• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
PATRONAT

Kreatorzy: tkanina z Pomorza

 • Kalendarz
  24 maja - 29 lipca 2024, godz. 9:00 - 18:00
 • Lokalizacja
 • Bilety
  wstęp wolny
  Kup bilet
  Informacje o biletach  »

Gdyby nie ona, kaszubski haft kolorowy prawdopodobnie nigdy by nie zaistniał. Dzięki aktywnej postawie Teodory Gulgowskiej - artystki, społeczniczki i wieloletniej dyrektorki skansenu we Wdzydzach, która zaprojektowała wzory, wyszkoliła hafciarki i zajęła się dystrybucją ich prac - haft kaszubski we wszystkich swych odmianach jest dziś znakiem rozpoznawczym Kaszub i nieodłączną częścią tożsamości ich mieszkańców.

W czasie, kiedy hafciarstwo stało się już znaczącym źródłem dochodów Wdzydzanek, na niemieckie wybrzeże Bałtyku (Pomorze Przednie) przybywa Rudolf Stundl, austriacki twórca, projektant i gobeliniarz. Z powodu kilkuletniego zakazu połowu śledzia zagrożeni ubóstwem rybacy potrzebują nowych możliwości zarobku. Stundl uczy ich więc projektowania wzorów i wiązania dywanów, wykorzystując przy tym powszechną wśród nich umiejętność wyplatania sieci. Tworzą się nowe tradycje i nowe możliwości dla lokalnych społeczności.

Zainspirowani działalnością Gulgowskiej i Stundla ruszamy w podróż po pomorskim wzornictwie, by prześledzić procesy kształtowania się kultury regionu dawniej i współcześnie. Zapraszamy Was do świata haftu, tkanin, wzornictwa, kreatorów i Pomorza. To będzie podróż pełna wątków, splotów i wielobarwnych wzorów.

Kreatorzy: tkanina z Pomorza to interdyscyplinarny projekt, którego celem jest przybliżenie procesów kulturotwórczych związanych z narodzinami haftu kaszubskiego i pomorskich dywanów rybackich.
 
Na projekt składają się:
- WYSTAWA ETNOGRAFICZNA 24.05-29.07.2024
- TRÓJJĘZYCZNA PUBLIKACJA zawierające teksty naukowczyń, praktyczek i pasjonatek lokalnego dziedzictwa.
- BOGATY PROGRAM EDUKACYJNY 25-28.05.2024 i 15-16.06.2024

Będziemy przyglądać się unikatowym eksponatom, czerpać z tradycji i rozwijać rzemiosło - poznacie tajniki haftowania, wyplatania, tkania, szycia oraz przenoszenia wzorów na tkaniny.

Zanurzcie się z nami w świecie pomorskich tekstyliów!

Informacja o biletach

bilety na wybrane wydarzenia

w każdy wtorek (do 28.05), godz. 18:00

bilety 450 zł

15 kwietnia - 14 czerwca 2024, godz. 12:00

Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Co to jest antresola?