• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzyka Piotra Czajkowskiego (1 opinia)

cze 14

piątek, godz. 19:00

bilety 43-126 zł
ulgowy 32-90 zł
Kup bilet
cze 29

sobota, godz. 20:00

Sopot,
bilety 89 - 199 zł
Z POWODU NAGŁEJ CHOROBY WYKONAWCY NASTĄPIŁA ZMIANA SOLISTY ORAZ PROGRAMU KONCERTU. KONCERT SKRZYPCOWY CZAJKOWSKIEGO ZAGRA WYBITNY POLSKI SKRZYPEK KONSTANTY ANDRZEJ KULKA.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


ORKIESTRA SYMFONICZNA PFB
Juozas Domarkas dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka skrzypce

PIOTR CZAJKOWSKI(1840-1893)
Koncert skrzypcowy D-dur op.35 (1878)
IV Symfonia f-moll op. 36 (1877)

Sala Koncertowa na Ołowiance

Koncert symfoniczny
Wielcy dyrygenci - Maestro Juozas Domarkas

Wystąpią:
ORKIESTRA SYFMONICZNA PFB
Juozas Domarkas - dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce

W programie:
PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893):
IV Symfonia f-moll op. 36 (1877)
Koncert skrzypcowy D-dur op.35 (1878)

------

JUOZAS DOMARKAS
Ukończył Konserwatorium w Petersburgu (1965), gdzie studiował dyrygenturę operową i symfoniczną u prof. I. Musina. W roku 1963 dodatkowo kształcił się u sławnego dyrygenta francuskiego I. Markevitcha.

Od 1963 roku prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną. Występuje gościnnie z liczącymi się orkiestrami w Rosji i innych krajach. Był członkiem jury Międzynarodowych Konkursów im. G. Fitelberga w Katowicach w latach 1991, 1995 i 2003 oraz I i II Międzynarodowych Konkursów im. S. Prokofiewa w Petersburgu (1993, 1996). Ma na swym koncie liczne nagrania płytowe z różnymi orkiestrami. Dyryguje muzyką współczesną; dedykowano mu wiele kompozycji; dokonał licznych premier i nagrań utworów współczesnych. Artystyczna działalność zapewniła Juozasowi Domarkasowi uznanie krytyki w Czechach, Polsce, na Litwie, w Rosji i innych krajach.
Prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną, z którą występował w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii. Koncertował w wiedeńskiej Musikverein, londyńskim Barbican Center, warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz na festiwalach takich jak Praska Wiosna czy w Szleswiku-Holsztynie.

Kieruje Wydziałem Dyrygentury Litewskiej Akademii Muzycznej. W roku 1998 otrzymał Order Giedymina I i Nagrodę Rządu Litewskiego za zasługi dla kultury litewskiej. W roku 2001 został laureatem litewskiej Nagrody Państwowej. W 2006 roku ,,za rozwój kontaktów kulturalnych między Litwą a Polską" przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

KONSTANTY ANDRZEJ KULKA
Jest wybitnym artystą, wirtuozem, najbardziej podziwianym na świecie polskim skrzypkiem przez ostatnie dziesięciolecia. Fenomenalna wręcz wrażliwość muzyczna i wirtuozeria nieustannie zjednuje mu uznanie krytyków i uwielbienie publiczności.

Skrzypek, z pochodzenia Gdańszczanin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznejw Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971).

Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera.

Od 1966 koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii). Konstanty Andrzej Kulka jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Leningradzkiej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie.

Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż - po krajach Afryki i Azji oraz po Australii. Od 1968 Konstanty Andrzej Kulka występował w duecie z Jerzym Marchwińskim. Uprawiał też kameralistykę jako członek Kwartetu Fortepianowego Polskiego Radia i Telewizji (razem ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim).

Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha, Koncerty skrzypcowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy\'ego i Aleksandra Głazunowa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jerzego Katlewicza, Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, a także Sonaty na skrzypce solo Johanna Sebastiana Bacha. Konstanty A. Kulka nagrywa też dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie II Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 nagrodzone Grand Prix du Disque.

W ogromnym repertuarze artysty ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. Koncertu skrzypcowego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika.

Opinie (1)

  • nieaktualne informacje

    wg strony filharmonii na dzisiejszym koncercie będzie inny repertuar i solista

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Pierwotna nazwa dzisiejszego Teatru Miejskiego w Gdyni to...?