• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Głos z Plamy. Sztuka lekarstwem na wszystko

Łukasz Rudziński
5 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

- Jeśli ktoś przychodzi i mówi, że nie ma talentu, to od razu mówię, że to nieprawda. Każdy ma talent, niektórzy tylko o nim zapomnieli - tłumaczy Marek Wróbel, jeden z prowadzących zajęcia artystyczne w Klubie Plama. Bo przecież Plama to także warsztaty artystyczne.



Zajęcia plastyczne i manualne w Plamie jednym pozwalają ciekawie, twórczo spędzać czas, dla innych są formą przygotowań na studia. Wszystkich bez wyjątku uczą wrażliwości na piękno i szacunku dla swojej pracy. Zajęcia plastyczne i manualne w Plamie jednym pozwalają ciekawie, twórczo spędzać czas, dla innych są formą przygotowań na studia. Wszystkich bez wyjątku uczą wrażliwości na piękno i szacunku dla swojej pracy.
W bogatej ofercie warsztatów Plamy znajdują się m.in. zajęcia z tkaniny artystycznej. W bogatej ofercie warsztatów Plamy znajdują się m.in. zajęcia z tkaniny artystycznej.
Klub Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury kojarzy nam się ze spektakularnymi akcjami, zauważanymi w mediach i komentowanymi przez mieszkańców. Do nich należą koncerty na dachu Plamy, Obrazy Ogniem Malowane, czy - przede wszystkim - Festiwal FETA.

- A przecież właśnie działalność edukacyjna mieści się w statucie klubu. Zaspa jest postrzega jako gigantyczna sypialnia, więc taka placówka jest niesłychanie potrzebna. Działalność warsztatowa w Plamie jest tak pomyślana, żeby każdy znalazł tu coś dla siebie - nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe - tłumaczy Marek Wróbel, prowadzący w Plamie zajęcia malarskie dla dorosłych.

W zajęciach w Klubie Plama można przebierać jak w ulęgałkach. Marek Brand przybliża arkana teatru, Marek Wróbel oraz Edyta Urwanowicz zajmują się rysunkiem i malarstwem, Anna Niewiarowska-Zawilska wprowadza młodszych warsztatowiczów w tajniki tkanin, rysunku i malarstwa. Sławomir Porębski prowadzi warsztaty bębniarskie, zaś Wioletta UlatowskaPaweł Sasin zajęcia z ceramiki. Ponadto zajęcia z tworzenia biżuterii prowadzi Marta Żołnierowicz, a najmłodszych plastyki uczy Monika Krause.

- Czekam aż uczestnik zajęć sam się u nas w pracowni "rozpakuje" i zaproponuje coś własnego - mówi Anna Niewiarowska-Zawilska. - Kwestia techniki jest na początku rzeczą mniej istotną. Rysunku i malarstwa uczę młodzieży, która przeważnie ma ambicje dostać się na studia plastyczne czy architektoniczne, dlatego nastawiamy się na naukę. Dokonujemy wspólnie korekt, spoglądamy na swoje prace życzliwie, ale krytycznie. Tym bardziej, że każdy ma inne problemy - czasami ktoś idzie jak burza, robi szalone postępy i w pewnym momencie się zatrzymuje, a jego kolega wręcz przeciwnie.

Uczęszczasz lub kiedykolwiek uczęszczałe(a)ś na jakieś zajęcia artystyczne?

Zajęcia trwają od października do końca maja. Prowadzący zgodnie podkreślają, że starają się uczyć swoich podopiecznych szacunku do własnej i cudzej pracy.

- Na moich zajęciach spotykamy się, by spędzić miło czas, a przy okazji nauczyć się malować poprawny obraz. Można się nauczyć malować poprawnie, ale to nie jest jeszcze sztuka. Podobnie jak ktoś, kto nie robi błędów ortograficznych podczas pisania listu nie jest jeszcze poetą - dodaje Marek Wróbel. - Malowanie to pokonywanie pewnych barier, choćby takich, by nie bać się szerokiego pędzla, koloru czy formy i oderwać się od myślenia przedmiotem. Jak zrozumiemy jakiej formy użyć do naszej pracy, których kolorów i jakiej temperatury oraz jak oświetlić obiekt, to nagle okazuje się, że powstaje fajny obraz. Przeważnie po rocznych zajęciach nam się to udaje.

Instruktorzy podkreślają, że tego typu zajęcia mają nie tylko charakter rekreacyjny, choć poziomu profesjonalistów podczas 10-12 godzin zajęć miesięcznie nie da się osiągnąć. Niektórzy uczestnicy warsztatów trafiają do Plamy z zalecenia lekarskiego.

- Oczywiście od nich należy wymagać nieco mniej, ale pracują z grupą i muszą się dostosować. Skutki tego typu działalności terapeutycznej są szybko widoczne - przyznaje Anna Niewiarowska-Zawilska.

Grupy warsztatowe, z racji możliwości i gabarytów pracowni w Plamie, są niewielkie, liczą około 10 osób. Siłą rzeczy uczestnicy się integrują, szybko nawiązują się przyjaźnie, niekiedy też miłości. Oczywiście nie da się uniknąć elementów rywalizacji.

Warsztatowicze razem z instruktorami umawiają się też na wspólne podziwianie sztuki, chodzą na wystawy, do galerii czy teatru. Prace innych często omawiane są podczas kolejnych spotkań warsztatowych, które mają na celu nie tylko rozwijanie uczestników w wybranym przedmiocie, ale uwrażliwiają na sztukę w ogóle.

- Nie oszukujmy się, poziom lekcji artystycznych podczas zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży jest fatalny. Ludzie nie widzą potem gdzie żyją i gdzie mieszkają, nie dostrzegają brzydoty ani piękna. Wierzę, że dzięki tego typu zajęciom jak nasze, uczestnicy warsztatów potrafią spojrzeć przez swoje okno w nieco inny sposób, dostrzec piękno w rozwalającej się chałupie, w starym bruku, czy suchym drzewie. To, wbrew pozorom, bardzo wiele - kończy Marek Wróbel.

Zajęcia trwają od października do maja, ale zapisy do poszczególnych grup odbywają się we wrześniu. Zapisy, szczegółowe informacje dotyczące terminów zajęć i odpłatności w klubie Plama (Gdańsk Zaspa ul. Pilotów 11; tel. 58 557 42 47) od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-20. Koszt zajęć waha się od 25 zł (za jednorazową wizytę), do 60 lub 80 zł na miesiąc (odpowiednio za 10 lub 12 godzin warsztatów).

"Głos z Plamy" jest cyklem artykułów o charakterze sponsorowanym, publikowanych raz w miesiącu i mającym na celu przybliżenie profilu placówki kultury Plama GAK i ludzi wokół niej skupionych.

Miejsca

  • Plama Gdańsk, Pilotów 11

Wydarzenia

Opinie (6)

  • czy są jakiekolwiek "lekcje artystyczne" w szkołach powszechnych? (3)

    Z tego co wiem, zlikwidowano je ze względów oszczędnościowych.
    Moi rówieśnicy w liceum mieli do wyboru muzykę lub plastykę. Oba te przedmioty były prowadzone przez profesjonalistów (muzyka i plastyka).
    Moja córka w liceum nie miała nic.

    • 9 0

    • Wybieraj dalej PO (2)

      to Matematykę też zniosą żeby się nie doliczyć w przyszłości ile nakradli .

      • 9 4

      • (1)

        Kompleks PO? PiS działa podobnie w tym zakresie ;)

        • 3 4

        • demokracja to idiotyzm - większość ludzi nie zna się na niczym, banda idiotów o potencjale intelektualnym gotowanego ziemniaka.

          I oni mają wybierać swoich reprezentantów?

          • 2 1

  • KOSZ zajęć?

    • 0 2

  • Baranie łąki !!!tu mialo być o SZTUCE a nie o polityce!

    Pozdrowienia i życzenia samych sukcesów w kolejnym roku działalności dla uczestników i prowadzaych zajęcia.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się:

 

Najczęściej czytane