• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Kreatorzy: tkanina z Pomorza
PATRONAT

Miasto Słowa / Czytelnik - Kreator

  • sobota - niedziela, 24 - 25 maja 2014
  • Lokalizacja
    Gdynia, InfoBox / Dworzec PKP Gdynia Główna / Cafeart U Muzyk'uff / Cafe Księgarnia Vademecum
  • Bilety
    wstęp wolny

MIASTO SŁOWA / CZYTELNIK-KREATOR
MIASTO + LITERATURA + EDUKACJA
Cykl akcji miejskich pod patronatem Nagrody Literackiej Gdynia

02 WEEKEND LITERACKI:
24-25 maja

LABORATORIUM SŁOWA: WARSZTATY / CZYTELNIA DWORCOWA / SPOTKANIA Z PISARZAMI
SŁOWO DO KONTROLI / KONKURS NA TWEET LITERACKI

w każdą sobotę (do 08.06), godz. 10:30

bilety 20 zł
Miejca: InfoBox / Dworzec PKP Gdynia Główna / Cafeart U Muzyk'uff / Cafe Księgarnia Vademecum

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Pod patronatem Nagrody Literackiej Gdynia powstaje cykl wydarzeń i akcji miejskich "Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator", koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnika, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców. Wydarzenia skierowane są zarówno do osób już czytających i pasjonujących się literaturą, jak i potencjalnych czytelników. Hasło "Czytelnik-Kreator" odwołuje się do możliwości kreacyjnych, tkwiących w każdej osobie, a także podkreśla aktywizującą funkcję literatury, która skłania do nieustannego rozwijania wyobraźni i budowania poprzez słowa nowych światów. Spory nacisk zostanie położony na rozwijanie umiejętności słowotwórczych i artystycznych poprzez serię działań edukacyjnych z wiodącym elementem programowym Laboratorium Słowa. Wymiernym rezultatem "Miasta Słowa" i akcji "Czytelnik-Kreator" jest zaangażowanie nowej grupy odbiorców w działania czytelnicze i informacyjne związane z Nagrodą Literacką Gdynia.

Program opiera się na organizacji trzech Weekendów Literackich, w ramach których odbędą się liczne warsztaty, akcje miejskie oraz spotkania z literatami. Kluczowym działaniem edukacyjnym jest stworzenie Laboratorium Słowa / Strefy Kreatora czyli przestrzeni edukacyjnej w gdyńskim InfoBoxie, która ma pobudzać kreację pisarską, uczyć posługiwania się słowem, wzmacniając zainteresowanie literaturą.

Na wszystkie warsztaty wstęp wolny do wyczerpania ilości miejsc.

We współpracy z Dworcem PKP Gdynia Główna powstaje Czytelnia Dworcowa czyli unikatowy projekt prospołeczny bazujący na pomyśle dotarcia z promocją czytelnictwa do jak najszerszego grona odbiorców. Dworzec jako przestrzeń tranzytowa, poczekalnia dla podróżujących, miejsce spotkań, odpoczynku stanowi idealne miejsce do prezentacji książek i działań literackich. W hallu głównym na przeciwko kas powstanie czytelnia zaaranżowana przez młodych dizajnerów, którzy wykorzystują istniejącą infrastrukturę, dobudowując do niej przemyślane elementy jak regały, lekkie parawany, lampy, przekształcając dużą, półokrągłą ławę w wygodną kanapę. Dzięki artystycznym ingerencjom standardowa przestrzeń dworcowa ulega radosnemu przekształceniu, całość ma sprawiać przytulne wrażenie, zachęcając do lektury w oczekiwaniu na pociąg. W ramach czytelni zostaną nieodpłatnie udostępnione książki i czasopisma literackie, w tym książki laureatów i nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.

Zachęcamy też do zapoznania się z akcją PKP "Książka w podróży" oraz do korzystania z punktu bookcrossingowego na Dworcu Gdynia Główna. Kochasz książki? Wyśli je w podróż koleją.

Dzięki zaangażowaniu Teatru Gdynia Główna wybranych autobusach ZKM Gdynia zostanie przeprowadzona akcja "Słowo do Kontroli" - przez dwie godziny dziennie aktorzy będę recytowali fragmenty wybranych utworów, wykorzystując element zaskoczenia i niespodzianki, konfrontując publiczność z literaturą w nieoczywisty sposób.

We współpracy z TGG powstaje akcja specjalna dedykowana Miastu Słowa - Chór Czytelników - happening angażujący czytelników w reżyserii Idy Bocian, ze scenariuszem Ewy Ignaczak na podstawie tekstu Wiesława Myśliwskiego "Ostatnie rozdanie".

Ogłaszamy nabór do akcji. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu i twórczym zaangażowaniem się we współtworzenie tego wyjątkowego chóru prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: teatr@teatrgdyniagłówna.pl

Wraz z pierwszym Weekendem Literackim ogłaszamy konkurs na tweet literacki, który zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca 2014, a zwycięski tweet z imieniem i nazwiskiem autora pojawi się na specjalnie wydrukowanych torbach, zakładkach i smyczach, wprowadzonych do sprzedaży. Cały dochód zostanie przeznaczony na gdyński Dom Hospicyjny dla Dzieci "Bursztynowa Przystań".

Tweet to krótka wiadomość tekstowa (maks. 140 znaków) publikowana na profilach na www.twitter.com. Zależy nam, aby w ten dowcipny skądinąd sposób zaktywizować ludzi młodych do działania słowotwórczego, choć konkurs nie ma ograniczeń wiekowych.

Każdy może zgłosić swój tweet literacki I zostać Czytelnikiem-Kreatorem. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na info@miastaslowa.pl wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem do dnia 24 maja 2014. Każda osoba może zgłosić jeden tweet. Regulamin konkursu jest dostępny na blogu www.miastoslowa.pl

Od 26 kwietnia w wybranych gdyńskich księgarniach pojawiły się specjalne zaprojektowane regały Nagrody Literackiej Gdynia, które eksponują książki nominowanych i laureatów.

Regały stanęły w księgarniach: Vademecum [ul. Świętojańska 5-7], Chimera [Centrum Gemini, ul. Jerzego Waszyngtona 21] oraz w dwóch księgarniach Gdańskiego Domu Książki [Róża Wiatrów, ul. Starowiejska 35 oraz Gdynia-Grabówek, ul. Stefana Okrzei 7/9].

PROGRAM 02 WEEKENDU LITERACKIEGO:

24.05 / sobota

10:00-22:00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa

12:00-16:00 / InfoBox
Laboratorium Słowa: Daj wyraz! Warsztaty twórczego pisania
Prowadzenie: Wojciech Boros
Ilość miejsc: 14

16:00-17:30 / U Muzyk'uff
Laboratorium Słowa: warsztaty dla tekściarzy
Prowadzenie: Maciej Łyszkiewicz (kompozytor, autor tekstów piosenek)
+ Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów)
Ilość miejsc: 40

18:00-19:30/ U Muzyk'uff
Spotkanie z Pauliną Wilk
Prowadzenie: Artur Nowaczewski

+ akcja z Teatrem Gdynia Główna "Słowo do Kontroli"

Recytacje w autobusach ZKM w oparciu o fragmenty tekstów literackich laureatów NLG

25.05 / niedziela

10:00-22:00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa

12:00-14:00 / InfoBox
Laboratorium Słowa: warsztaty twórczego wyrzucania, a także pisania, myślenia, widzenia i słuchania
Prowadzenie: Sławomir Płatek
Ilość miejsc: 30

14:30 / Cafe Księgarnia Vademecum
Spotkanie z Franciszkiem Szczęsnym
Prowadzenie: Ewa Lenarczyk

16:00 / Cafe Księgarnia Vademecum

Klub Czytelnika - otwarta dyskusja literacka


SZCZEGÓŁOWE INFO:

DAJ WYRAZ!
WARSZTATY TWÓRCZEGO PISANIA

Zajęcia są przeznaczone dla osób od lat 15.

Zamiast kisić słowa w sobie - przełóż je na język pisany. Daj sobie przestrzeń na tworzenie, daj sobie wyraz. Na zajęciach odnajdziesz wiarę w to, że to, co masz do powiedzenia, jest ważne. Zyskujemy tu poczucie, że można tworzyć świadomie i z radością. Pracujemy różnymi technikami; korzystamy ze snów, intuicji i przemyśleń, pracujemy z krytykiem wewnętrznym, który często nas blokuje w kreatywnym wyrażaniu siebie. Wyciągamy zdjęcia i materiały plastyczne - każda metoda jest dobra, aby "odpowiednie dać rzeczy słowo".

Zajęcia przeznaczone dla tych, którzy i które:
• lubią pisać i chcą zapisywać swoje doświadczenia w postaci wiersza, bloga i książki - a pragną wzbogacić praktyczną wiedzę na ten temat
• zaczynają opisywać swoje historie i nie kończą
• chcą coś powiedzieć innym, ale nie wiedzą, jak
• nie mają doświadczenia pisarskiego, ale chcą się rozwijać i szukają swojego miejsca w przyszłości

W programie:
• co może być inspiracją literacką
• ćwiczenia - różnorodne techniki pisarskie (praca z napisanym tekstem, praca z ciałem, ćwiczenia z materiałami plastycznymi)
• podświadomość - skarbnica tematów
• jak zacząć tekst
• odbiorcy naszego przekazu
• zasady dobrego stylu
• sposoby usuwania blokad przed pisaniem
• najlepszy dla mnie temat i gatunek

Barbara Piórkowska
Pisarka, poetka oraz performerka, autorka szkiców i esejów, powieści "Szklanka na pająki", kilku tomików (w tym ostatniego "International"), audiobooka poetyckiego pt. "Piękno", tekstów do piosenek na płytę "Piórko" Natalii Grzebały. Koordynatorka wielu projektów literackich w Trójmieście. Trenerka twórczego pisania na Festiwalu Rozwoju Osobistego Progressteron i prowadząca Pracownię Kreacji Literackich i Blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Twórczyni tekstów do licznych projektów oraz show poetyckich ("Lumpeks poetycki", "Golem praktyczny", "Królewna Grzeszka"). Obecnie przygotowuje do wydania eseje o rodzinnym mieście.

Uwaga!
Informujemy, że w związku z niedyspozycją Barbary Piórkowskiej warsztaty twórczego pisania "Daj Wyraz", zaplanowane na sobotę w Inforboxie, w godz. 12:00-16:00, poprowadzi uznany poeta Wojciech Boros. Zakres merytoryczny warsztatów nie ulega zmianie.

Wojciech Boros - ur. 10 kwietnia 1973 r. w Gdańsku. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną w Ateneum - Szkole Wyższej w Gdańsku. W l. 1993-97 współtworzył Inicjatywę Poetycką "Almanach". Zdobywca "Czerwonej Róży"(1996). Stypendysta (poezja) Samorządu Województwa Pomorskiego (2003, 2007, 2010, 2011, 2014), Prezydenta M. Gdańska (2008) oraz Baltic Centre for Writers and Translators w Visby (Szwecja, 2012). W 2013 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Publikował, m. in. w:"Autografie", "Die Aussenseite Des Elementes", "FA-arcie", "Frazie", "Frondzie", "Gazecie Malarzy i Poetów", "Litaraturnaj Biełarusi", "Migotaniach, przejaśnieniach", "Opcjach", "Portrecie", "Toposie", "Tytule", "Undergruncie" oraz w licznych antologiach, m. in.: "Poza słowa. Antologia wierszy 1976-2006" (2006). Wydał tomy wierszy: "Nierealit górski"(1997), "Jasne i Pełne" (2003), "Złe zamiary" (2008) oraz audiobook "Pusta noc" (w opracowaniu muzycznym Marcina "Emitera" Dymitera; dodatek do kwartalnika artystycznego "Bliza" nr 4/2012). W 2013-2014 r. wziął udział w austriacko-polskim projekcie artystycznym Josefa Trattnera "SOFA. Polnische sofafahrten". Współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Autograf" oraz redaktor działu poezji w kwartalniku artystycznym "Bliza" (od 2009 r.); wiceprezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 2010 r.), a od 2011 prezes tegoż. Prowadzi spotkania literackie w ramach Przystani Poetyckiej "Strych" (wspólnie z Pawłem Baranowskim; Gdynia) oraz Sceny Literackiej "Blizy" (Gdynia); w l. 2006-2010 prowadził spotkania Pomostu Literackiego "Morena" (Gdańsk). Organizuje konkursy jednego wiersza, slamy poetyckie, koncerty, etc. Jego wiersze były tłumaczone na język niemiecki, czeski, angielski i białoruski. Od czerwca 2003 r. ma własną stronę w sieci: www.boroswojciech.pl


WARSZTATY TWÓRCZEGO WYRZUCANIA
a także PISANIA, MYŚLENIA, WIDZENIA I SŁUCHANIA

W programie warsztatów:
1. Omówienie przykładów patrzenia na świat przez pisarzy. Przenoszenie rzeczywistości do tekstu literackiego. Ćwiczenia praktyczne z wyrażania myśli i spostrzeżeń.
2. Kiedy zaczęła się polska poezja współczesna i o co w niej chodzi - wspólne omówienie.
3. Praca na gotowych tekstach przyniesionych przez uczestników.

Sławomir Płatek
Poeta, publicysta, redaktor. Debiutował w prasie (Dziennik Bałtycki) w 1995. Na początku lat 90. związany z trójmiejską grupą poetycką "Almanach". Współzałożyciel portalu i stowarzyszenia Salon Literacki. Animator zjawisk literackich w 3mieście, twórca cyklu spotkań z pisarzami w Gdańsku, a także organizator warsztatów literackich (m.in. Pomost w Miastku i cykl zajęć w CSW w Toruniu). Autor książek poetyckich "Bez imienia" (2010), "Prześwietlenie" (2011, pod pseudonimem Anna Kalina Modrakis), "awaria migawki" (2012), "Wiersze dla Sophie Marceau i innych kobiet z którymi spałem" (2013).

WARSZTATY DLA TEKŚCIARZY
Krzysztof Cezary Buszman - poeta,autor tekstów
Maciej Łyszkiewicz - kompozytor, autor tekstów
 
1. Wprowadzenie.
2. Łączność języka z muzyka.
3. Podstawowe elementy muzyki - harmonia, dynamika, agogika, rytmika, melodyka i ich odzwierciedlenie w tekście literackim.
4. Najpopularniejsze środki wyrazu w tekstach (onomatopeje itp.)
5. Fabuła tekstu. Ja i ty, on i ona, ty i on, ja i ona.
6. Pisanie tekstu do istniejącej muzyki.
7. Wspólne pisanie tekstu na dowolnie wybrany temat.
8. Współpraca na linii autor tekstu-kompozytor
9. Analiza tekstów amerykańskich twórców od Gershwina (praca duetu George-Ira Gershwin) do czasów wpółczesnych.

Krzysztof Cezary Buszman dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Promotorką poety była Agnieszka Osiecka, która w 1996 roku napisała: "Mnie się najbardziej podobały te strofy, w których autor operuje swoistą grą słów". W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Union of Polish Writers Abroad - Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie.  W 2002 roku poeta został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i w tym samym czasie szereg jego wierszy znalazło uznanie wybitnych kompozytorów. W 2005 roku autor wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Autor hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, hymnu kampanii "Kocham, nie biję", oraz hymnu programu "Profilaktyka a Ty" - "Nie wracajmy jeszcze na ziemię". Twórczość poety wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej, stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych. W 2005 roku Krzysztof Kolberger i Krzysztof Cezary Buszman nagrali płytę - na potrzeby rozgłośni literackich pt. Wiersze zawieruszone.
 
Maciek Łyszkiewicz - gdyński kompozytor, pianista i autor tekstów. Twórca zespołów No Limits, Łyczacza i Leszcze. Oprócz tych zespołów komponował piosenki dla Grażyny Łobaszewskiej, Doroty Marczyk. Muzyk sesyjny na m.in.płytach Golden Life, Apteka. Autor muzyki i słów do przebojów Kombinuj dziewczyno, Ta dziewczyna. Członek ZAiKS-u od 1994 roku zarówno jako kompozytor jak i autor tekstów. Do jego muzyki pisali teksty m.in. Jan Wołek, Zbigniew Książek, Agnieszka Osiecka i Krzysztof Buszman, zaś jego utwory prezentowane są w stacjach radiowych w Anglii, USA, Niemczech, Meksyku, Hiszpanii i w Skandynawii.

SPOTKANIE Z AUTOREM:

PAULINA WILK (ur. 1980 r.) - autorka książek, publicystka, dziennikarka prasowa i radiowa. Za debiut "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii" (2011) nominowana do Nagrody Literackiej Nike i wyróżniona Bursztynowym Motylem. W marcu 2014 r. ukazała się jej książka "Znaki szczególne" - osobista historia dorastania w czasie przemian, pierwsza biografia pokolenia dzieci polskiej transformacji. Autorka współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", magazynem "Kontynenty" i Programem Drugim Polskiego Radia. Jest współzałożycielką Wilk&Król Oficyna Wydawnicza, w której publikuje serię książek o rezolutnym misiu Kazimierzu - bajek dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Jest prezesem Fundacji "Kultura nie boli" i jednym z organizatorów Big Book Festival, którego druga edycja odbędzie się w Warszawie 14 i 15 czerwca. Paulina Wilk jest kuratorem festiwalowego bloku TRANZYT - serii spotkań i debat związanych z 25. rocznicą przemian demokratycznych w Polsce.
www.paulinawilk.pl
www.bigbookfestival.pl
www.miskazimierz.pl

FRANCISZEK SZCZĘSNY
Franciszek Szczęsny urodził się w 1946 roku na Kaszubach. Tam też spędził dzieciństwo i młodość. Obecnie mieszka w Gdańsku. W swoim dorobku literackim ma powieści obyczajowe i historyczne, wszystkie umiejscowione na Pomorzu. Są to:"Na przekór" (1986r.), "W krainie Gryfa" (1987r.), "Gryfowy szaniec" (2004 i 2011r.), "Kamienista droga" (2011r.) oraz "Za mną same zgliszcza" (2014r.) Pisał również bajki dla dzieci. Bajka "Siedem kolorów", o kaszubskim hafcie, doczekała się kilkunastu wydań w podręczniku dla szkoły podstawowej oraz licznych publikacji w prasie dla dzieci. Trzy jego powieści nagrodzone zostały w konkursach literackich: Wydawnictwa Iskry na debiut literacki. miasta Gdańska im. Bolesława Faca oraz Muzeum Pismiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie. 

KLUB CZYTELNIKA
Stowarzyszenie Strefa Kultury Sztuki i Edukacji zaprasza na spotkanie "Książki, które lubię".
Zapraszamy na rozmowę:
- o Nagrodzie Literackiej Gdynia
- o książkach nagrodzonych i nominowanych w konkursach czytelniczych
- o tym czego szukamy w literaturze pięknej

SŁOWO DO KONTROLI
Teatr Gdynia Główna


Projekt "Słowo do kontroli" jest akcją, która ma celu promocję poezji i prozy - "słowa" literackiego w przestrzeni miejskiej; stanowi też część działań reklamujących nadchodzące wydarzenia w Teatrze Gdynia Główna. Powstał jako kolejna inicjatywa TGG mająca na celu wyjście teatru naprzeciw odbiorcy, wejście w jego otoczenie, niejako zmuszenie do kontaktu ze sztuką osób, które nie uczestniczą w kulturze. Projekt opiera się na zasadach marketingu partyzanckiego, flash moba, performansu. Akcja odbywa się w gdyńskich trolejbusach i ma charakter cykliczny. Grupa trzech aktorów wsiada do pojazdu, po czym jeden z nich zaczyna prezentację tekstu wśród niczego niespodziewających się pasażerów. Kończąc, przedstawia autora oraz tytuł utworu, po czym zaprasza podróżnych-widzów do Teatru Gdynia Główna. W tym czasie pozostali uczestnicy akcji rozdają ulotki zachęcając do odwiedzenia tego nietypowego miejsca w podziemiach Dworca PKP, na peronie -1. Recytacja "trwa" przez jeden, dwa przystanki.
Dotychczas odbyły się trzy akcje "Słowa do kontroli".

W kwietniu, maju i czerwcu projekt będzie kontynuowany jako część projektu "Miasto Słowa" promującej Nagrodę Literacką Gdynia 2014.
 
Zapraszamy także do bieżącego śledzenia naszych serwisów społecznościowych z aktualnymi informacjami o projekcie i szczegółowym programem wydarzeń - bloga www.miastoslowa.pl," target="_blank">www.miastoslowa.pl, profilu FB www.facebook.com/miastoslowa," target="_blank">www.facebook.com/miastoslowa, a także na www.twitter.com/miastoslowa" target="_blank">www.twitter.com/miastoslowa

Zdjęcia z Miasta Słowa będziemy zamieszczać na www.instagram.com/miastoslowa" target="_blank">www.instagram.com/miastoslowa

Zachęcamy również do odwiedzania serwisu Nagrody Literackiej Gdynia - www.nagrodaliterackagdynia.pl

Organizator: Miasto Gdynia
Partnerzy: Nagroda Literacka Gdynia / Centrum Kultury w Gdyni / InfoBox / Dworzec PKP Gdynia Główna / Teatr Gdynia Główna / Cafe Księgarnia Vademecum / Cafeart U Muzyk'uff
Program + Produkcja: Mediascream Art Productions
Produkcja: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka

Kontakt: info@miastoslowa.pl

#miastoslowa

Oficjalne serwisy MS:
www.miastoslowa.pl
www.facebook.com/miastoslowa
www.twitter.com/miastoslowa" target="_blank">www.twitter.com/miastoslowa
www.instagram.com/miastoslowa" target="_blank">www.instagram.com/miastoslowa

Opinie

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę: