną konwersację, wciąż podskakując na kamieniach. Osoby niepełnosprawne ruchowo wyklucza również zabytkowa gdańska architektura. Niedawno zdarzyło mi się ze znajomymi wybrać do Muzeum Bursztynu, to znaczy - oni poszli zwiedzać, a ja poczekałam przed wejściem. W Gdyni pod tym względem jest dużo lepiej, bo zarówno Muzeum Miasta Gdyni, jak i Muzeum Emigracji zostało wybudowane w czasach, gdy kwestia dostępu dla osób niepełnosprawnych była brane pod uwagę. To dotyczy wszystkich nowych lub zmodernizowanych w ostatnich latach obiektów - mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych.
Europejskie Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska
ECS jest obiektem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych - zarówno ruchowo, jak i z dysfunkcją słuchu lub wzroku (dotyczy to zarówno poruszania się po obiekcie, jak i toalet). Głównym problemem dla osób poruszających się na wózku jest dojście lub dojazd do wejścia od pl. Solidarności i przez Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, które jest wybrukowane. Nie ma tego kłopotu, gdy korzysta się z wejścia bocznego, od ul. Nowomiejskiej (czynnego od października do kwietnia).

Osobom ze niepełnosprawnościami, po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentu ze zdjęciem lub legitymacji, przysługuje prawo do biletu ulgowego (dotyczy to również opiekuna takiej osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności). Można wypożyczyć audioprzewodnik z dwiema specjalnymi ścieżkami zwiedzania: w języku migowym i audiodektrypcję dla osób niedowidzących.

Wielkoformatowa makieta całego Fortu Góry Gradowej, z opisami w alfabecie Braille'a, jest jednym z eksponatów wystawy "Hewelianum bez barier" w Centrum Hewelianum.
Wielkoformatowa makieta całego Fortu Góry Gradowej, z opisami w alfabecie Braille'a, jest jednym z eksponatów wystawy "Hewelianum bez barier" w Centrum Hewelianum. fot. Centrum Hewelianum
- Na każdy poziom Europejskiego Centrum Solidarności bez trudu można się dostać na wózku, który w razie potrzeby zostanie bezpłatnie udostępniony po zgłoszeniu tego faktu w kasie biletowej. Budynek nie posiada żadnych progów ani schodów, na każdy poziom ECS dotrzemy jedną z trzech wind panoramicznych. Osoba niepełnosprawna może prosić o asystę podczas zwiedzania wystawy stałej. W naszej ofercie edukacyjnej znajdują się zajęcia dla dzieci, które kierujemy do wszystkich. Często zdarza się, że uczestniczą w nich również osoby niepełnosprawne - mówi Katarzyna Skrzypiec z Europejskiego Centrum Solidarności.
---

Centrum Hewelianum zobacz na mapie Gdańska
Znajduje się na terenie dawnego, militarnego kompleksu - Fortu Góry Gradowej. Historycznie teren ten służyć miał obronie przed atakiem potencjalnego nieprzyjaciela, więc jego założeniem było, aby było on niedostępny i trudny do zdobycia. W momencie, kiedy powstawał cały Program Hewelianum (idea utworzenia w zabytkowym zespole centrum odkrywania wiedzy), funkcje te uległy zmianie, a Centrum Hewelianum zyskało udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, na ile umożliwiły to przepisy ochrony nad obiektami zabytkowymi. Dlatego spora część obiektów jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. toalety). Osoba niepełnosprawna (oraz jedna osoba sprawująca nad nią opiekę) korzysta z bezpłatnego wstępu do Centrum.

- Nasza działalność polega przede wszystkim na tym, aby cały teren Centrum Hewelianum, tak w odniesieniu do parku, jak i wszystkich obiektów, uczynić możliwie najbardziej dostępnym i przyjaznym dla wszystkich odwiedzających. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych wprowadziliśmy w każdym budynku. Posiadają je dwie największe wystawy interaktywne: "Dookoła Świata" (mieszcząca się w budynku Koszar Schronowych) oraz "Z energią!" (mieszcząca się w  budynku Kaponiery Południowej). Są to przede wszystkim windy, które pozwalają osobom poruszającym się na wózku bezproblemowo przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami wystaw.

Dodatkowo w roku 2013 otwarta została wystawa "Hewelianum bez barier". Jest to bezpłatna ekspozycja w pełni przystosowana do zwiedzania przez osoby mające problemy z poruszaniem, jak również osoby niewidome i słabowidzące. Na wystawie znajdują się wielkoformatowe makiety z brązu, z opisami w alfabecie Braille'a. Jest wśród nich także makieta całego terenu Fortu Góry Gradowej - można więc poznać obszar Centrum Hewelianum, nawet w tych trudno dostępnych jego fragmentach. Z kolei burzliwą historię Góry Gradowej prezentują specjalne animowane filmy, ze ścieżką dźwiękową będącą jednocześnie ich audiodeskrypcją. W elementy oznaczone alfabetem Braille'a wyposażona jest także interaktywna przygoda z matematyką, czyli wystawa "Łamigłówka" - wyjaśnia Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum w Gdańsku.

---

Ośrodek Kultury Morskiej (na zdjęciu) to obok Spichlerzy na Ołowiance najlepiej dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jednostka Narodowego Muzeum Morskiego.
Ośrodek Kultury Morskiej (na zdjęciu) to obok Spichlerzy na Ołowiance najlepiej dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jednostka Narodowego Muzeum Morskiego. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl
Narodowe Muzeum Morskie
Tylko Ośrodek Kultury Morskiej oraz Spichlerze na Ołowiance (główna siedziba muzeum) są w całości dostępne dla osób niepełnosprawnych. W obu obiektach możliwe jest również przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych (wyłącznie dla grup zorganizowanych). Wybór tematu zajęć oraz sposób ich prowadzenia są uzależnione od rodzaju i stopnia niepełnosprawności zwiedzających (w 2016 roku zrealizowano też m.in. program "Kultura dostępna" we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni). Osobom niepełnosprawnym przysługują ulgowe bilety wstępu do każdej placówki Narodowego Muzeum Morskiego.

- Z dziewięciu oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego tylko trzy nie są dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. To oba nasze statki - Sołdek i Dar Pomorza (w tym drugim istnieje możliwość dostania się na pokład, jednak zwiedzanie statku na wózku jest bardzo mocno ograniczone) oraz Żuraw, którego konstrukcja uniemożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje. Zarówno siedziba główna NMM w Spichlerzach na Ołowiance, jak i Ośrodek Kultury Morskiej są w pełni dostępne dla osób z dysfunkcją ruchu. Do Spichlerzy bez problemu wjechać można wózkiem.

W muzeum na każdy poziom dostać się można windą, jedynie do przyziemia pokonać trzeba kilka stopni. Ośrodek Kultury Morskiej zbudowany był z uwzględnieniem większości wymogów osób niepełnosprawnych. Dostać się można na każdy poziom wystawienniczy. W obu obiektach znajdują się sanitariaty dogodne dla osób niepełnosprawnych. Wystawa "Arsenał" w siedzibie głównej i "Łodzie ludów świata" w OKM po wcześniejszym zgłoszeniu nam takiej potrzeby, osoby niedowidzące mogą zwiedzać poprzez dotyk - mówi Krystyna Stubińska z Narodowego Muzeum Morskiego.

Spichlerze na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska
Do Spichlerzy bez problemu wjechać można wózkiem od strony parkingu przy ul. Ołowianka, gdzie (niedaleko wejścia) znajdują się miejsca dla osób niepełnosprawnych. Na każdy poziom muzeum wjedziemy windą. Jedynym wyjątkiem jest "przyziemie" (kilka schodów do pokonania), ale jest szansa, by w przyszłości i tam dostęp był łatwiejszy.

Ośrodek Kultury Morskiej zobacz na mapie Gdańska
OKM udostępniono zwiedzającym w 2012 roku z zachowaniem wszystkich obowiązujących wtedy norm. Nie ma więc mowy o progach przy wejściu czy jakichkolwiek schodach, których nie można ominąć poruszając się panoramiczną windą na każde piętro ośrodka, w tym do znajdującej się na ostatnim piętrze restauracji. Wystawę "Łodzie kultur świata" po wcześniejszym zgłoszeniu, można zwiedzać poprzez dotyk.

Dwór Artusa to jedyny obiekt Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach. W ciągu roku może dołączyć do niego Ratusz Głównego Miasta.
Dwór Artusa to jedyny obiekt Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach. W ciągu roku może dołączyć do niego Ratusz Głównego Miasta. fot. Piękny Gdańsk - Piotr Lemański / galeria trojmiasto.pl
Dar Pomorza zobacz na mapie Gdyni, Sołdek zobacz na mapie Gdańska, Żuraw zobacz na mapie Gdańska
Niestety, statki, ze względu na swoją specyfikę, nie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Wstęp na pokład Daru Pomorza jest możliwy, choć poruszanie się po nim na wózku jest niebezpieczne i niezalecane (w wielu miejscach także niemożliwe). Żurawia można podziwiać od środka tylko z poziomu parteru, zaś Sołdka obejrzeć można tylko z brzegu.

---

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Zwiedzanie większości placówek MHMG jest wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych, zaś dla poruszających się na wózku wręcz niemożliwością. Pełna uroku zabytkowa zabudowa jest, niestety, ciasta i nieprzyjazna niepełnosprawnym. Także otaczający obiekty bruk i przedproża, które trzeba pokonać, by dostać się do środka, potrafią być prawdziwym utrapieniem osób z dysfunkcjami ruchu czy wzroku. Na tle pozostałych, pozytywnie wyróżnia się Dwór Artusa, do którego dostęp (wprawdzie nie od frontu, a od ul. Chlebnickiej) dla osoby niepełnosprawnej jest możliwy. Prawdopodobnie w ciągu roku zwiększy się dostęp do Ratusza Głównego Miasta dzięki planowanemu montażowi windy. Osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnością przysługują w placówkach MHMG bilety ulgowe.

- Większość oddziałów MHMG znajduje się w obiektach historycznych, do których dostęp dla osób niepełnosprawnych jest, niestety, utrudniony lub niemożliwy. W pełni dostępny dla zwiedzających poruszających się na wózku jest Dwór Artusa, częściowo dostępne są również Wartownia nr 1 Westerplatte i Twierdza Wisłoujście, gdzie jednak nie ma możliwości wjechania wózkiem do koszar czy do piwnic. W planach mamy postawienie windy do Ratusza Głównego Miasta, dzięki czemu możliwy byłby dostęp do tego obiektu z wysokości ulicy, jednak potrzeba na to dodatkowych środków, o które się staramy. Aranżacja przestrzeni Wielkiego Młyna na Muzeum Bursztynu również uwzględni potrzeby osób niepełnosprawnych. Dziś jednak zapraszamy takie osoby przede wszystkim do Dworu Artusa - mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Dwór Artusa zobacz na mapie Gdańska
Obiekt posiada zaplecze umożliwiające zwiedzającym na wózkach inwalidzkich swobodne poruszanie się. Wejście znajduje się na tyłach Dworu Artusa, od ulicy Chlebnickiej. Umieszczony domofon przywołuje pracownika Muzeum, który rozkłada zewnętrzną rampę, a także pomaga wprowadzić niepełnosprawną osobę. W obiekcie znajduję się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Jest możliwość zorganizowana zajęć edukacyjnych dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ratusz Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska
Trwają prace remontowe, mające na celu uruchomienie wejścia bocznego do budynku. Jednak na montaż windy (uwzględnionej w projekcie), trzeba jeszcze poczekać - będzie realizowana gdy pozyskane zostaną dodatkowe środki (spodziewać się można najszybciej za rok). Dziś witają turystów strome schody przedproża i liczne schody wewnątrz budynku. Brakuje też dostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych toalety.

Wartownia nr 1 Westerplatte zobacz na mapie Gdańska, Twierdza Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska
Oba placówki są częściowo dostępne dla osób niepełnosprawnych. Nie wszędzie można się dostać na wózku. W Twierdzy Wisłoujście schodki wykluczają wizytę w koszarach, piwnicy czy Domu Komendanta - miejsca wystaw czasowych.

Muzeum Narodowe nie posiada zbyt wielu udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Na teren każdej placówki, w tym Pałacu Opatów (na zdjęciu) można wejść z psem przewodnikiem. Można też podjechać samochodem pod drzwi budynku by wysadzić osobę niepełnosprawną.
Muzeum Narodowe nie posiada zbyt wielu udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Na teren każdej placówki, w tym Pałacu Opatów (na zdjęciu) można wejść z psem przewodnikiem. Można też podjechać samochodem pod drzwi budynku by wysadzić osobę niepełnosprawną. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl
Dom Uphagena zobacz na mapie Gdańska, Muzeum Bursztynu zobacz na mapie Gdańska, Muzeum Poczty Polskiej zobacz na mapie Gdańska, Muzeum Nauki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych)
Te obiekty niestety nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmieni się to w przyszłości w przypadku Muzeum Bursztynu, które przeniesione zostanie do nowej lokalizacji.

---

Muzeum Narodowe w Gdańsku

I tutaj historyczne, zabytkowe obiekty stanowią wyzwanie dla osób niepełnosprawnych. Do każdej jednostki Muzeum Narodowego można jednak wejść z psem przewodnikiem. Wszystkim osobom niepełnosprawnym razem z opiekunem przysługują bilety ulgowe.

- Niestety, jeżeli chodzi o osoby z problemami wzroku i słuchu, nie mamy zbyt wielu udogodnień. Najlepsza sytuacja jest w Oddziale Sztuki Dawnej przy ul. Toruńskiej, gdzie dzięki windzie wszystkie sale wystawowe są dostępne dla osób poruszających na wózkach. W tym oddziale w ciągu dwóch tygodni zakończone zostaną prace nad toaletą przystosowaną dla osób z dysfunkcją ruchu (aktualnie trwa remont). Również w Zielonej Bramie znajduje się winda, która zawiezie zwiedzających na I i II piętro - informuje Paweł Burian z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Oddział Sztuki Dawnej zobacz na mapie Gdańska
I i II kondygnacja są dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo dzięki podnośnikowi windowemu. Obecnie dojście do podnośnika możliwe jest tylko od strony wejścia bocznego dla administracji muzeum, które ogranicza wysoki stopień przy wejściu. Udostępniany jest parking dla osób niepełnosprawnych. Otwarcie głównych drzwi wymaga pomocy osoby sprawnej dlatego jeżeli osoba niepełnosprawna przyjedzie sama na wózku (bez opiekuna) przy furtce jest dzwonek, który wezwie pracownika do otwarcia drzwi do budynku. W budynku nie ma progów.

Oddział Sztuki Nowoczesnej zobacz na mapie Gdańska (Pałac Opatów)
Nie jest przystosowany dla osób z dysfunkcją ruchu. Samochód można zaparkować w okolicach wejścia w celu wysadzenia pasażera. Przed wejściem do budynku jest próg (jego pokonanie wymaga pomocy osoby sprawnej), podobnie otwarcie drzwi - pracownicy muzeum pomagają z wejściem. Dostępne są wybrane sale na parterze (ok 80 proc.), pozostałe sale na parterze zwiedzać można z pomocą osoby sprawnej. Wejście na górną kondygnację tylko klatką schodową (brak windy). Nie ma przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych toalet.

Oddział Etnografii zobacz na mapie Gdańska (Spichlerz Opacki)
Również nie jest przystosowany dla osób z dysfunkcją ruchu. Można zaparkować w okolicach wejścia w celu wysadzenia pasażera. Otwarcie głównych drzwi wymaga pomocy osoby sprawnej - pracownicy muzeum pomogą wejść do środka. Dostępne osobom poruszającym się na wózkach są tylko sale na parterze. Wejście na górną kondygnację ograniczają wąskie i strome schody (brak windy). Nie ma przystosowanych dla niepełnosprawnych toalet.

Zielona Brama zobacz na mapie Gdańska
Muzeum Narodowe nie ma parkingu, jednak wjazd samochodem jest możliwy pod same wejście. Przed wejściem do budynku jest próg (jego pokonanie wymaga pomocy osoby sprawnej), podobnie otwarcie drzwi - pracownicy muzeum pomogą wejść. W budynku znajduje się winda (zawiezie zwiedzających na I i II piętro budynku, przy wyjściu z windy na II piętrze jest wąski korytarz). Nie ma przystosowanych toalet. Dzięki windzie wszystkie sale wystawowe Oddziału Zielona Brama są dostępne dla osób poruszających na wózkach.

Przestronne, parterowe wnętrza placówek Gdańskiej Galerii Miejskiej nie utrudniają poruszania się osobom niepełnosprawnym, które przy wejściu do galerii (GGM2 - na zdjęciu i GGGG) mogą liczyć na pomoc w postaci ruchomego podestu.
Przestronne, parterowe wnętrza placówek Gdańskiej Galerii Miejskiej nie utrudniają poruszania się osobom niepełnosprawnym, które przy wejściu do galerii (GGM2 - na zdjęciu i GGGG) mogą liczyć na pomoc w postaci ruchomego podestu. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl
Gdańska Galeria Fotografii zobacz na mapie Gdańska (w Zielonej Bramie)
Nie jest przystosowana dla osób z dysfunkcją ruchu (winda nie dochodzi do tego piętra). Można wjechać na poziom II piętra, skąd do pokonania pozostanie 10 stopni schodów.

---

Gdańska Galeria Miejska
Największym wyzwaniem jest dostać się do środka, co jest możliwe, dzięki ruchomym podestom. Każda z placówek GGM jest parterowa, zaś w środku jest wystarczająco dużo miejsca, by poruszać się na wózku. Wstęp do Gdańskiej Galerii Miejskiej dla wszystkich jest bezpłatny.

- Dwie galerie - Gdańska Galeria Miejska 2 i Gdańska Galeria Güntera Grassa - wyposażone są w ruchome podesty, dzięki którym można wjechać do środka na wózku. Nasze przestrzenie wystawowe są dobrze oświetlone i przestronne, a ponieważ znajdują się tylko na jednym poziomie, wizyta w Gdańskiej Galerii Miejskiej nie powinna sprawić kłopotu osobom z dysfunkcjami ruchu czy wzroku - mówi Patrycja Ryłko z Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Gdańska Galeria Miejska zobacz na mapie Gdańska
Nie ma barier dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta jest dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Gdańska Galeria Miejska 2 zobacz na mapie GdańskaGdańska Galeria Güntera Grassa zobacz na mapie Gdańska
Przy wejściu jest utrudnienie w postaci schodka. Pokonać go można za pomocą ruchomego podestu, który obsłuży osoba pilnująca wystawę. Toalety są dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

---

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Tu również zabytkowa architektura daje się we znaki. Główna siedziba przy ulicy Mariackiej ma wejście po stromym przedprożu, zaś poruszanie się po obiekcie windą odbywać się musi w asyście pracownika muzeum. W pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych jest Błękitny Baranek (z uwagi na remont nieczynny do 31 marca), zaś poruszanie się na wózkach wykluczy wizytę w Piwnicy Romańskiej (zejście po schodach). Po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby, wjechać można samochodem na sam majdan Grodziska w Sopocie (osoby niepełnosprawne zwiedzić mogą także parter umieszczonego poniżej pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego). Niestety, nie ma widny, umożliwiającej zwiedzanie sali na I piętrze budynku. Osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnością przysługują bilety ulgowe.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w naszym gmachu głównym przy ul. Mariackiej, choć w projekcie przebudowy Muzeum uwzględniono również dogodniejsze wejście do budynku. Jednak na realizację tych planów trzeba będzie poczekać. Bardzo przyjazny osobom niepełnosprawnym jest Błękitny Baranek, który aktualnie przechodzi remont. Bez trudu dostać się można do Skansenu Archeologicznego. Po wcześniejszym uprzedzeniu o takiej potrzebie, osoby niepełnosprawne mogą wjechać samochodem na sam majdan Grodziska w Sopocie - mówi Joanna Ossowska z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Błękitny Baranek to najlepiej przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Błękitny Baranek to najlepiej przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. fot. Mateusz Ochocki / KFP Kosycarz
Dom Przyrodników zobacz na mapie Gdańska (Gmach Główny MAG)
Dostęp do budynku ograniczają strome schody przedproża. W środku znajduje się winda, jednak przeznaczona jest ona raczej do poruszania się po zapleczu budynku, osoby na wózku poruszać się nią mogą w obecności pracownika muzeum, który doprowadzi do sal wystawowych. Jednak i tam spotkać można pojedyncze progi. Nie ma toalety dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystko to zmienić się ma po generalnym remoncie placówki, planowanym wraz ze zmianą wystawy stałej na 2018 roku.

Spichlerz "Błękitny Baranek" zobacz na mapie Gdańska
Jedyny, całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt Muzeum Archeologicznego. Aktualnie trwa w nim remont (jego koniec zaplanowano na 31 marca). Budynek został przystosowany zarówno do potrzeb osób z dysfunkcją narządów ruchu (winda, toaleta dla niepełnosprawnych), jak i osób niewidomych i słabowidzących. Organizowane są też zajęcia edukacyjne dla grup dziecięcych, jak i dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Program zajęć i zwiedzania dostosowywany jest do potrzeb zwiedzających.

Skansen Archeologiczny (Grodzisko w Sopocie) zobacz na mapie Sopotu
Grodzisko znajduje się na wzniesieniu, dostęp tam na wózku jest możliwy przy pomocy osoby sprawnej. Jest też możliwość wjazdu samochodem na sam majdan Grodziska, po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu obsłudze obiektu. Znajdujący się poniżej pawilon wystawienniczo-edukacyjny zobacz na mapie Sopotu nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - można obejrzeć ekspozycję znajdującą się na parterze (dostęp na piętro tylko po schodach). Nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych.

Piwnica Romańska zobacz na mapie Gdańska
Ten obiekt, niestety, nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wstęp do piwnicy wiedzie po schodach w dół, co wyklucza osoby poruszające się na wózkach.

---

Muzeum Sopotu zobacz na mapie Sopotu (Willa Ernsta Claaszena)
Muzeum Sopotu, choć znajduje się w zabytkowej Willi Ernsa Claaszena, bez trudu zwiedzać można także na wózku. Jest to możliwe dzięki wejściu znajdującym się na poziomie gruntu i windzie, która dowiedzi widzów z dysfunkcją ruchu na każde piętro wystawiennicze. Jest też toaleta dla osób niepełnosprawnych, umieszczona w piwnicy. Wstęp do Muzeum dla osób niepełnosprawnych w cenie biletu ulgowego.

Muzeum Sopotu, mieszczące się w zabytkowej Willi Ernsta Claaszena, jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, którzy na każde piętro wystawiennicze dojadą windą, nie spotykając przykrych niespodzianek w postaci progów czy schodów na zewnątrz i w środku budynku.
Muzeum Sopotu, mieszczące się w zabytkowej Willi Ernsta Claaszena, jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, którzy na każde piętro wystawiennicze dojadą windą, nie spotykając przykrych niespodzianek w postaci progów czy schodów na zewnątrz i w środku budynku. fot. baha77 / galeria trojmiasto.pl
- Podstawowym ułatwieniem jest winda, która zabierze zwiedzających z poziomu gruntu i zawiezie na I i II piętro budynku, gdzie znajdują się sale wystawowe. Nie ma też progów, utradniających poruszanie się na wózku. Dysponujemy również toaletą dostowaną do potrzeb niepełnosprawnych w piwnicy, do której dojazd także odbywa się windą - potwierdza Małgorzata Lisiewicz, dyrektor Muzeum Sopotu.
---

Państwowa Galeria Sztuki w Sopociezobacz na mapie Sopotu
Siedziba Państwowej Galerii Sztuki jest przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy wejściu do galerii i do sal wystawienniczych nie ma progów. Na każym piętrze znajdują się toalety dla osob niepełnosprawnych. Przysługują im ulgowe bilety wstępu do galerii (zarówno dla osob niepełnosprawnych, jak i dla ich opiekunów).

- Wszystkie wejścia wyposażone są w szerokie drzwi, zapewniające swobodny dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W obiekcie są windy, które docierają do każdego piętra Galerii. W przestronnych holach znajdują się kanapy i fotele, na których można komfortowo odpocząć. Osoby niepełnosprawne mogą też korzystać z sali konferencyjnej PGS, przy czym w takim przypadku można skorzystać z windy panoramicznej Sopockiego Towarzystwa Turystycznego, a następnie bez progów przejechać do sali konferencyjnej. Pracownicy PGS zawsze zaś służą swoją pomocą - zapewnia Malwina Spandowska z Państwowej Galerii Sztuki.
---

Muzeum Emigracji w Gdyni zobacz na mapie Gdyni
Budynek Muzeum Emigracji przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W budynku znajdują się windy, nie ma w nim progów. W części wystawienniczej oraz w budynku Dworca Morskiego znajdują się toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Przed budynkiem znajduje się podjazd dla osób na wózkach, przy drzwiach frontowych jest dzwonek z podświetlanym przyciskiem. Na parkingu przed budynkiem wydzielone jest miejsce dla samochodów osób z niepełnosprawnościami. Wstęp dla osób niepełnosprawnych wraz z opiekunem w cenie biletu ulgowego.

Muzeum Emigracji jest w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W muzeum organizowane są liczne zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym cykliczny projekt "Muzeum bez wyjątku".
Muzeum Emigracji jest w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W muzeum organizowane są liczne zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym cykliczny projekt "Muzeum bez wyjątku". fot. Bogna Kociumbas
Cała wystawa jest dostępna dla zwiedzających na wózkach (wyjątkiem jest wagon symbolizujący tzw. repatriacje ze Wschodu, przy którym umieszczony jest pulpit multimedialny, na którym na żywo transmitowane jest całe wnętrze tej części ekspozycji). Istnieje też możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego do zwiedzania wystawy (wystarczy zgłosić taką potrzebę w kasach). Można skorzystać z przewodnika po Muzeum, dedykowanego osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

- Wystawa jest zaprojektowana tak, żeby działała na wszystkie zmysły - w różnych salach są różne zapachy, np. brazylijskiej dżungli, którą polscy emigranci z początku XX wieku musieli wyciąć, aby zrobić miejsca pod swoje uprawy. Są też rozmaite dźwięki a podłoga w pewnych częściach wystawy jest dostosowana do tematyki - np. bruk w części o przemysłowych miastach lub betonowe płyty chodnikowe w części o PRL. Ekrany multimedialne posiadają funkcję dostosowania rozmiaru tekstu i kontrastu tła do potrzeb osób słabowidzących i można na nich powiększyć czcionkę trzykrotnie - zapewnia Katarzyna Mejna z Muzeum Emigracji.
Ponadto Muzeum oferuje udział w warsztatach dla osob niepełnosprawnych.

- Cyklicznie prowadzimy projekt "Muzeum Bez Wyjątku" skierowany do osób z niepełnosprawnością. Od wiosny znów będzie można skorzystać z oprowadzania po wystawie dla grup zorganizowanych lub osób indywidualnych. Będzie też można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, a na spotkaniach i wykładach będzie można skorzystać z tłumaczenia na język migowy - dodaje Anna Posłuszna z Muzeum Emigracji w Gdyni.
---

Muzeum Miasta Gdyni zobacz na mapie Gdyni
Budynek przystosowany jest do potrzeb osób poruszających się na wózku. Podjazd prowadzący do głównego wejścia znajduje się od ulicy Franciszka Sędzickiego. Wnętrze muzeum wyposażone jest w odpowiednio dostosowaną windę, umożliwiającą dostanie się na poziomy wystawiennicze oraz toaletę dla osób niepełnosprawnych. Bilety dla osób niepełnosprawnych są w muzeum do nabycia w cenie ulgowej.

- Organizujemy bezpłatne oprowadzania po aktualnych wystawach czasowych, tłumaczone na język migowy. Najbliższe odbędzie się 29.01 o godz. 14:00 po wystawie "Sztuka patrzenia - Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego". Zapraszamy grupy osób z niepełnosprawnością słuchu wraz ze swoim tłumaczem j. migowego na oprowadzania po aktualnych wystawach. Zapraszamy także grupy osób z niepełnosprawnością wzroku - jesteśmy w stanie przygotować dla nich audiodeskrypcję do wystaw czasowych.

Przychodzą do nas także grupy z niepełnosprawnością intelektualną, które korzystać mogą z oprowadzań i warsztatów przeznaczonych dla szkół - dostosowujemy je indywidualnie do potrzeb grupy. Muzeum uczestniczy w projekcie "Czytanie obrazów" (jesteśmy w fazie przygotowawczej). Oferta lekcji i warsztatów muzealnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną będzie nieodzownym elementem nowej wystawy stałej "Gdynia - dzieło otwarte". Do nowej wystawy stałej przygotowujemy również audioprzewodnik dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz mapę ekspozycji - mówi Dorota Lewandowska z Muzeum Miasta Gdyni.

---

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Również MMW, sąsiadujące z Muzeum Miasta Gdyni, jest przyjazne niepełnospranym. Nie ma progów ani schodów utrudniających wjazd do budynku wózkiem. Na każde piętro dostać się można za pomocą windy, która dodatkowo ma przyciski z alfabetem Braille'a, co umożliwi osobom niedowidzącym lub niewidzącym zorientowanie się gdzie mają się kierować. Osobom niepełnosprawnym pomoże wszechstronnie wyksztłacona w tym zakresie obsługa muzeum. Są również toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Muzeum korzysta z tłumacza "Migam", więc osoby niesłyszące mogą bez trudu porozumieć się z obsługą muzeum. Niestety, dostęp do ekspozycji plenerowej dla osób na wózkach jest ograniczony. Niestety, nie ma możliwości zwiedzania na wózku ORP Błyskawicy. Wstęp do muzeum dla osób niepełnosprawnych (i ich opiekuna) w cenie biletu ulgowego.

Gmach Muzeum Marynarki Wojennej także jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Gorzej rzecz się ma z wystawą plenerową. ORP Błyskawica niestety, nie jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu czy wzroku.
Gmach Muzeum Marynarki Wojennej także jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Gorzej rzecz się ma z wystawą plenerową. ORP Błyskawica niestety, nie jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu czy wzroku. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl
- Obsługa kas została wszechstronnie przeszkolona z komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Ponieważ uczstniczymy w projekcie "Migam", można porozumieć się z obsługą również w języku migowym. Nie ma przeszkód przy wjeździe ani podczas poruszania się po budynku Muzeum. Gorzej jest z ekspozycją plenerową, która powstała w latach 70. ubiegłego wieku, więc nie wszędzie można przejechać wózkiem. Niestety konstrukcja okrętu-muzeum Błyskawica uniemożliwia zwiedzanie go osobom z dysfunkcjami ruchu, ponieważ jest ciasno i ślisko. Zdarzało się wprawdzie, że zwiedzały go osoby poruszające się na kulach, co również ze względów bezpieczeństwa nie jest wskazane - mówi Robert Tarnowski z Muzeum Marynarki Wojennej.
Muzeum Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdyni
Budynek powstały w 2012 roku przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (zgodnie z obowiązującymi w tym czasie normami). Ma podjazd, nie posiada progów ani schodów wewnątrz budynku. Ponadto obsługa widowni przeszkolona została z komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Z obsługą kas porozumieć się mogą również osoby niesłyszące lub niedosłyszące za pomocą języka migowego. W budynku są windy i toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szeroko otwierane drzwi umożliwiają bezproblemowy wjazd wózkom.

ORP Błyskawica zobacz na mapie Gdyni
Okręt-muzeum nie jest dostosowany do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych.

Opinie (12) 2 zablokowane

 • kiedyś wybrałam się do Gdyni z moją niepełnosprawną koleżanką. tragedia! !! (2)

  Nie udało nam się wjechać na śląska, podjazdy strome lata siedemdziesiąte. Od głównego dworca jakaś straszna kostka! Po drodze na skwer zero ułatwień a sam Skwer to dla czołgów a nie dla wózków. Czy u was nie ma ludzi na wózkach? ? Marek z dziećmi? ?

  • 11 9

  • Ja to samo miałem (1)

   w Gdańsku, więc przestań histeryzować.

   • 3 4

   • W muzeum narodowym w Gdańsku jest tylko podnośnik dla wózków inwalidzkich ręcznych będąc na innym wózku nie ma co marzyć o obejrzeniu obrazu Memlinga .Będąc parę miesięcy temu pani zaoferowała mi obejrzenie z katalogu.

    • 0 0

 • Dlaczego pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych wypowida się o Gdańsku?

  I to jeszcze negatywnie? Nie wykracza poza swoje kompetencje? Ja wiem, że Szczurek to już prawie własną politykę zagraniczną prowadzi wspólnie z sołtysami z NORDY, ale od Gdańska niech się odczepią. I zajmą swoim miastem.

  • 16 4

 • Niepełnosprawność niepełnosprawności nierówna.

  W artykule brak konkretnych informacji o ulgach i darmowym wstępie w zależności od tego czy niepełnosprawność jest znaczna czy umiarkowana. Ci z lekką i umiarkowaną zazwyczaj płacą.

  • 21 2

 • sam jestem niepelnosprawny (4)

  i mam bardzo duzo problemow przez to z wejsciem w rozne miejsca w tym do muzeum. plakac sie chce. przez to czesto zostaje mi ogladac swiat przez ekran komputera :(

  • 7 2

  • zawsze mogę Ci pomóc.

   • 1 0

  • szczur Ci życia nie ułatwi , nie ma kasy. (1)

   • 2 1

   • akurat w Gdyni nie jest pod tym względem najgorzej.

    • 0 2

  • To sobie odpuść muzeum, też da się żyć.

   • 3 1

 • Jest coraz lepiej

  Fakt, że Gdańsk z uwagi na bruk i historyczną zabudowę jest największym wyzwaniem, ale nowe i zmodernizowane obiekty są już na odpowiednim poziomie. Dla chcącego nic trudnego (nie mam na myśli Muzeum Bursztynu czy Ratusza Głównego Miasta). Warto korzystać z kultury bez względu na stopień niepelnosprawności.

  • 4 1

 • po co ten znak zapytania przy niepełnosprawnych w tytule?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu

Sprawdź się

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?

 

Najczęściej czytane