• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Miasto Słowa 2022 (1 opinia)

Nadchodzi kolejna edycja gdyńskiego festiwalu, w którego centrum stoi współczesna polska literatura. Między 24 a 28 sierpnia Festiwal Miasto Słowa przyciągnie wielu znakomitych gości, a jego kulminacją będzie ogłoszenie - już po raz 17. - laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Krystyna Kurczab-Redlich, Wit Szostak, Sylwia Chutnik, Anna Gacek - to tylko część z długiej listy autorek i autorów, którzy dyskutować będą w Gdyni o swoich najnowszych książkach. Jak co roku, Festiwal Miasto Słowa zaprosi na przegląd ważnych pozycji i obiecujących debiutów oraz podpowie, na które z dziejących się w rodzimej literaturze zjawisk i poruszanych tematów warto zwrócić uwagę.

Festiwal Miasto Słowa wystartuje w środę, 24 sierpnia. Przez pięć intensywnych dni w gościnnych progach Muzeum Miasta Gdyni trwać będą literacko-społeczno-polityczne dyskursy i namysły.


Podczas dwóch pierwszych dni festiwalu odbędą się rozmowy z autorkami i autorami nominowanymi do 17. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Ta jedna z najważniejszych polskich nagród literackich honoruje twórców w czterech równorzędnych kategoriach: eseju, poezji, prozie i przekładzie. Zwycięzcy, oprócz pamiątkowych statuetek - Literackich Kostek - otrzymają nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdyni.

Jako że gdyńskie święto literatury organizowane jest w tym roku w cieniu tragedii wojennych zza naszej wschodniej granicy, w jego programie nie mogło zabraknąć spotkań nawiązujących do tych wydarzeń. "Co z tą Rosją" to rozmowa, w której udział wezmą historyk i eseista prof. Andrzej Chwalba, specjalizujący się w relacjach polsko-rosyjskich, oraz dziennikarka i reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, autorka słynnej biografii "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina". Wspólnie zastanawiać się będą nad fenomenem bezwzględnej rosyjskiej machiny politycznej i skomplikowanym rysie społecznym rosyjskiego narodu. Tymczasem o tym, jak nauka - prowadząc do ludobójstw - legitymizowała hierarchiczne podziały ludzkich społeczności oraz o największych zbrodniach współczesnego świata dyskutować będą z Agnieszką Lichnerowicz historycy Konstanty Gebert i Maciej Górny.

W Mieście Słowa będzie można także skupić uwagę na - przepuszczonej przez specyficzne literackie filtry - najbliższej nam codzienności. Próbę analizy zmieniającego się w ciągu ostatnich dekad świata czynioną za pośrednictwem swoich najnowszych książek przeprowadzą Dorota Masłowska ("Bowie w Warszawie") i Roch Sulima ("Powidoki codzienności"). A czy zwyczajne życie jest jeszcze w tych czasach w ogóle możliwe? Może chociaż w literaturze? Podczas spotkania "Niesielankowe debiuty" Monika Ochędowska spyta o to świetnie zapowiadających się autorów Sebastiana Nowaka ("Powszednia historia") i Małgorzatę Żarów ("Zaklinanie węży w gorące wieczory"). Zaś autorka wydanej w tym roku pozycji "Mam nadzieję" Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i psycholożka Ewa Woydyłło w rozmowie z Michałem Cichym szukać będą sposobów na odnajdywanie siebie.

Wokół analizy trudnych wyzwań teraźniejszości krążyć będzie cykl spotkań odbywający się pod hasłem "Wszystko jest filozofią 2.2". A w nim prezentacja raportu "Społeczne skutki pandemii" opracowanego przez Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz dyskusja pt. "Czy nauka i religia wchodzą w nieunikniony konflikt?".

Gdyński festiwal literacki to również wydarzenia, podczas których szkło powiększające przyłożone będzie do procesów związanych z pisarstwem, tworzeniem, czytelnictwem. Taka będzie m.in. rozmowa "Dojrzewanie w słowie", gdzie spotkają się Agnieszka Wolny-Hamkało i Wit Szostak, autor chyba najbardziej zaskakującej pod względem formy książki tego roku ("Szczelinami"). O sile i konieczności lektury porozmawiają też powieściopisarka Inga Iwasiów i poetka Joanna Mueller. Zaś o sensie ponownych przekładów klasyki literatury podczas spotkania "Anne ze Szczytów i inne Fizie" dyskutować będzie grono znamienitych tłumaczy: Anna Bańkowska, Kaja Gucio i Jerzy Jarniewicz.

Na festiwalu swoją premierę będzie miał najnowszy kryminał Michała Witkowskiego - "Tango". O najmroczniejszej z dotychczasowych jego książek autor porozmawia z Agnieszką Szydłowską. A skoro jesteśmy już przy dziennikarzach radiowych, nie można pominąć też spotkania z Anną Gacek wokół jej reportażu o ostatniej dekadzie XX wieku w muzyce pt. "Ekstaza. Lata 90. Początek", którą poprowadzi Piotr Metz. Dźwiękowe terytoria eksplorować będzie także Marcin Dymiter (nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej) podczas swojego muzycznego projektu "Soundscape Set - Zwierzęta w Mieście". Z kolei o tym, jak dogadać się i pokojowo współistnieć z coraz bardziej bezbronnymi wobec postępującej ekspansji człowieka zwierzętami, podczas rozmowy "Dzicy w mieście" opowiedzą biolodzy i autorzy Paweł Pstrokoński i Adam Zbyryt.

Ważną gościnią festiwalu będzie w tym roku Sylwia Chutnik. Pisarka weźmie udział w dwóch wydarzeniach. Podczas pierwszego z nich, pt. "O matko jedyna! O końcu patriarchatu i nie tylko" opowie o swojej najnowszej powieści "Tyłem do kierunku jazdy", a towarzyszyć jej będzie Agnieszka Szpila (autorka zeszłorocznej "Heksy"). Siła siostrzeńskich więzi, moc literackiej swady, humor i zadziorność gwarantowane. Drugie spotkanie z Sylwią Chutnik, "Poczet buntowniczek polskich", kierowane będzie do najmłodszej publiczności - nie tylko dziewczynek! Tak samo zresztą jak rozmowa z Klaudią Kozińską i Małgorzatą Ruszkowską, autorkami niezwykłego przewodnika "Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci", wydanego jak zwykle w spektakularny sposób przez wydawnictwo Dwie Siostry.

Jak co roku, kulminacyjnym momentem festiwalu będzie uroczysta gala, podczas której poznamy Laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA 2022. Wręczenie Nagród odbędzie się w piątek, 26 sierpnia, w gdyńskim Muzeum Emigracji. Spotkanie z Laureatami Literackich Kostek odbędzie się dzień później, 27 sierpnia o godz. 16.00 w Muzeum Miasta Gdyni.

Zdecydowana większość spotkań festiwalowych dostępna będzie online na Facebooku Nagrody Literackiej GDYNIA. Gala wręczenia nagród będzie transmitowana również na żywo w Muzeum Miasta Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl.

Opinie (1)

  • A gdzie

    gdańscy, trójmiejscy, pomorscy pisarze?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak nazywał się gdyński rycerz, który zakochał się w syrenie i porzucił dla niej miasto?