• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Nowej Sztuki w Nowym Mieście Lubawskim

7 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
lip 11-14

czwartek - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
XIV FESTIWAL NOWEJ SZTUKI
W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM


Festiwal Nowej Sztuki jest artystycznym projektem stworzonym przez Europejski Ośrodek Integracji Twórczej z Gdańska, Nowomiejski Dom Kultury i mieszkańców miasta. Ta największa impreza kulturalna w regionie ma już ponad trzynastoletnią tradycję. Cieszy się popularnością wśród masowej widowni z Nowego Miasta Lubawskiego i pobliskich miejscowości.

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w atrakcje teatralne (spektakle sceniczne i plenerowe), performatywne (m.in. „Ultrafioletowa Mantra” Piotra Jahołkowskiego), multimedialne (autorstwa Maćka Szupicy i Adama Hryniewickiego, mających na swoim koncie liczne wyróżnienia na festiwalach Yach Film i Nova Offensiva), filmowe (gościem festiwalu będzie m.in. Artur Tomczak, którego „Kolia Księżnej Romanowej” zdobyła siedemnaście Kaczuszek 2004) i muzyczne (koncert Roberta Usewicza, który certyfikat gry na gongach i misach tybetańskich otrzymał od światowej sławy Dona Conreaux).

Z przyczyn od nas niezależnych planowana poprzednio realizacja projektu mozaiki niestety nie odbędzie się w związku z czym zaszły pewne zmiany w programie Festiwalu.


PROGRAM

Niedziela, 7 sierpnia

20.30 Pokaz filmowy: „Kolia Księżnej Romanowej” – kino Harmonia

Bohaterem filmu jest Inżynier Walczak, superbohater, absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Gdańskiej, detektyw, meloman, sportowiec, tancerz, znawca kuchni i języków obcych. Film w reżyserii Artura Tomczaka zdobył 17 Kaczuszek 2004.

22.00 Lądek Zdrój: Obrazy ogniem malowane – parking pod Nowomiejskim Domem Kultury

Grupa teatralna ze Stronia Śląskiego pracująca z Januszem Gawrysiakiem zaprezentuje swoje umiejętności w tańcu z ogniem.
23.00 Impreza w Klubie Festiwalowym – DJ Elvis

Dla jednych Coco Tornado, dla innych Elvis. Niegdyś basista zespołu Phonoplazma, dziś gra w Afropolu i Śmierdzielach. Pisze scenariusze filmowe i organizuje imprezy muzyczne w Sopockim klubie - SPATiF-ie. Zapraszamy do tańca.

Poniedziałek, 8 sierpnia

19.00 Pokaz archiwalnych filmów Teatru ZNAK – kino Harmonia

Teatr ZNAK zaprasza na projekcje filmowe obrazujące rezultaty trzynastu lat jego działalności. Widzowie będą mieli okazję poznać historię Teatru, obejrzeć fragmenty jego sztuk, materiały z podróży na Wschód i wyniki pracy z młodzieżą, dla której teatr nadał nowe znaczenie i kierunek w życiu...

21.00 Teatr 5 Atmosfer „…jeszcze mniej” – Restauracja Tiffany

Spektakl pt. „…jeszcze mniej” bazuje na tekstach poetyckich, ale nie będzie to wieczór poezji, a eksperyment teatralny z poezją Marcina Świetlickiego. Teatr 5 Atmosfer zaprasza wszystkich na plastyczno-poetycką przechadzkę po nocnym mieście. Na historię o ludzkich problemach, miłości, zdradzie, papierosach…

22.00 Projekt teatralny Lądek Zdrój „Żywioły” – parking pod Nowomiejskim Domem Kultury

„Na początku był żywioł” - źródło życia, ale i zagrożenia. W jego otoczeniu pojawiają się nieco surrealistyczne postacie mężczyzny i kobiety... To barwne plenerowe widowisko pokazuje możliwość stworzenia harmonii z siłami przyrody, równocześnie eksponując ich piękno i niezwykłości.
Spektakl powstał w 2005 r i pod reżyserią Janusza Gawrysiaka, a jego premiera odbyła się na lądeckim rynku.


23.00 Navigator: Wehikuł do kontemplacji – parking przed Nowomiejskim Domem Kultury

Robert Usewicz koncertuje w kraju i za granicą .Dostał certyfikat gry na gongach i misach tybetańskich u światowej sławy Dona Conreauxa. Od trzech lat zgłębia tajniki muzyki korzennej i jej oddziaływania na ludzki organizm i zdrowie, stąd też zainteresowanie instrumentami od wieków używanymi przez ludzi do leczenia i medytacji. Terapia przeprowadzona za pomocą tych egzotycznych instrumentów działa niesamowicie kojąco. Wibracje dźwięków są tak silne, że można je odczuć na planie fizycznym i przeżyć wspaniałą medytację muzyką...

Wtorek, 9 sierpnia

19.00 Pokaz multimedialny: autorskie produkcje Maćka Szupicy i Adama Hryniewickiego – kino Harmonia

CAVALLERIS to najnowszy projekt Maćka Szupica (Monsieur Zupika) i Adama Hryniewickiego (Great Adaggio). Znani z performenców i wizualizacji , tym razem budują nową przestrzeń wizualną i muzyczną wspartą na symbiozie ambientu i video.
CAVALLERIS zawieszony pomiędzy częstotliwością radiowej fal , mordercza myślą i zagadką to "rzeczywistość" , to system kontrolujący, to zrodzony z efemerycznej potrzeby ładu kafkowski świat złamany pozorem kontroli i bezwzględności.


20.00 Teatr ZNAK „Dziady – ćwiczenia” – Nowomiejski Dom Kultury

Teatr ZNAK powstał w 1992 roku, początkowo nazywając się "Teatr Plastyczny ZNAK". Po trzech latach przekształcił się w Stowarzyszenie - Teatr Warsztatowy ZNAK i w takiej formie działa do dziś.
Oprócz produkcji spektakli teatralnych a także parad, festynów i akcji ulicznych zajmuje się organizacją i prowadzeniem obozów edukacyjno - teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz wszelkiego rodzaju projektów paratearalnych. Na ich obozy teatralne rokrocznie przyjeżdża młodzież z terenu całej Polski, nierzadko po kilka razy z rzędu. Za każdym razem młodzi ludzie mają okazję wziąć udział w ciekawych warsztatach teatralnych, plastycznych i muzycznych, a także poznać osobiście czołowych przedstawicieli tychże dziedzin.

„Dziady - ćwiczenia” wg A. Mickiewicza to efekt rocznego eksperymentu teatralnego. Założeniem inscenizacyjnych poszukiwań było oparcie całości na obrzędzie żertwy - uczcie kozła jako obrzędzie - posiłku ofiarnego niesionego siłą pieśni i transu. Aktorzy - uczniowie carskiego gimnazjum, usadzeni na wielkim ofiarnym stole poddają się rytmicznym medytacjom. Dzięki dyscyplinie rytmu, niczym w obrzędzie vodoo, są nawiedzani przez dusze zmarłych - duchy dosiadają biesiadników. Widz śledzi proces, w którym początkowa hucpa zgrywa energicznych młodych ludzi i powoli przeradza się w metafizyczną podróż niesioną niezwykłymi dźwiękami.


21.00 „Ultrafioletowa Mantra” Piotra Jahołkowskiego – Nowomiejski Dom Kultury (wejście tylko dla widzów dorosłych)

Piotr Jahołkowski - absolwent Gdańskiej PWSSP - występuje w offowych projektach artystycznych w unikalny sposób łącząc swoje doświadczenia malarskie i aktorskie z Buddyzmem Zen, który od wielu lat studiuje. Wypadkową są piękne i bardzo osobiste Misteria Malarskie o niepowtarzalnym klimacie i kolorycie.

22.00 Projekt teatralny Lądek Zdrój „Don Kichote” –Parking pod Nowomiejskim Domem Kultury

Spektakularne widowisko uliczne powstało w 2005 roku w wyniku pracy Janusza Gawrysiaka ze śląską młodzieżą. Oparta na dziele Miguela de Cervsantesa Saavedra opowieść tocząca się na tle magicznej muzyki Ali Khana. Wędrówka rycerza zagubionego w świecie swojej wyobraźni wsparta bajkowymi efektami wizualnymi.









Opinie

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim: