Narracje: Odkryj na nowo Gdańsk nocą

Instalacje grupy Projektil "Niszcz, żeby rosło", będzie rozwijać się w zależności od tego, jak pokierują nią widzowie.
Instalacje grupy Projektil "Niszcz, żeby rosło", będzie rozwijać się w zależności od tego, jak pokierują nią widzowie. fot. Projektil

Zamiast na Długą, idź na ulicę Kozią. Nie spaceruj po Długim Pobrzeżu, tylko zobacz barwne obrazy na Wyspie Spichrzów, a zamiast imprez na Piwnej sprawdź, co może dziać się we wnętrzach kamienic przy Szerokiej. W czwartek (18 listopada) rusza druga edycja festiwalu Narracje, podczas której będzie można przekonać się, jak wiele dzieje się w Gdańsku w miejscach zapomnianych, ukrytych lub zniszczonych.Robert Sochacki, "Red Corner"
Robert Sochacki, "Red Corner" fot. Marek Frankowski
Francesco Mariotti, "Ogrodzenie ze świetlików"
Francesco Mariotti, "Ogrodzenie ze świetlików" fot. Francesco Mariotti
- Gdańsk przez wielu jest postrzegany bajkowo, a mieszkańcy i turyści dostrzegają w nim tylko to, co jest wyeksponowane na zewnątrz - tłumaczy Natalia Cyrzan, producentka festiwalu, który organizuje Biuro Gdańsk ESK 2016. - Tymczasem o jego sile świadczy ogromna liczba ukrytych miejsc: podwórek, sekretnych uliczek, wykopalisk czy starych budynków, w których może wydarzyć się niesłuchanie wiele.

I właśnie dlatego tegoroczną edycję festiwalu zatytułowano "Lost and Found" czyli "zgubione i znalezione". Wszystkie kilkanaście instalacji, które od czwartku do niedzieli (18-21 listopada) pojawią się w centrum miasta, znajdą się w miejscach nieoczywistych, ukrytych lub często po prostu nieznanych. Wszystko po to, aby ukazać nowe sposoby penetracji miasta czy nowe tytułowe "narracje", które stanowią o innym obrazie Gdańska.

- Gdańsk ma skomplikowaną historię, na którą składa się mnóstwo przeżyć, wydarzeń czy historii, które pokazują to, co na pierwszy rzut oka jest ciężko dostrzegalne - opowiada Cyrzan. - Podczas drugiej edycji festiwalu chcemy zwrócić uwagę właśnie na te aspekty.

Organizatorzy festiwalu przeprowadzą jego uczestników przez zaułki podwórek, zabudowania i place, odkrywając omijane do tej pory miejsca. Robert Sochacki w pracy "Red Corner" przygotuje niezwykłą wizualizację, wyświetlaną na kamienicy na ulicy Szerokiej, niejako prześwietlając jej wnętrze i pokazując to, co może dziać się wewnątrz.

Hermelinde Hergenhahn w ciągu dnia zarejestruje kamerą codzienne życie u zbiegu ulic Szklary, Lawendowej i Świętojańskiej, a wieczorem wyświetli ten materiał dokładnie w tym samym miejscu. Francesco Mariotti na płocie ogradzającym wykopaliska archeologiczne na ulicy św. Ducha stworzy ogrodzenie ze świetlików, a Danuta Kiewłen przygotuje barwne slajdy na wieży kościoła św. Jana. Ale to zaledwie część atrakcji.

- Przygotowaliśmy też wydarzenia interaktywne, w których będzie można aktywnie uczestniczyć - mówi Cyrzan. - Wspólnie z grupą Projektil na budynku przy ulicy Koziej będzie można stworzyć ogród ze świateł i wizualizacji, a Olga Kisseleva na Długim Targu przygotuje ogromny kod kreskowy, który będzie można odczytać za pomocą telefonów komórkowych.

Wszystko zadziała dzięki najnowszym technologiom - specjalne programy będzie można zainstalować na swoich telefonach w miejscu projekcji, a potem odpowiednio je wykorzystując, sprawić że projekt będzie przeobrażać się na oczach widzów.

Barwne świetlne wizualizacje rozbłysną w kilkunastu miejscach Gdańska w kwartale od ulicy Świętojańskiej do Długiego Targi i od ulicy Latarnianej aż do Wyspy Spichrzów.

Oprócz tego nie zabraknie imprez towarzyszących, głównie w postaci wydarzeń muzycznych - w klubie La Dolce Vita zagrają Out of Tune, Coldair, Asia i Koty oraz Stendek i Wojtek Grabek z wizualizacjami Pani Pawlosky. Na festiwal przyjadą także muzycy z Berlina: Mohna i fantastyczny Touchy Mob, dla których oprawę wizualną podczas koncertu stworzy VJ Tu Sto.

Kliknij na obrazek aby pobrać mapę w formacie PDF.
Festiwal Narracje rozpocznie się w czwartek o godz. 20 performance Barbary Buchholz i Pedda Borowskiego w kościele św. Jana. Godzinę później kuratorka imprezy, Bettina Pelz będzie oprowadzać widzów po wszystkich instalacjach.

W pozostałe dni instalacje będą czynne od godz. 17 do północy, a wycieczki po poszczególnych punktach będą odbywać się o godz. 17, 19 i 21. Także wtedy będzie można uczestniczyć w specjalnej, alternatywnej trasie po dawnych kultowych miejscach w przestrzeni miasta. Szczegółowe informacje o imprezie i jej atrakcjach będzie można uzyskać w kolejnych punktach wydarzeń oraz w biurze ESK 2016 na Długim Targu. Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny.

Opinie (19) 3 zablokowane

 • Zapowiada się naprawdę dobrze!

  Projekt wygląda na bardziej przemyślany, niż ten rok temu. Życzę powodzenia - ja na pewno się wybiorę.

  • 18 4

 • nie pójdę tam!!

  W nocy niektóre dzielnice Gdańska są niebezpieczne !! Chyba że całą pomorską policje organizator na nogi postawi.

  • 5 19

 • to nie machaj torebką,

  będziesz czuł się bezpieczniej

  • 0 4

 • Żart :-) w tych okolicach to można stracić nie tylko portfel i zęby ale także trafić na oddział chirurgiczny w najlepszym

  wypadku spoko zapraszamy na menello osiedla
  jaki prezydent takie miasto IDZ NA WYBORY!!! nie bądź mąką ziemniaczaną

  • 5 9

 • Elo ziomal tylko twoja pati macha torebką

  bo migacze na białych kozaczkach to za mało aby zwrócic uwagę na siebie :-)
  inne raczej nie machają

  • 4 0

 • sztuka jest zmieniac gdańsk

  ale to pod zmiany nie podchodzi. chwilowy szoł.

  • 5 3

 • przemyslany?

  podaj konkretny przyklad :)

  • 1 1

 • dziś przez pomyłkę zabłądziłem w okolicach Stoczni Gdańskiej.

  dziś przez pomyłkę zabłądziłem w okolicach Stoczni Gdańskiej.
  Stojąc w korku widziałem tak paskudnie obskurne "kamienice", pomalowane bohomazami mury, zabite dechami okna, ponurych ludzi speszących "do nikąd".
  Po trosze żal mi was Gdańszczanie. Dbajcie o swoje miasto i badźcie bardziej uprzejmi. Pamietajcie, z usmiechem jest łatwiej w życiu...

  • 3 4

 • ...oczywiście. To zwykła "plastyka".

  Tak dla okaa. Liczy się tylko chwilowa akcja, happening.Coś w rodzaju działań "teraźnego rządu".

  • 2 1

 • kamienice koło stoczni

  są wysiedlone i przeznaczone do wyburzenia..

  • 2 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane