Wiadomości

Gdańsk świętuje urodziny Güntera Grassa

Na wystawie w Gdańsku zostaną zaprezentowane mało znane w Polsce, abstrakcyjne prace Herberta Zangsa, który studiował sztuki plastyczne razem z Grassem.
Na wystawie w Gdańsku zostaną zaprezentowane mało znane w Polsce, abstrakcyjne prace Herberta Zangsa, który studiował sztuki plastyczne razem z Grassem. mat. prasowe

Huczne obchodzenie urodzin Güntera Grassa to w Gdańsku tradycja. I chociaż tym razem Noblista nie weźmie w nich udziału osobiście, warto zapoznać się z planem imprez inspirowanych jego twórczością. Dwie duże wystawy, spotkania autorskie, wykłady i przeróżne warsztaty - to tylko część przygotowanych atrakcji.


Ostatni raz Günter Grass gościł w Trójmieście w czerwcu 2012 roku.
Ostatni raz Günter Grass gościł w Trójmieście w czerwcu 2012 roku. fot. Mateusz Ochocki/KFP

Świętowanie 86. urodzin autora "Blaszanego bębenka" rozpocznie się w piątek, 27 września. Tego właśnie dnia zostanie otwarta wystawa "Zangs u Grassa. Formacje strukturalne" w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zobacz na mapie Gdańska. To duże wydarzenie, bo prace tego artysty po raz pierwszy zostaną pokazane w Polsce.

- Herbert Zangs to przyjaciel Grassa ze studiów plastycznych - mówi Marek Kraska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Na organizowanej przez nas wystawie zaprezentowane zostaną prace z niemal czterech dekad jego twórczości, w tym bardzo ciekawe obiekty inspirowane pracami Duchampa.

Abstrakcyjne prace Zangsa nawiązują do tradycji dadaistów i surrealistów. W gdańskiej galerii pojawią się m.in. pomalowane na biało obiekty z cyklu "Zabielenia" i "Drippingi" inspirowane malarstwem Pollocka.

- To doskonałą okazja, żeby zaznajomić się z bogatym dorobkiem tego nietuzinkowego artysty, który w Polsce nie jest specjalnie znany - przekonuje Kraska.

Komu abstrakcyjne prace Zangsa nie przypadną do gustu, będzie mógł podziwiać bardziej tradycyjne w formie dokonania Grassa. Wernisaż jego grafik wraz z uroczystością przekazania jego prac do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska zaplanowano na sobotę, 28 września.

Tego dnia będzie można też posłuchać wykładu "Ut pictura poesis. czyli... jak ugryźć twórczość plastyczną Güntera Grassa?" Magdaleny Olszewskiej. Warto też dodać, że prace Noblisty będzie można kupić - jest to jednak spory wydatek, wahający się w granicach od 350 do 1000 euro.

W planach jest też całe mnóstwo rozmaitych dodatkowych akcji i zajęć twórczych - m.in. warsztaty ceramiczne, taneczne czy plastyczne dla młodszych i nieco starszych odbiorców. Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc trzeba wcześniej zgłosić chęć udziału.

Natomiast w przyszły weekend, 4 i 5 października, odbędzie się festiwal Grassomania. Piąta edycja tej dobrze już znanej gdańszczanom imprezy inspirowana jest tomem "Ostatnie tańce" Güntera Grassa. Tym razem główną atrakcją będą pokazy performerskie, w których taniec odgrywa kluczową rolę.

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Anna Steller czy Angelika Fojtuch. Tutaj również należy spodziewać się sporej ilości wydarzeń towarzyszących organizowanych przez wrzeszczańskie instytucje kultury: wśród nich będą projekcje filmowe, pokazy tańca współczesnego i huczne after party. Zobacz więcej o Grassomanii.

Gunter Grass w Gdańsku w 2009 roku.

Opinie (113) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

sierpnia

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

20

sierpnia

21

sierpnia

Muzyczne Lato Vol. 5 - Faza... Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Trójmiejskie atrakcje. Co pokazać przyjezdnym?
Turystyczne atrakcje dla każdego
Grand Prix Jarmarku św. Dominika przyznane
Najlepsze stoiska Jarmarku św. Dominika

Kulinaria

Nowe lokale: kuchnia włoska, lody i... Zanzibar
Nowe lokale: kuchnia włoska, wege i lody
Michał Konkel: moja praprababka była szeptuchą
"Moja praprababka była szeptuchą"

Sprawdź się

Cenioną w środowisku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w 2010 roku otrzymał trójmiejski poeta...