• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Historia pieniądza papierowego na ziemiach polskich

"Historia pieniądza papierowego na ziemiach polskich" to kolejna wystawa przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Tym razem muzeum pokazuje rzeczy, które podobno szczęścia nie dają, a bez których nie da się żyć, czyli pieniądze.

maj 18

sobota, godz. 17:00 - 23:00

Gdynia,
bilety 1 zł

17 lutego - 2 czerwca 2024

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 18 zł
Na wystawie zobaczymy banknoty polskie ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego MHMG, pochodzące od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej aż do emisji współczesnych.

Insurekcja Kościuszkowska stanowi najciekawszą i zarazem najstarszą grupę polskich banknotów. Zostały one wydane zgodnie z uchwałą Rady Najwyższej Narodowej na polecenie Tadeusza Kościuszki. Ciekawostką jest umieszczenie na biletach skarbowych symboli wolności, zapożyczonych z rewolucyjnej Francji.

Na wystawie także m.in.: Generalne Gubernatorstwo Warszawskie czyli odrębna jednostka administracyjna utworzona przez Niemców, a posługująca się banknotami z polskimi napisami z 1916 r., II Rzeczpospolita, okres II wojny.

PRL stanowi najliczniejszą grupę banknotów o bardzo zróżnicowanej formie plastycznej, gdzie oprócz emisji obiegowych znajdziemy specjalne z nadrukami okolicznościowymi. Wystawa to także III Rzeczpospolita, a także wybrane projekty graficzne banknotów NBP.

Wystawa organizowana jest wspólnie z Oddziałem Gdańskim NBP. "Historia pieniądza papierowego na ziemiach polskich" rozpocznie się w piątek, 16 listopada o godz. 12.00. Banknoty będzie można oglądać w salach wystawowych (1,2 i 3) Ratusza Głównego Miasta. Wystawa potrwa do 17 marca 2013 roku.

Godziny otwarcia oddziału Ratusz Głównego Miasta:
poniedziałek nieczynne
wtorek 10.00 - 15.00 dzień wolnego wstępu, wstęp co pół godziny
Zgodnie z Art. 10.2, ustawy o Muzeach z dnia 21 listopada 1996, zaktualizowanej 29 czerwca 2007 roku, do zwiedzania udostępnione są jedynie wystawy stałe Ratusza Głównego Miasta, tj. Wielka Sala Rady, Mała Sala Rady, Wielka i Mała Sala Wety oraz poddasze z ekspozycją Życie codzienne Gdańszczan w Wolnym Mieście Gdańsku
środa - sobota 10.00 - 16.00
niedziela 11.00 - 16.00

Opinie

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?