Sztuka z własnego DNA

Instalacja Sylwii Galon, powstała w oparciu o jej kod genetyczny.
Instalacja Sylwii Galon, powstała w oparciu o jej kod genetyczny. fot. Tatewik Caturowa

Instalacja powstała na bazie kodu DNA? Sztuka z genetyką miesza się już od dwóch dekad. Trójmiejska artystka, Sylwia Galon właśnie obroniła pracę dyplomową, która jest wizualizacją jej kodu genetycznego. Będzie można zobaczyć ją niebawem podczas tegorocznej edycji Festiwalu Narracje w Gda}sku.fot. Tatewik Caturowa
Króliczek GFP Eduardo Kaca.
Króliczek GFP Eduardo Kaca. fot. Chrystelle Fontaine
- Instalacja, którą stworzyłam, powstała na bazie mojego kodu DNA - tłumaczy Sylwia Galon. - Na zasadzie liter wygenerowaliśmy w specjalnym programie bryłę, która pocięłam i zmontowałam.

Sylwia Galon ukończyła Wydział Intermediów w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Podczas ostatnich dwóch lat studiów podjęła współpracę z katedrą genetyki Uniwersytetu Gdańskiego, co spowodowało powstaniem prac interaktywnych, zawierających w sobie genetycznie zmodyfikowane organizmy. W tym czasie poszerzała wiedzę o podobne działania na świecie i postanowiła w odrobinę inny sposób zmanipulować obraz swojej osoby.

- Poddałam się zabiegowi pobrania DNA - opowiada artystka. - To na nim bazuje mój aneks, który przy współpracy z chemikiem Piotrem Aulkowiczem i genetyczką Anną Białą przekształciłam w rzeźbę.

Kod DNA powstaje w oparciu o kombinacje czterech liter: A (adenina), G (guanina), C (cytozyna) i T (tymina), które zawierają dane o cechach dziedziczonych przez człowieka m.in. kształcie oczu, figurze ciała czy wyjątkowych cechach. Instalacja Sylwii Galon powstała na podstawie wizualizacji DNA obłożonego siatką, które podzielono na części. Te, zostały stworzone w formie przekroju, podświetlonego światłami LED, dzięki czemu wyglądają bardzo zjawiskowo - błyszcząca rzeźba oparta na czarnej płycie pleksi odbija kształty oraz światło i ukazuje swoją warstwować.

Bioart czyli tzw. sztuka biologiczna polega na angażowaniu przez artystę genetyki i biotechnologii oraz tworzeniu prac bazujących na tkankach, cząstkach DNA i genach. To stosunkowo młoda dyscyplina sztuki - pierwsze działania w ramach bioartu miały miejsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Największy rozgłos medialny zyskał Eduardo Kac, który stworzył słynnego Króliczka GFP - organizm, do którego przeniesiono geny z innego źródła i stworzono unikalną formę życia.

W dyskusjach o bioarcie często stawiane są pytania o etyczne powinności działań artystów na tym polu. Czy w imię sztuki powinni oni mieć prawo do nieskrępowanego dostępu do laboratoriów biotechnologicznych, genetycznych oraz do kolaboracji z naukowcami? Czy artysta ma prawo do takich ingerencji w życie? Gdzie przebiega granica miedzy sztuką, a techniką laboratoryjną?

Pracę Sylwii Galon będzie można zobaczyć w Galerii Spiż na Wyspie Spichrzów podczas tegorocznej edycji Festiwalu Narracje, która odbędzie się od 18 do 21 listopada.

Opinie (7) 1 zablokowana

 • DNA

  Ja bym nie pokazał okazało by się że przez te słoneczka z małolatami znnajdzie się 10 dzieci i będą krzyczały tato tato... oj ta 1 klasa liceum :)

  • 4 6

 • dna

  nawet naukowcom sie nie udalo a co tam artystom

  • 1 6

 • sztuka ... ? (1)

  • 0 5

  • sztuka ... ?

   ekhem, ekhem.. przepraszam, ale ja bym tego sztuka nie nazwal .. :]

   • 2 5

 • Wyglada rewelacyjnie.

  Cos nowatorskiego przynajmniej.

  • 9 1

 • swiat jest dla wszystkich

  dla kazdego bo kazdy na to zasluguje

  • 2 0

 • soryy

  ale sztuka to nie kompromisy

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Który działający do dzisiaj teatr jest najstarszym teatrem niezależnym w Trójmieście?

 

Najczęściej czytane