• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niepełnosprawni w teatrze? Sprawdzamy, co osoby niepełnosprawne czeka w instytucjach kultury

Łukasz Rudziński
15 listopada 2016 (artykuł sprzed 6 lat) 

Czy osoby niepełnosprawne mogą sprawnie i szybko dostać się na wydarzenia kulturalne w trójmiejskich instytucjach kultury? Postanowiliśmy przyjrzeć się udogodnieniom w poszczególnych placówkach, konfrontując je ze stanowiskiem osoby, która na co dzień z nich korzysta. Zaczynamy od teatrów.O komentarz do sytuacji osób niepełnosprawnych w teatrach poprosiliśmy Beatę Wachowiak-Zwarę, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych.

- Muszę przyznać, że sytuacja osób poruszających się na wózkach w teatrach jest całkiem dobra, bo wymuszają to stosowne przepisy. Zwiększa się też świadomość funkcjonowania takich osób w przestrzeni publicznej. Dla osoby niepełnosprawnej kluczową sprawą jest liczba schodów utrudniająca lub uniemożliwiająca dostanie się do instytucji oraz toaleta dostosowana do jej potrzeb. Teatry w Trójmieście w dużej mierze są takim osobom dostępne. W Teatrze Muzycznym po modernizacji nie podoba mi się jedynie brak podjazdu przy głównym wejściu. Oczywiście można dostać się do teatru przez wejście boczne, ale brak podjazdu przy najbardziej reprezentacyjnym wejściu powoduje spory dyskomfort osób niepełnosprawnych, bo jest formą segregacji widzów. Pozytywnie oceniam natomiast bezpłatne bilety na spektakle - komentuje Beata Wachowiak-Zwara.
Gdański Teatr Szekspirowski

Teatr Szekspirowski zatrudnia 6 osób z zespołem Downa w Biurze Obsługi Widowni, posiada też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, a przysługują im bilety ulgowe. Teatr Szekspirowski zatrudnia 6 osób z zespołem Downa w Biurze Obsługi Widowni, posiada też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, a przysługują im bilety ulgowe.

GTS to bezsprzeczny lider jeśli chodzi o podejście do kwestii niepełnosprawności. Nie dość, że w teatrze znajdziemy udogodnienia związane z poruszaniem się osób na wózkach, każdy z widzów przekonać się może osobiście, że osoby niepełnosprawne są tak samo pomocne jak każde inne. Z inicjatywy dyrektora Jerzego Limona w teatrze pracuje sześcioro podopiecznych Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też" z zespołem Downa. Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością wejdą na spektakle po zakupie biletów ulgowych.

- Rok temu na zasadach wolontariatu pracowało w naszym Biurze Obsługi Widowni 10 osób z zespołem Downa, w tym roku dzięki wsparciu sponsora sześć osób pracuje u nas odpłatnie, pomagając widzom wejść na widownię i zająć właściwie miejsca oraz służąc wszelkimi informacjami na temat teatru. Osoby na wózkach dostaną się do teatru dzięki podjazdowi umieszczonemu obok wejścia głównego, zaś poruszanie po całym teatrze umożliwi im winda. Oczywiście toalety również dostosowane są do ich potrzeb. Zresztą, w 2015 roku studenci Politechniki Gdańskiej robili w naszym teatrze audyt pod kątem niepełnosprawnych i wypadł on bardzo dobrze. Pochylamy się również nad kwestią audiodeskrypcji. Póki co wiele z naszych spektakli (podczas tygodni narodowych czy Festiwalu Szekspirowskiego) granych jest z polskimi napisami. Z uwagi na mobilny układ sceny i widowni instalacja pętli indukcyjnej byłaby bardzo trudna. Jednak osoby głuche i niedosłyszące lubią do nas przychodzić, bo - jak same twierdzą - odbierają drgania i niskie tony dzięki systemowi zapadni - tłumaczy Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Teatr Wybrzeże

Teatr Wybrzeże umożliwia niepełnosprawnym dostęp na każdą ze scen. Zakupią oni bilety w cenach ulgowych. Teatr Wybrzeże umożliwia niepełnosprawnym dostęp na każdą ze scen. Zakupią oni bilety w cenach ulgowych.

Największy teatr dramatyczny ma szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych, włącznie ze spektaklami z audiodeskrypcją w ramach projektu "Kultura Dostępna" (zagrano tak przedstawienia: "Raj dla opornych", "Broniewski", Na początku był dom", a w listopadzie pokazane zostaną "Portret damy" i "Nasi najdrożsi"). Bilety w ramach programu są darmowe zarówno dla niepełnosprawnych, jak i ich opiekunów. Dodatkowo pokazom towarzyszą darmowe warsztaty teatralne dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących. Jak dotąd z każdego spektaklu korzystało ok. 50 osób. W przyszłości planowane są prezentacje kolejnych tytułów z napisami i audiodeskrypcją (już poza projektem "Kultura Dostępna"). Poza projektem niepełnosprawni i ich opiekunowie oglądać mogą spektakle w cenie biletów ulgowych na poszczególne tytuły. Nie ma w teatrze pętli indukcyjnej.

Parter Dużej Sceny jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście na widownię znajduje się po obu stronach parteru, więc nie trzeba pokonywać schodów. Dla osób, które poruszają się na wózkach, wykręcane są fotele po bokach I i II rzędu, jeśli ktoś np. porusza się o kulach lub niedowidzi, może skorzystać z pomocy pracownika obsługi. Duża Scena dysponuje toaletami przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz specjalnymi oznaczeniami ułatwiającymi poruszanie się osobom niedowidzącym.

Scena Kameralna jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - posiada zjazd dla wózków prowadzący na widownię, szerokie drzwi, możliwość wyjęcia krzeseł z początkowego rzędu (w przypadku osoby niepełnosprawnej ruchowo nie trzeba ustawiać wózka w przejściu, widz nie czuje się wykluczony, siedzi mając komfortowy widok na scenę zupełnie jak osoba pełnosprawna). Scena Kameralna posiada także osobną toaletę dla osób niepełnosprawnych.

Scena Malarnia, Czarna Sala - osoby niepełnosprawne mogą również brać udział w spektaklach prezentowanych na Scenie Malarnia i w Czarnej Sali. Do przewozu widzów używane są windy po stronie administracyjnej. Przy pokonywaniu schodów przy wejściu na portiernię oraz na łącznik Sceny Malarnia osobom niepełnosprawnym pomagają pracownicy teatru.

Nowa Scena Stara Apteka (inwestycja w trakcie realizacji, współfinansowana  w ramach RPO WP na lata 2014-2020) będzie obiektem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapewniona zostanie odpowiednia szerokość przejść, budynek będzie wyposażony w dźwig osobowy, umożliwiający osobom niepełnosprawnym dostęp do każdej kondygnacji. Widownia, a także toalety, będą dostosowane do potrzeb osób osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W obiekcie planuje się także zastosowanie sprzętu do audiodeskrypcji, co ułatwi odbiór spektakli osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Teatr Muzyczny w Gdyni

Teatr Muzyczny w Gdyni dysponuje m.in. miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych tuż przed budynkiem oraz oferuje bezpłatne bilety osobom poruszającym się na wózku, ze stwierdzoną niepełnosprawnością na czas nieokreślony. Teatr Muzyczny w Gdyni dysponuje m.in. miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych tuż przed budynkiem oraz oferuje bezpłatne bilety osobom poruszającym się na wózku, ze stwierdzoną niepełnosprawnością na czas nieokreślony.

Tu także czekają niepełnosprawnych szczególne udogodnienia. Tuż przed budynkiem znajduje się pięć miejsc parkingowych (na trzech kopertach), które udostępniane są tylko wtedy, gdy osoby niepełnosprawne zgłoszą taką potrzebę przed przyjazdem do teatru. Osoby niepełnosprawne otrzymają zniżki, a jeśli poruszają się na wózku inwalidzkim (i mają poświadczoną niepełnosprawność na czas nieokreślony) wejdą na spektakle za darmo.

- Nasz teatr jest przystosowany do wizyt osób niepełnosprawnych dzięki windom wewnątrz budynku, umożliwiającym dostanie się na każdy poziom widowni Dużej Sceny oraz do Nowej Sceny. Wejścia boczne do teatru wyposażone są w podjazdy. Z kolei osoby na wózkach zainteresowane wizytą na Scenie Kameralnej muszą podejść od portierni umieszczonej na tyłach budynku, wjadą na piętro windą pracowniczą i dostaną się na widownię od strony zaplecza. To już wkrótce się zmieni dzięki środkom przyznanym na inwestycje, w ramach których zainstalowana będzie winda zewnętrzna tuż obok wejścia na Scenę Kameralną. Gdy wiemy, że odwiedzą nas osoby niepełnosprawne, oddelegowujemy dodatkową panią bileterkę na ich potrzeby. Niestety, nie mamy pętli indukcyjnej ani audiodeskrypcji. By skorzystać z bezpłatnych biletów trzeba poświadczyć niepełnosprawność na czas nieokreślony, opiekun takiego widza kupi bilet ulgowy. To konieczne, bo zdarzało się, że osoby z czasową niepełnosprawnością, na przykład poruszające się na wózku wskutek kontuzji, nadużywały tego punktu regulaminu - wyjaśnia Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego w Gdyni.
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

W Miniaturze jest pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, a wszystkie dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością płacą za bilety tylko 1 zł. W Miniaturze jest pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, a wszystkie dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością płacą za bilety tylko 1 zł.

Po niedawnym remoncie foyer teatru warunki dla osób niepełnosprawnych są bardzo dobre. Uciążliwe jest jedynie dostanie się do umieszczonej na I piętrze Sali Prób. Teatr dysponuje też pętlą indukcyjną, a bilet dla dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością kosztuje tylko 1 zł.

- Niekłopotliwy wjazd do budynku zapewnia podnośnik umieszczony przy wejściu. Również toalety są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po remoncie widowni Dużej Sceny wyposażona jest ona w system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną umożliwiający komfortowy odbiór spektakli osobom niedosłyszącym. Co jakiś czas pokazujemy spektakle z audiodeskrypcją - póki co przygotowana jest ona dla "Baltica. Psa na krze" i "Błękitnej planety", ale myślimy o tym, by objąć nią kolejne spektakle. Na widowni Dużej Sceny umieszczono wgłębienia co drugi rząd, gdzie umieszczamy wózki. Gdy osoby na wózku chcą uczestniczyć w przestawieniach granych na Scenie Kameralnej lub w Sali Prób, to osoby techniczne pomagają wnieść lub znieść wózek po schodach. Bilet dla dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością kosztuje tylko 1 zł, z zastrzeżeniem, że liczba dzieci korzystających z tej ulgi nie może przekroczyć 15 osób na jednym spektaklu na Dużej Scenie oraz 6 osób na Scenie Kameralnej i Sali Prób - wyjaśnia Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.
Opera Bałtycka

Opera Bałtycka dysponuje oznakowaniami przystosowanymi dla osób niedowidzących i niewidzących. Zakupią oni bilety w cenie 25 zł. Opera Bałtycka dysponuje oznakowaniami przystosowanymi dla osób niedowidzących i niewidzących. Zakupią oni bilety w cenie 25 zł.

W Operze Bałtyckiej pomyślano zarówno o osobach poruszających się na wózku, jak i niedowidzących czy niewidomych. Niepełnosprawni mogą liczyć na bilety w specjalnej cenie.

- Opera dysponuje czterema miejscami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych i miejscami dla ich opiekunów obok. Jest też toaleta przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. W 2015 roku wykonano projekt dostosowujący budynek Opery Bałtyckiej w Gdańsku dla osób niewidomych i niedowidzących, w oparciu o wytyczne podane przez Polski Związek Niewidomych. Na podłodze w foyer i przy wejściu powstało oznakowanie liniowe: są to antypoślizgowe poliuretanowe listwy prowadzące. Jest też tablica tyflograficzna przy wejściu do budynku, informująca o tych udogodnieniach. Za bilet do Opery osoba na wózku zapłaci 25 zł, opiekun osoby niepełnosprawnej na wózku wejdzie na spektakl gratis - informuje Anna Umięcka z Opery Bałtyckiej.

Teatr Miejski w Gdyni

Do budynku Teatru Miejskiego w Gdyni osoby poruszające się na wózku dostaną się bez trudu i zakupią bilety w cenie ulgowej, a od nowego roku osoby niepełnosprawne wejdą na spektakle Miejskiego za darmo. Do budynku Teatru Miejskiego w Gdyni osoby poruszające się na wózku dostaną się bez trudu i zakupią bilety w cenie ulgowej, a od nowego roku osoby niepełnosprawne wejdą na spektakle Miejskiego za darmo.

Tutaj osoby niepełnosprawne dostaną się bez trudu na widownię dzięki podjazdom i bocznemu wejściu na Dużą Scenę (z foyer trzeba by przejść po schodach). Nie ma, niestety, specjalnych udogodnień dla osób niedosłyszących lub niedowidzących.

- Po modernizacji widowni dysponujemy dwoma miejscami dostosowanymi do potrzeb widzów poruszających się na wózkach. Jeśli chodzi o Scenę Letnią, to jest możliwość podjechania pod samą scenę - tam bez kłopotu można oglądać spektakle z poziomu pierwszego rzędu. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem bezpłatnych biletów dla osób niepełnosprawnych, sądzę, że z takim udogodnieniem nasi widzowie spotkają się już w styczniu - mówi Wojciech Zieliński, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.
Centrum Kultury w Gdyni

Tuż obok wejścia do Centrum Kultury w Gdyni znajduje się podjazd dla wózków prowadzący bezpośrednio na widownię. Tuż obok wejścia do Centrum Kultury w Gdyni znajduje się podjazd dla wózków prowadzący bezpośrednio na widownię.

Również obecność na wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury w Gdyni nie ma kłopotu z dostępem dla osób na wózkach. Zarówno w siedzibie CK Gdynia, jak i w Sali Koncertowej Portu Gdynia, gdzie sporadycznie także zobaczyć można produkcje CK Gdynia, są takie udogodnienia.

- Każda osoba niepełnosprawna poradzi sobie bez trudu. W Centrum Kultury wjazd dla wózków jest tuż obok głównego wejścia i prowadzi bezpośrednio na widownię. Gdy mamy sygnał, że będzie u nas osoba na wózku, inaczej ustawiamy krzesła na widowni, tak by było miejsce i łatwy dojazd dla wózka. O możliwości audiodeskrypcji rozmawialiśmy półtora roku temu, jednak z uwagi na planowaną przeprowadzkę do gmachu dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego, nie planujemy tak poważnych inwestycji w obecnym budynku. Także w Sali Koncertowej Portu Gdynia dzięki podnośnikom nie ma kłopotu z dostaniem się na widownię na wózku. Wystarczy wcześniej nam to zgłosić. Podobnie jest ze Sceną Letnią - mówi Piotr Sobierski z Centrum Kultury w Gdyni.
Teatr Gdynia Główna

Do Teatru Gdynia Główna osoby niepełnosprawne dostaną się dzięki windzie. Na spektakle przysługują im bilety ulgowe. Do Teatru Gdynia Główna osoby niepełnosprawne dostaną się dzięki windzie. Na spektakle przysługują im bilety ulgowe.

Osoby niepełnosprawne mogą dostać się również do Teatru Gdynia Główna. Spektakle obejrzą po zakupie biletów ulgowych.

- Dostęp do nas jest prosty dzięki windzie, która umożliwi zjazd na poziom piwnic dworca, gdzie znajduje się nasz teatr. W teatrze nie mamy żadnych schodów czy utrudnień dla osób poruszających się na wózkach. Zajmą one miejsca w pierwszym rzędzie. Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem mogą liczyć na bilety ulgowe. Nie ma, niestety, specjalnych udogodnień dla osób niedosłyszących lub niedowidzących - mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.
Teatr na Plaży

Teatr na Plaży również jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. Teatr na Plaży również jest przyjazny osobom niepełnosprawnym.

Osoby poruszające się na wózkach łatwo dostaną się na wydarzenia w Teatrze na Plaży.

- Nie ma schodów przy wejściu do Klubu Atelier, podobnie jest z wejściem na salę teatralną. W razie potrzeby możemy otworzyć drugie skrzydło drzwi, by bez kłopotu przejechał wózek. Takim osobom zabezpieczymy miejsca w pierwszym rzędzie. Niestety, teatr nie ma udogodnień dla osób niedowidzących czy niedosłyszących - przyznaje Ewelina Wołejko z Teatru na Plaży.
Klub Żak

Także Klub Żak jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. Dostęp do sceny teatralnej, kinowej czy przestrzeni barowej nie jest utrudniony przez schody, a na antresolę wjechać można windą. Także Klub Żak jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. Dostęp do sceny teatralnej, kinowej czy przestrzeni barowej nie jest utrudniony przez schody, a na antresolę wjechać można windą.

Najważniejszą wiadomością jest ta, że nie ma schodów przy wejściu do budynku, ani na salę teatralną czy kinową. Bez trudu dostać się można na wózku także na antresolę, gdzie organizowane są wystawy.

- Osoby na wózkach mogą uczestniczyć w spektaklach teatralnych i projekcjach kinowych, bo nie ma żadnych ograniczeń dostępu. Tak samo jest podczas koncertów w przestrzeni barowej. Jeśli na koncert stojący zgłosi się do nas ktoś z problemami z poruszaniem się, niekoniecznie na wózku, ale na przykład poruszający się o kulach, na pewno znajdzie się dla niego krzesło. Osoby na wózkach wjadą też na piętro, gdzie na antresoli organizujemy wystawy. Nie ma jednak udogodnień dla niedowidzących czy niedosłyszących. Warto dodać, że na drzwiach do Klubu Żak jest naklejka "Żak bez barier", która informuje, że nie traktujemy osób niepełnosprawnych inaczej niż pozostałych. Chociaż, jeśli ktoś potrzebuje pomocy, z pewnością ją otrzyma - mówi Jakub Knera z Klubu Żak.
Teatr BOTO

Teatr Boto dysponuje podjazdem dla osób niepełnosprawnych na parterze budynku. Niestety, nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby uczestniczyć w wydarzeniach w Teatrze Boto na scenie znajdującej się na piętrze budynku. Teatr Boto dysponuje podjazdem dla osób niepełnosprawnych na parterze budynku. Niestety, nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby uczestniczyć w wydarzeniach w Teatrze Boto na scenie znajdującej się na piętrze budynku.

Tu widzów nieporuszających się o własnych siłach czeka niemiła niespodzianka. Niestety, poza fizycznym wniesieniem po krętych schodach nie ma możliwości dostania się na spektakle dla osób poruszających się na wózkach. Na szczęście bez trudu korzystać można z przestrzeni barowej umieszczonej na parterze, gdzie również od czasu do czasu organizowane są wydarzenia artystyczne.

- Przystosowany dla osób niepełnosprawnych jest tylko parter naszego budynku, gdzie znajduje się m.in. podjazd przy wejściu. Na parterze jest też toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Niestety, nie mieliśmy możliwości zainstalowania podnośnika ani windy, dlatego osoby niepełnosprawne zapraszamy na koncerty i wydarzenia artystyczne w naszej barotece, która znajduje się w dolnej kondygnacji. W razie czego dysponujemy silnym personelem męskim, który na pewno pomoże chętnym dostać się również na górę - zapewnia Monika Górka z Teatru BOTO.

Miejsca

Opinie (22)

 • No to nie jest źle, ważne by chcieli jeszcze korzystać (1)

  z Kultury Wysokiej...

  • 6 1

  • Dokładnie to samo można powiedzieć o pełnosprawnych

   Chęć korzystania z kultury nie zależy od uszczerbku na zdrowiu.

   • 7 0

 • Czy redaktor to wszystko sprawdził, czy tylko zacytował rzeczników tych instytucji?

  • 14 0

 • I tak dobrze....

  Coś się zmienia. Niepełnosprawny to krezus! 644 zł renty socjalnej to ładny kawałek grosza!
  Siedzą w domach i tylko myślą gdzie by tu wyjść, ot dylematy bogatych niepełnosprawnych -teatr,opera,kino.
  Na takie fanaberie stać tylko nielicznych.Prezydent grajdola znalazł przechowalnia dla matki półki wiecznie placzacej na stanowisku pełnomocnika prezydenta d/s osób niepełnosprawnych
  Panie budyń czas dać szansę młodym,wykształconym niepełnosprawnym!
  Niech mają szansę powiedzieć głośno czego oczekują igrzysk czy chleba.

  • 7 2

 • A teraz proszę zajść do Biblioteki PAN (nowy budynek)

  i sprawdzić, czy działa winda. Podpowiem: nie działa od kilku lat i inwalidzi mają utrudniony dostęp do czytelni, a ci na wózkach w ogóle takiego nie mają.
  Liczy się tylko otwarcie i przecięcie wstęgi, a potem jak zwykle

  • 10 0

 • Teatr sam w sobie to niepełnosprawna instytucja.

  • 3 6

 • Co to jest pętla indukcyjna ? (1)

  Sygnał ze źródła dźwięku (mikrofon lub zespół mikrofonów, TV, laptop, rzutnik multimedialny) jest podłączony do wzmacniacza pętli indukcyjnej, który generuje prąd zmienny o wartości nawet kilkunastu amper. Prąd ten płynie poprzez obwód zamknięty, w którym wytwarzane jest pole elektromagnetyczne. Pole elektromagnetyczne przekształcane jest przez cewkę w aparacie słuchowym na dźwięk a następnie wzmocniony odpowiednio do poziomu ubytku słuchu użytkownika.

  • 6 0

  • bardzo fajnie - własnie się zastanawiałam

   • 1 0

 • Dlaczego pisząc o przystosowanu dla osób niepełnosprawnych

  piszecie tylko o dogodnościach dla osób niepełnosprawnych ruchowo? Gdzie tłumacze języka migowego dla osób niesłyszących, gdzie nalepki przy drzwiach z napisami w języku braillea dla niewidomych?

  • 11 0

 • Bez złosliwości, ze współczuciem

  Teatr Szekspirowski bezwzględnie przoduje. Po każdym spektaklu ilość niepełnosprawnych rośnie: skolioza kręgosłupa po siedzeniu przez dwie godziny na skrzyni bez oparcia, nieruchomość kręgów szyjnych po wyciąganiu głowy by coś zobaczyć ponad barierką, o płaskostopiu po oglądaniu sztuki z miejsc stojących nie wspominam. Każdy bilet na balkony powinien być dotowany w połowie z PFRON.

  • 14 2

 • Teatr Muzyczny to skandal! (5)

  W Teatrze Muzycznym w Gdyni dyskryminuje sie osoby niepelnosprawne!!! Przykladowo osoba niepelnosprawna (posiadajaca odp. poswiadczenie-legitymacje o niepelnosprawnosci w stopniu znacznym) moze kupic bilet ulgowy, ale JEDYNIE w tylnich rzedach!! Aby siedziec w "normalnych" rzedach musi kupic bilet pelnoplatny-wiem poniewaz przerabialam to wiele razy, m.in. w ostatnia niedziele chcac kupic bilet na jeden ze spektakli Czy naprawde wladze TM uwazaja ze np. osoba niedowidzaca powinna siedzie "z tylu za filarem" ???? Gratuluje wspanialej polityki- puste frazesy o dbaniu o niepelnosprawnych a w rzeczywistosci wszystkie "ulgi i udogodnienia" sa tylko pozorne. Wstyd dla panstwowych instytucji kultury

  • 17 3

  • Zaprzestać dyskryminacji (2)

   Pani Hania powinna kupować pełnopłatne bilety jak wszyscy bo inaczej czuje się słusznie dyskryminowana.

   Albo chcesz być traktowana równo albo na szczególnych zasadach. Koszty teatru nie spadają ze względu na niepełnosprawność widzów. Ktoś do Twojego ulgowego biletu musi dopłacić. Widocznie teatru nie stać na utratę połowy wpływów z miejsc w pierwszym rzędzie.

   • 6 8

   • A teatr nie jest dotowany?

    Zapamiętaj każdy z nas może zostać niepełnosprawnym!!!!
    I co wtedy?
    Teatr bez subwencji finasowej nie istnieje, więc chyba nie zbiednieje kiedy da radość osobie niepełnosprawnej.

    • 7 1

   • Pan Michal chyba zapomnial....

    Pan Michal chyba zapomnial ze teatr jest panstwowa instytucja, dotowana z podatkow publicznych i Panstwo Polskie w XXI w kiedy tyle mowi sie rownouprawnieniu w dostepie do nauki,pracy, kultury osob niepełnosprawnych etc powinno trzymac wyzsze standardy w tym zakresie - nie zapominajmy ze osoby niepelnosprawne w duzym stopniu same ponosza koszty finansowe swojej niepelnosprawnosci, czesto nie moga pracowac zawodowo, a nieulatwianie im mozliwosci uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych przyczyni sie do ich jeszcze wiekszej izolacji Odpowiednie dzialania to po prostu powinien byc taki element "kultury", pewne standardy w cywilizowanych spoleczenstwie

    • 4 1

  • No, no

   I tak jest sukces
   Pamiętam jak do niewiadomego w muzeum morskim powiedzieli gdzie z tym kijem!!!
   Dla przypomnienia był z białą łaską niewiadomego......

   • 1 0

  • Taka strategia TM widocznie

   Skoro (przykladowo) bilety w "lepszych rzedach" kosztuja 150 zl, a w rzedach "gorszych" 100 zl, to osoba niepelnosprawna moze kupic "gorsze" miejsca za 50 zl, ale gdyby jednak chciala lepsze miejsca (co jest wazne chociazby dla osob niedowidzacych, nieslyszacych, tudziez czaset nawet dla niepelnosprawnych ruchowo ze wzgledu na latwiejszy dostep do tych miejsc) to nie ma mozliwosci zaplacenia przykladowo 75 zl za taki bilet. W konsekwencji zazwyczaj kupi bilet "normalny" w cenie 150 zl - widac teatr przyjal strategie ekonomiczna zniechecenia osob niepelnosprawnych do zakupu biletow ulgowych poprzez spychanie ich do tylnich rzedow... Czyli niby jest ulga tak jak "przyzwoitosc wymaga", a w sumie prawie jakby nie bylo ;-)

   • 0 1

 • Jeszcze dużo do zrobienia

  Nie lubię dramatyzowania, ale naprawdę dużo jeszcze trzeba zrobić w tej sprawie. W głowach jeszcze dużo trzeba przestawić. Nowe obiekty nie są dostosowane, człowiek na wózku budzi popłoch obsługi, bieganie po klucze itd. itp. Ostatnio przeszedłem gehennę kupując bilet na koncert w Hali Gdynia, potem kłopot z dostaniem się na miejsce, w końcu kompletny chaos jeśli idzie o miejsce dla opiekuna. Bilet trzeba było kupować przez warszawską firmę, która robiła masę problemów. Naprawdę dramat. Teatr Muzyczny w Gdyni też pozostawia dużo do życzenia. Wszystkim wózkowiczom polecam - wyśmiewane na tym forum - ponieważ nie mieści się pomiędzy tabliczkami "Gdańsk" i "Gdynia" - miejsce kultury doceniane przez polskich artystów, w którym z łatwością, bez problemu i z przyjemnością skonsumują kulturę razem z opiekunem. Mówię o Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Spróbujcie. Polecam też wizytę projektantom nowych obiektów kultury z Trójmiasta

  • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Największe zbiory muzealne w dziedzinie archeologii morskiej posiada:

 

Najczęściej czytane