• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert symfoniczny: Lea Boesch i Mykola Diadura

lis 23

sobota, godz. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
Mykola Diadiura - dyrygent
Lea Boesch - altówka

GABRIEL FAURÉ - Suita Pelléas et Mélisande op. 80
BELA BARTOK - Koncert na altówkę
HECTOR BERLIOZ - Symfonia fantastyczna op.14

LEA BOESCH
Urodzona w Zurychu Lea Boesch otrzymała swoją pierwszą lekcję gry na altówce w wieku dziewięciu lat. Do jej nauczycieli należą Michel Rouilly, Karen Opgenorth, Nobuko Imai i Gilad Karni. Niedawno ukończyła studia na Uniwersytecie Mozarteum Salzburg u Thomasa Riebla. Uzupełniająco uczęszczała na kursy mistrzowskie do Hariolfa Schlichtiga, Lipskiego Kwartetu Smyczkowego i Jean-Jacquesa Baleta.

Jako solistka, Lea Boesch występowała między innymi z Zurychską Orkiestrą Kameralną i Szwajcarską Orkiestrą Symfoniczną. W tym roku zaplanowane jest tournee z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra pod batutą Vasilija Petrenko.

Jeszcze podczas nauki w szkole założyła kwartet smyczkowy, z którym w ciągu 5 lat mogła zbierać bogate doświadczenie w dziedzinie muzyki kameralnej. Występuje od tego czasu w rozmaitym składzie w Wlk. Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Czechach, USA i Australii.

Lea Boesch gra regularnie w różnych orkiestrach, między innymi w Tonhalle-Orchester Zürich i Orkiestrze Symfonicznej Radia Bawarskiego. Jako solistka występowała z Verbier Festival Orchestra i Verbier Festival Chamber Orchestra.

Do przyznanych jej nagród należą stypendium Fundacji Friedla Walda z Bazylei i Werkjahr Fundacji Marianne i Curta Dienemanna z Lucerny. Od 2008 roku jest wspierana finansowo jako "Solistka Migros-Kulturprozent" fundacji Migros Kulturprozent.


MYKOLA DIADIURA
Urodził się w Kijowie, tutaj także ukończył studia w Państwowym Konserwatorium pod okiem profesora Romana Kofmana. Karierę dyrygencką rozpoczął w 1987 r. zdobywając nagrody - regulaminową i specjalną - Japońskiego Związku Kompozytorów podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorów w Tokio. Po konkursie otrzymał od Seiji Ozawy zaproszenie na stypendium do USA, gdzie studiował u S. Ozawy, L. Bernsteina i A. Prewina. W 1988 r. zdobył nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Budapeszcie.

W latach 1986-1988 Diadiura był Dyrektorem Artystycznym i Głównym Dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Omsku (Rosja), a w latach 1989-1996 Głównym Dyrygentem Seulskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Symfonicznej Kwang Dju (Korea Południowa). Od 1988 r. jest dyrygentem Narodowej Opery Ukrainy. Od 1996 przewodzi także Symfonicznej Orkiestrze Narodowej Filharmonii Ukrainy, będąc jej Głównym Dyrygentem. Od tego czasu artysta łączy działalność operową i filharmoniczną. Jest dyrygentem i producentem spektakli wystawianych przez Narodową Operę Ukrainy - Cyrulika sewilskiego Rossiniego, Cyganerii Pucciniego, Rigoletta Verdiego i nowej wersji Łucji z Lammermoor Donizzettiego.

W Narodowej Filharmonii Ukrainy Mykola Diadiura rozpoczął cykle koncertów symfonicznych, m.in. "Symfonie wszystkie Beethovena" i "Wszystkie symfonie i koncerty Brahmsa" (w 170. rocznicę urodzin artysty). Jako pierwszy na Ukrainie dyrygował (podczas festiwalu dla uczczenia 200. rocznicy urodzin artysty) wykonaniem dzieł Berlioza: Romea i Julii, Requiem oraz Te Deum, a także wykonaniem Mszy koronacyjnej G. Paisiello. W 2003 r. rozpoczął serie specjalne serie wykonań: "Symfonie XX wieku" (2003/2004) oraz "Robert Schumann i muzycy mu współcześni" (2004/2005). Diadiura jest dyrygentem i producentem wielu projektów o charakterze muzyczno-teatralnym odbywających się na scenie Narodowej Filharmonii Ukrainy. Są wśród nich mono-opera W. Gubarenki - Tendemess, opera M. Glinki Rusłan i Ludmiła, opera Fidelio L. van Beethovena, spektakl muzyczno-dramatyczny Burza śnieżna Puszkina i Swiridowa, a także spektakl muzyczno-sceniczny Peer Gynt Ibsena i Griega.

Artysta występował gościnnie jako dyrygent z orkiestrami filharmonii w Polsce, Rosji, Włoszech, Korei Południowej i Japonii. W Operze Seulskiej dyrygował wykonaniami Toski Pucciniego, Il Pagliacci Leoncavalla oraz Cavalleria rusticana Mascagniego. Zaangażował się także w tounee koncertowe z Symfoniczną Orkiestrą Narodowej Filharmonii Ukrainy, często goszcząc w Austrii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Japonii, Polsce i Turcji. Był uczestnikiem wielu międzynarodowych festiwali odbywających się na Ukrainie, m.in. Kijowskiego Festiwalu Muzycznego (Kijów), Muzycznych Premier Nowego Sezonu (Kijów), serii "Władymyr Krajnew zaprasza..." (Kijów), festiwalu Wirtuozi (Lwów) a także zagranicznych imprez muzycznych jak np. festiwalu muzyki w St. Maximin (Francja), festiwalu La Chaise-Dieu (Francja), festiwalu Hectora Berlioza w La Cóte-Saint-Andre (Francja), festiwali w Bleckede (Niemcy) i Wrocławiu (Polska) oraz Dni Kultury Ukrainy w Szwajcarii. W 1998 r. otrzymał zaszczytny tytuł "Zasłużonego dla Sztuki Ukrainy", w 2003 r. nagrodę państwową - Order "Za zasługi" III klasy. W 2005 r. rząd francuski uhonorował go Orderem Kawalerskim Sztuki i Literatury.
Od września 2009 Mykola Diadiura jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Szczecińskiej.

Bilety w cenie:

Kategoria I: 35zł, 25 zł
Kategoria II: 25 zł, 15 zł
Kategoria III: 15 zł, 10 zł
Kategoria IV: 10 zł

Opinie

Sprawdź się

Zaczytani w Gdańsku to akcja: