• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Lubeckie kamienice mieszczańskie. Przeszłość i teraźniejszość.

22 marca - 30 grudnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Ekspozycja ta jest pierwszą
z cyklu prezentacji ukazujących dorobek niemieckich konserwatorów, planistów, architektów
i społecznych organizacji działających na terenie zabytkowych miast pobrzeża Bałtyku.

(tytuł cyklu: Rewitalizacja zabytkowych zespołów miejskich pobrzeża Bałtyku)



  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska,

  • Stowarzyszenie Bürgerinitiative Rettet Lübeck BIRL e.V.

  • Stowarzyszenie Althaus-Sanierer-Gemeinschaft Lübeck



Wystawa została dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na temat współorganizatorów wystawy:
Wystawa powstała we współpracy z dwoma organizacjami społecznymi działającymi w Lubece na rzecz zachowania kamienic mieszczańskich: Bürgerinitiative Rettet Lübeck - BIRL i Althaus-Sanierer-Gemeinschaft. Ten ruch społeczny, oparty na długich tradycjach niemieckiej aktywności obywatelskiej, inicjuje ratowanie zagrożonych obiektów, szczególnie budownictwa mieszkaniowego. Działając od połowy lat 70. XX wieku, oba stowarzyszenia przyczyniły się do uratowania wielu domów mieszkalnych, a także przybliżyły problematykę konserwatorską mieszkańcom miasta.

O wystawie:
Oprócz wielu znanych średniowiecznych budowli - kościołów, klasztorów, bram miejskich, w obrębie Starego Miasta w Lubece zachowało się do czasów współczesnych około 2400 kamienic mieszczańskich.
I właśnie kamienicom jest poświęcona ta wystawa. Lubeckie Stare Miasto - wpisane na listę światowego dziedzictwa - jest także nowoczesnym centrum miasta. Jego funkcje nie pozostają bez wpływu na zachowaną substancję zabytkową. Żywo i szeroko są dyskutowane projekty wprowadzania nowej zabudowy, co następuje często z uszczerbkiem dla obiektów historycznych.

Wystawa ma charakter dydaktyczny. Zwiedzający otrzymują historyczną informację na temat rozwoju lubeckich kamienic mieszczańskich. Kolejnym ważnym celem ekspozycji jest ukazanie sposobów podejścia do problemów ochrony zabytkowej substancji na terenie zespołu miejskiego Lubeki. Wystawa pokazuje, że mieszkanie w starym zabytkowym mieście nie musi być trudne i niewygodne. Sądzimy, że ekspozycja ta wpisze się także dobrze w toczącą się w Gdańsku dyskusję na temat ochrony zabytków i rewitalizacji zaniedbanych dzielnic miasta. Doświadczenia niemieckie mogą być również użyteczne w wielu miastach polskiego pobrzeża Bałtyku borykających się z zabytkową substancją historycznych centrów miast.

Opinie

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?