• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Misja Wiosna na Teatralnej Scenie Alternatora

paź 8

wtorek, godz. 12:00, 19:00

bilety 80 - 110 zł
Kup bilet
Zapraszamy na kolejną odsłonę na Teatralnej Scenie Alternatora. Tym razem będziemy gościć TEATR LUSTRA STRONA DRUGA.

Jest to trójmiejski teatr niezależny, założony przez Alicję Mojko w 2005 roku. Miał swoją początkową siedzibę w Stoczni Gdańskiej. Od 2007 roku znalazł schronienie w GAK , "Dworek Artura'' w Gdańsku Orunii. Obecnie, na zaproszenie Ewy Ignaczak, jest rezydentem Sopockiej Sceny Off de BICZ, skupiającej sopockie teatry niezależne. Od 2005 roku zespół zrealizował szereg działań artystycznych (m.in. z okazji Dni Tybetańskich w Gdańsku) oraz przedstawień ulicznych i salowych.

Spektakle ,"Luster'' prezentowane były na prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. "Contacting the World'' w Liverpoolu, Festiwalu Szekspirowskim (,,Igrając z burzą'' zrealizowana we współpracy z zambijskim Teatrem Barefeet), czy ,"Zero Budget Festival'' we Wrocławiu na zaproszenie Thomasa Richardsa.

Liderami teatru są Alicja Mojko i od 2009 roku Maciej Gorczyński:

Nasze przedstawienia są krótkimi formami teatralnymi, które nazywamy "teatralną impresją''. Interesuje nas teatr plastyczny z wykonywaną na żywo muzyką, precyzyjnym ruchem scenicznym, dotykający problemu inicjacji, podróży wewnętrznej, archetypów (Alicja Mojko) oraz teatr łączący groteskę, muzyczność i plastykę ruchu (Maciej Gorczyński).

Zespół aktorski tworzą w większości studenci i absolwenci kierunków humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim, których połączyła wspólna teatralna pasja. Oprócz pracy nad spektaklami (która nie kończy się wraz z premierą) zespół prowadzi systematyczne badania poszerzające technikę aktorską. Z Teatrem Lustra Strona Druga na przestrzeni 5 lat współpracowało wielu trójmiejskich muzyków i animatorów kultury.


MISJA:WIOSNA
śpiewogra z morałem wg Mistrza Brunona Schulza


Główny bohater przedstawienia, Józef, ulega ciągłym fascynacjom, z których najsilniejszą wydaje się obsesja na punkcie Bianki. Józef, niczym Konrad z "Dziadów", wadzi się z Demiurgiem, sam ogłaszając się twórcą, kreatorem. Siły twórcze bohatera sprzężone są jednak nieodłącznie z postacią Bianki. Kolejne zdarzenia uświadamiają mu iluzoryczność ich relacji. W momencie, gdy Bianka opuszcza go, Józef przegrywa, abdykuje. Spektakl kontynuuje wypracowaną przez Teatr Lustra Strona Druga technikę krótkich form, nazywanych impresją teatralną. Ambicją autorów nie jest przedstawienie złożoności świata otwierającego się na kartach opowiadań Brunona Schulza, a jedynie podążanie za jednym zaczerpniętym z "Wiosny" tematem - historią juwenilnej, ale nie niewinnej, relacji damsko-męskiej. Groteskowy świat spektaklu utkany jest z obrazów inspirowanych grafikami Schulza, z fragmentów opowiadań, oryginalnych tekstów reklam z Dwudziestolecia Międzywojennego, głośnego eseju prof. Artura Sandauera o masochizmie, z muzyki będącej po części kompozycją aktorów, a także z piosenek, które mógł znać Bruno Schulz, i które być może towarzyszyły pracy jego wyobraźni. Pieśni i grana na żywo muzyka (instrumenty: kontrabas, pianino, gitara, flety, bęben, akordeon) są swoistym komentarzem do działań scenicznych.

Scenariusz na podstawie opowiadań Brunona Schulza: Małgorzata Michalczyk, Maciej Gorczyński
Reżyseria: Maciej Gorczyński
Współpraca reżyserska: Alicja Mojko

Obsada:
Weronika Podlesińska w roli Unduli/Bianki/Adeli
Paweł Oleksiński jako Józef/Jakub
Adam Akerman jako Rudolf
oraz: Adrianna Lisewska i Sławomir Kochanek

Premiera (październik 2009 w Off de BICZ)

Opinie

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?