• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Morenowe Koncerty 2024 | Roman Jabłoński i Damian Skowroński

Serdecznie zapraszamy na cykl sześciu muzycznych wydarzeń w niedzielne popołudnia - Morenowe Koncerty - które będą się odbywać od 7 lipca do 1 września o godzinie 16:30 w Kościele p.w. Bożego Ciała na Gdańskiej Morenie (ul. Piecewska 9 80-288 Gdańsk).

Dnia 1 września 2024r. wystąpią Roman Jabłoński - wiolonczela i Damian Skowroński - organy.
ROMAN JABŁOŃSKI urodził się w Gdańsku w znanej rodzinie muzycznej. Jego ojciec był
kompozytorem. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim i na Yale University of Music w USA. W 1972 r. otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Dallas. Nagroda ta otworzyła mu drogę do błyskotliwej kariery. Cztery lata później debiutował w słynnej Carnegie Hall. Od tej pory koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata, takimi jak: Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Jerusalem Symphony Orchestra, Scottish National Philharmonia, RAI Roma, Santa Cecilia di Roma, Cleveland Orchestra, ZDF Köln, BBC Orchestras. Występował z wielkim powodzeniem na festiwalach muzycznych w Antwerpii, Edynburgu, Toronto, Rzymie i Lizbonie. Ma w swoim dorobku wiele nagrań płytowych i radiowych dokonanych w kraju i za granicą. Jego działalność pedagogiczna zajmuje obszerne miejsce w napiętym kalendarzu koncertowym. Od kilku lat prowadzi klasę wiolonczeli w Konserwatorium w San Sebastian w Hiszpanii oraz klasy mistrzowskie na znanych uczelniach muzycznych: Royal Academy of Music w Manchesterze, Akademie für Kunst w Berlinie, Yale University of Music. Można go także spotkać na licznych kursach muzycznych (w Norfolk w USA, Perth w Australii, Rheinsberg w Niemczech, Głuchołazach w Polsce, San Sebestian w Hiszpanii). Roman Jabłoński był ulubionym odtwórcą słynnego koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego. Z tym wielkim kompozytorem objechał niemal cały świat, wykonując jego wybitne dzieło na koncertach i dokonując wielu nagrań płytowych i radiowych. Przyczynił się w ten sposób do wpisania koncertu w poczet najwybitniejszych utworów XX wieku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
DAMIAN SKOWROŃSKI - studia na kierunku Muzyka Kościelna odbył w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (organy - prof. Andrzej Chorosiński, improwizacja organowa - dr Michał Markuszewski). Brał udział w programie Erasmus+, w ramach którego kształcił się w Instytucie Muzyki Kościelnej w Universität der Künste w Berlinie. Po zakończeniu stypendium podjął regularne studia na tejże Uczelni na kierunku Improwizacja Organowa (improwizacja organowa - prof. Wolfgang Seifen, organy - prof. Paolo Crivellaro) uzyskując dyplom Bachelor (2019) oraz Master of Music (2021) z najwyższą oceną. Oprócz cyklicznej edukacji brał także udział w licznych kursach z zakresu interpretacji oraz improwizacji organowej m. in. u takich Pedagogów jak: Helmut Deutsch, Julian Gembalski, Pierre Pincemaille, Peter Planyavsky, Lionel Rogg, Martin Schmeding. Kilkukrotny stypendysta Rektora UMFC, Miasta Stołecznego Warszawy, Dongsan Research Foundation oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Młoda Polska" (2021). Laureat II Miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych (Katowice, 2017) oraz laureat Nagrody Głównej na Konkursie Improwizacji w ramach 11. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P Sweelincka (Gdańsk, 2021). Organista Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie. Adiunkt na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi zajęcia z improwizacji organowej i akompaniamentu liturgicznego oraz z organów. W 2022 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską zatytułowaną "Akompaniament liturgiczny
i improwizacja organowa jako środki wyrazu artystycznego muzyka kościelnego".Morenowe Koncerty 2024Ideą koncertów jest propagowanie muzyki poważnej w miejscach, gdzie oferta kulturalna jest nieco bardziej ograniczona. To wyjątkowa propozycja spędzenia niedzielnego popołudnia, która jednocześnie integruje lokalną społeczność i promuje udział w życiu kulturalnym. Dzięki Morenowym Koncertom, mieszkańcy mogą cieszyć się występami znakomitych artystów, również zagranicznych, bez konieczności dalekich podróży.

Organy, będące sercem wszystkich planowanych koncertów, powstawały w latach 2018-2022. Zostały zaprojektowane przez prof. Bogusława Grabowskiego i zbudowane przez znakomitego organmistrza Zdzisława Mollina. Instrument składa się z 2 szaf organowych z których jedna prezentuje stylistykę brzmieniową romantyczną, a druga barokową. Elementy snycerki (ozdób prospektu) zostały zaprojektowane i wykonane przez wybitnego Gdańskiego Artystę Mariusza Drapikowskiego. Instrument umożliwia wykonanie bardzo szerokiego repertuaru muzyki organowej. Posiada 66 różnobarwnych głosów i 6200 piszczałek oraz dzwony i dzwonki. Organiści zaproszeni na koncerty maja do dyspozycji 4 manuałowy stół gry zaprojektowany w stylu francuskiego romantyzmu.
Morenowe Koncerty 2024

Muzyczne niedziele na Morenie - PROGRAM


7.07.2024 - 01.09.2024
niedziele, godzina 16:30

Przeżyj niezapomniane muzyczne chwile w wyjątkowej atmosferze.
Kultura na wyciągniecie ręki - zapraszamy na Morenowe Koncerty.
Parafia pw. Bożego Ciała w Gdańsku Morenie
ul. Piecewska 9 80-288 Gdańsk

07.07
Nadiya Velychko - organy /Ukraina/

14.07
Joanna Sobowiec-Jamioł - sopran
Bogusław Grabowski - organy

28.07
Alessandro Bianchi - organy /Włochy/

11.08
Colin Mark Andrews - organy /USA/

25.08
Agnieszka Marucha - skrzypce
Bartosz Jakubczak - organy

01.09
Roman Jabłoński - wiolonczela
Damian Skowroński - organy
sie 9

piątek, godz. 20:15

bilety 50 zł
ulgowy 35 zł
sie 11

niedziela, godz. 16:30

bilety 20 - 30 zł

Opinie

Sprawdź się

W którym teatrze została została wystawiona sztuka na podstawie powieści Martyny Bundy "Nieczułość"?