• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Marian Thiede - Znalezione w małych miasteczkach

Serdecznie zapraszamy na wystawę autorstwa: Mariana Thiede. Wydarzenie rozpocznie wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim.

7 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Kolekcję którą przedstawimy: reprezentują dzieła malarstwa współczesnego oraz rzeźba, ujęta w sentymentalną podróż po małych miastach. Miejsca w którym czas zatrzymał się na długo, budują narracje ich mieszkańców.

O artyście:
Marian Thiede
jest absolwentem gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejszej ASP). Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem gdzie był uczniem Władysława Hasiora i Antoniego Rząsy. Artysta jest autorem oryginalnych dokonań malarskich, dyskretnie rezonujących ze strategiami surrealizmu i realizmu magicznego oraz osobnych, pełnych unikatowego wyrazu rzeźb, łączonych m.in. z figuracją metaforyczną.

Dorobek Mariana Thiede jest imponujący, obejmuje ponad dwieście kompozycji malarskich, oraz blisko sto rzeźbiarskich. Jego prace są nagradzane (m.in. w konkursie "Fantastyki" Figury niemożliwe 87) i włączane do kolekcji w Polsce i za granicą. Marian Thiede jest także autorem licznych realizacji w otwartych przestrzeniach, w tym wielkoformatowych murali na budynkach miejskich i form przestrzennych, także pomnikowych oraz alegorycznych, współtworzących parki i kompleksy rzeźby współczesnej. Eksponował swoje prace na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych, był także kuratorem albo współorganizatorem plenerów artystycznych w Polsce oraz uczestniczył w plenerach krajowych i zagranicznych.

Marian Thiede wypracował oryginalne koncepcje rzeźby współczesnej, w której rezonują dyskretne echa nowej figuracji oraz gotyku i mistycznego ekspresjonizmu. Głównym motywem w rzeźbie jest dla artysty ciało ludzkie ujęte w różnych pozach i stanach emocjonalnych, często jest to stan zadumy i namysłu.



Na obrazach olejnych artysty odnaleźć można autorskie strategie malarstwa wielofiguralnego o tajemniczych akcjach, rozgrywających się w labiryntach miasteczek. Marian Thiede pracuje z wrażliwością realisty magicznego i zarazem socjologa, stosując strategie wyreżyserowania obrazu. Jego sztuka ma znamiona autorskiego kamuflażu otwartego na subiektywne interpretacje odbiorców. Pola obrazowe traktuje jako strefy do odpowiedniego nasycenia, intuicyjnie dodaje różnorodne elementy, np. lalki o nadrealnej poetyce, szarfy, wstążki, drabiny, postaci zgrupowane lub samotne. Jego sztuka w osobliwy sposób łącząca aurę niepokoju i zarazem wyciszenia, należy do oryginalnych osiągnięć współczesności. Artysta oprócz wielu malarskich przedstawień pejzażowych czy martwych natur tworzy również portrety, część z nich można zobaczyć w Zespole Szkół w Chojnicach w Galerii z portretami nauczycieli i wybitnych absolwentów.

W 2013 roku monograficzny album rzeźby i malarstwa Mariana Thiede został wydany przez Fundację Oko-Lice Kultury Lecha Zdrojewskiego w Zblewie. Marian Thiede brał udział w kilku edycjach Biennale Plastyki Bydgoskiej, należąc także do Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego, ponadto m.in. do grona artystów polskich włączonych do kolekcji Fundacji L. Benettona w Rzymie i organizowanych przez ten ośrodek objazdowych wystaw po różnych krajach Europy (np. w 2022 w Gallerie delle Prigioni w Wenecji).

Opinie

Sprawdź się

Kiedy wzniesiono Dom Przyrodników w Gdańsku i jaka instytucja się w nim dziś mieści?